Data dodania:  2021-01-20

Kalendarium realizacji projektu – najważniejsze wydarzenia

grudzień 2020

6 grudnia, odbyła się kolejna edycja InduRajdu  pn. Przez Trzy Industrialne Krainy. Tym razem, przez pandemię SARS COV-2 uczestniczy wzięli udział w wirtualnej edycji wydarzenia.  Projekt realizowany w oparciu o środki pozyskane w konkursie na wzmacnianie współpracy sieciowej na Szlaku przez Szyb Maciej, Muzeum Energetyki oraz Muzeum Prasy Śląskiej.

listopad 2020                                                                                                                             

19 listopada, ruszyły konsultacje dotyczącego tworzeniu motywu przewodniego Industriady 2021.

Zrealizowana została druga część projektu Sztuka na Szlaku, która zakładała realizację trzech wydarzeń kulturalnych, które z uwagi na sytuacje pandemiczną zostały przeniesione do przestrzeni Internetu. Projekt zwieńczony został wydaniem Katalogu Sztuka na Szlaku, prezentującego obiekty związane z kulturą i sztuką.

październik 2020

26 października, wystartowała pierwsza część projektu Sztuka na Szlaku - czyli cykl szkoleń merytorycznych podnoszących kompetencje z zakresu organizacji i promocji wydarzeń. Podczas szkoleń przedstawiciele Obiektów pogłebią wiedzę na temat: komunikacji i mediów społecznościowych w promocji wydarzeń, organizacji działań kulturalnych w czasach COVID, aspektów prawne w organizacji wydarzeń. Projekt realizowany w oparciu o środki pozyskane w konkursie na wzmacnianie współpracy sieciowej na Szlaku przez Park Tradycji, Browar Obywatelski oraz Szyb Wilson.

6 października, ruszyła kolejna edycja „Srebrnego Pociągu”. Projekt realizowany w oparciu o środki pozyskane w konkursie na wzmacnianie współpracy sieciowej na Szlaku przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Koleje Śląskie oraz Muzeum Górnictwa Węglowego. Przejazdy zaplanowano w kolejne niedziele października, listopada, aż do 17 grudnia włącznie.

wrzesień 2020

26 września, Industrialne serce zabiło swoim naturalnym rytmem już po raz 11. Obiekty Szlakowe w tym wyjątkowym dniu Industriady odwiedziło 21 622 osób. Święto Zabytków Techniki wystartowało w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, gdzie maszyna parowa poszła ruch, a Finał odbył się w przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach. Zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu Marcina Wyrostka & AUKSO.

19 września od godz.12:00 do 20:00 na polanie przy Rozarium w Parku Śląskim można było wziąć udział w szeregu bezpłatnych atrakcji promujących INDUSTRIADĘ odbywającą się 26 września 2020.

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 14 września o godz. 10:00 w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu został ogłoszony program Industriady 2020. Katalog tegorocznych atrakcji liczy 301 wydarzeń. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich. Mamy do wyboru między innymi: 10 hitów Industriady, 56 wydarzeń dla rodzin z dziećmi, 43 wydarzenia dla pasjonatów techniki oraz 20 tras fabularyzowanego zwiedzania.

sierpień 2020

7 sierpnia, ogłoszony został konkurs fotograficzny pod hasłem #RozumiemŚląskie. Uczestnicy konkursu publikują fotografię, wykonaną w jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki, w temacie promocji śląskości w kontekście Szlaku Zabytków Techniki. Nagrodą w konkursie będzie udział w wystawie zorganizowanej podczas INDUSTRIADY 2021.

luty 2020

18 lutego odbyło się spotkanie robocze koordynatorów obiektów SZT dotyczące organizacji Industriady 2020.

13 lutego ogłoszenie konkursu pn. „Obiekt zaprzyjaźniony festiwalu INDUSTRIADA 2020 – święta Szlaku Zabytków Techniki”. Celem konkursu jest wyłonienie nie więcej niż pięciu „obiektów zaprzyjaźnionych” festiwalu, które dołączą do uczestników święta Szlaku Zabytków Techniki. Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2020” będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, którego finał zaplanowany jest na 6 czerwca 2020 roku.

W Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu, dn. 4 lutego 2020r zostaje podpisane porozumienie na mocy którego, funkcja Operatora Szlaku Zabytków Techniki  zostaje powierzona Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

grudzień 2019

31 grudnia,  Adam Hajduga - kierownik referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego Wydziału Kultury zakończył współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Będzie nadal pełnić funkcję wiceprezydenta ERIH.

