Zabrzańskie perełki industrialne (wersja "A")
.
Szlak Zabytków Techniki
 • Zabrze
  • 1
   Muzeum Górnictwa Węglowego
  • 2
   Szyb Maciej
  • 3
   Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Zabrzańskie perełki industrialne to trasa licząca niespełna 7 km. Jej pierwszym przystankiem jest niepracująca już 155-letnia Zabytkowa Kopalnia Guido. Łączna długość podziemnych wyrobisk w kopalni wynosi prawie 3000 metrów. W podziemiach, na poziomie 320 m, dostępne są atrakcje kulturalne (bar, kino, galeria, teatr, koncerty).

Kolejny przystanek na trasie wycieczki to powstały w 1938 roku Miejski Ogród Botaniczny czyli idealne miejsce dla wszystkich turystów zainteresowanych przyrodą.
Ostatnim godnym polecenia miejscem jest Szyb Maciej, którego największą atrakcją jest ponad 70-letnia elektryczna maszyna wyciągowa. Mimo swego sędziwego wieku, składający się z dwóch olbrzymich bębnów kolos, jest w pełni sprawny i dostępny dla turystów.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Zabrze
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu mieści się w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku dawnego starostwa zabrzańskiego. Obiekt ten już sam w sobie jest ciekawy, ale największe zainteresowanie wzbudza umieszczona w nim ekspozycja muzealna, prezentująca bogate tradycje górnictwa węglowego. Podczas wizyty w muzeum dowiemy się prawie wszystkiego o węglu, technice górniczej i historii tej gałęzi przemysłu, a także o pracy, kulturze i życiu codziennym górników.
Zabrze
Szyb Maciej
Zabrze
Zabrzański ogród botaniczny położony jest w centrum miasta. Inicjatorem jego powstania był w latach międzywojennych, a więc za czasów przynależności Zabrza do Niemiec, dyplomowany inspektor budownictwa ogrodniczego Fritz Berckling, pochodzący z Halle. Ogród w latach powojennych został znacznie powiększony, a w jego obecnym układzie przestrzennym wyróżnić można: część botaniczną, parkową, plac zabaw z licznymi urządzeniami dla najmłodszych oraz tereny gospodarcze ze szklarniami i palmiarnią.
Pogoda
Katowice