Browar Obywatelski

Miejscowość:
Tychy
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Browar Obywatelski, należący do spółki Brieger Aktien Brauerei Gesellschaft, rozpoczął warzenie piwa w 1898 r. Zakład dość szybko stał się konkurencją dla znajdującego się w tym samym mieście Browaru Książęcego (będącego zresztą wówczas największym browarem w Europie). Początkowa, ostra konkurencja trwała bardzo krótko, gdyż już rok po uruchomieniu produkcji miała miejsce zmowa cenowa. Obydwa zakłady zawarły wówczas konwencję w sprawie jednolitych cen detalicznych. W 1918 r. większy konkurent wykupił 90 procent akcji Browaru Obywatelskiego. W 1936 r. Browar Obywatelski wraz z Książęcym przeszedł w dzierżawę przymusowego zarządcy, księcia von Pless.

Browary Tyskie

Z kolei w lutym 1939 r. oba zakłady z kolejnym wytwórcą - Browarem Piwa Słodowego w Siemianowicach - weszły w skład spółki akcyjnej „Książęce Browary S.A. w Tychach”. Zabudowania dawnego Browaru Obywatelskiego nie poniosły większego uszczerbku podczas II wojny. W 1945 r. zakłady upaństwowiono. W PRL Obywatelski krótko ponownie działał jako samodzielna placówka, później włączany był do kilku kolejnych struktur (Państwowe Zjednoczenie Przemysłu Piwowarskiego w Zabrzu, Tyskie Zakłady Piwowarskie, Górnośląskie Zakłady Piwowarskie, Zakłady Piwowarskie w Tychach). Produkcja piwa na terenie Browaru Obywatelskiego zakończona została definitywnie w roku 1999. Zabudowania, które zachowały swój pierwotny charakter, w 2001 r. stały się własnością prywatnej firmy.

Ścieżka dydaktyczna

Na terenie Browaru pośród jego XIX murów została przygotowana ścieżka dydaktyczna, podążajac którą, goście mogą zapoznać się z historią miejsca jak i funkcjami poszczególnych budynków. Ostatnim punktem trasy jest specjalnie przygotowana ekspozycja autentycznych eksponatów związanych z Browarem Obywatelskim ( stare butelki, historyczne etykiety, zdjęcia browarników przy codziennej pracy i wiele innych).

Wyświetlenia:  1
Lokalizacja:

Ul. Browarowa 7
43-100 Tychy
Gmina: Tychy


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 483 230 020

Strona internetowa: www.browarobywatelski.pl
Informacje ogólne:
Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Route
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Abheben
Bis zur Ziellinie
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Tychy
0.11 km
Tychy
1.55 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Tychy
2.17 km
Tychy
3.01 km
Tychy
3.15 km
Gastronomia w pobliżu
Tychy
0.12 km
Tychy
1.72 km
Wydarzenia w pobliżu
Katowice
2020-09-07
14.12 km
Dwurnik. Totalnie Prace prezentowane w Muzeum Historii Katowic na wystawie "Dwurnik. Totalnie" to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty.
Katowice
2020-10-09
15.19 km
Największy festiwal bluesowy in-door na świecie, na którym występują gwiazdy światowego formatu. The Blues Foundation przyznała Rawa Blues Festival nagrodę Keeping the Blues Alive 2012 w kategorii Festival International.
Katowice
2020-11-09
15.19 km
Mayday Poland to jeden z największych, cyklicznych festiwali muzyki elektronicznej na świecie. Ikona, ideologia i styl życia sporej rzeszy fanów i wielbicieli tej kategorii muzyki. Po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku w Niemczech a w Polsce w 2000 roku. Od tego czasu odbywa się cyklicznie w katowickim Spodku - zawsze w listopadzie.
Chorzów
2020-09-25
17.15 km
25 - 27 września na terenie Parku Śląskiego odbędzie się VIII edycja śląskich targów turystyki weekendowej Atrakcje Regionów. Podczas targów spotkanie z Beatą Pawlikowską i Wędrownymi Motylami Anną i Marcinem Nowakami.
Ruda Śląska
2020-11-07
18.01 km
W Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej, odbędzie się koncert muzyki chopinowskiej w ramach kolejnej edycji konkursu pieśni patriotycznej. Wydarzenie jest zaplanowane na 8 listopada br.