Ogłoszony został motyw przewodni INDUSTRIADY 2020 - Natura w Przemyśle, który ma za zadanie ułatwić pracę nad koncepcja wydarzeń w ramach przyszłorocznego festiwalu. Podczas najbliższej INDUSTRIADY skupimy się na wątku Natura w przemyśle. Z pozoru dwa odrębne światy staną obok siebie, aby odkryć przed miłośnikami dziedzictwa industrialnego nowe spojrzenie na dzieje kultury przemysłowej naszego województwa.

październik 2019

29 października w Paryżu miała miejsce oficjalna ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra 2019, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazła się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu.

wrzesień 2019

20 września rozpoczął się audyt Obiektów Szlaku Zabytków Techniki, który potrwa do końca br. Roku. ma na celu sprawdzenie realizacji umów o współpracy w ramach naszej sieci.

4 września przedstawiciele obiektów wybierają motyw przewodni Industriady 2020: „Podróż w przyszłość” lub „Natura w przemyśle”.

sierpień 2019

INDUSTRIADA została mianowana do plebiscytu Słoneczniki 2019, na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci i młodzieży. Industriada została nominowana aż w 3 różnych kategoriach: logika, muzyka i sztuki wizualne.

czerwiec 2019

INDUSTRIADA 2019 - 10 jubileusz święta Szlaku Zabytków Techniki, który wyjątkowo trwał aż 3 dni. INDU-bal świętowano 7, 8 i 9 czerwca w 44 zabytkach techniki zlokalizowanych w 27 miastach województwa śląskiego oraz 7 obiektach pałacowych, związanych z historią industrializacji. W święcie Szlaku wzięło udział blisko 103 tysiące osób. „Niedziela u przemysłowca”, będąca tegoroczną dodatkową atrakcją, zgromadziła dodatkowo 6 tysięcy uczestników.

maj 2019

31 maja od godz. 15:00 do 19:00 przed Dworcem PKP i Galerią Katowicką można było wziać udział w szeregu bezpłatnych atrakcji promujących INDUSTRIADĘ 7-8-9 czerwca 2019r.

21 maja br. Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły zwycięzców Nagrody Dziedzictwa Europejskiego/Nagrody Europa Nostra (European Heritage Award / Europa Nostra Award), najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. W tym roku nagrodą uhonorowano 25 laureatów z 16 państw. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazł się jeden, wyjątkowy obiekt z Polski – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Jest w tym roku jedynym obiektem z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie i jednym z trzech w Polsce, które dostąpiły tego zaszczytu w całej historii nagród.

23 maja - II konferencja prasowa dot. przygotowań do INDUSTRIADY 2019. Zaprezentowany został sczegółowy program INDUSTRIADY 2019.

9 maja - I konferencja prasowa dot. przygotowań do INDUSTRIADY 2019. Podczas spotkania przedstawiliśmy szczegóły dotyczące rozruchu maszyn oraz finału INDUSTRIADY 2019. Do obchodów dołączyło 7 obiektów pałacowych, które przyjęło gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”, a były nimi: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

marzec 2019

W dniach 29.- 31. marca odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki GLOBalnie. Można było odwiedzić stoisko Śląskiej Organizacji Turystycznej, na którym prezentowano także informacje o Szlaku Zabytków Techniki i o INDUSTRIADZIE. Na stoisku można było kupić nowy "Przewodnik Szlaku Zabytków Techniki", a także inne produkty szlakowe, które na co dzień są dostępne w INDUsklepie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach.

luty 2019

Rozstrzygnięto konkurs na „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady". Obiektami zaprzyjaźnionymi INDUSTRIADY 2019 zostały wybrane:
- Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej – obiekt zgłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej
- Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik,
- Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez PGW Wody Polskie w Gliwicach.

styczeń 2019

listopad 2018

X edycja święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 8 czerwca, a motywem przewodnim będzie hasło „INDU-bal”. Wybrany motyw nawiązuje do jubileuszu festiwalu, jego 10. urodzin.

12-16 listopada - prezentacja Szlaku Zabytków Techniki podczas Międzynarodowego Forum Turystyki Industrialnej w Portugale w Hiszpanii

Nominacja do Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii "Najlepszy Produkt Turystyczny 2018" dla Zabytkowej Kopalnii Srebra w Tarnowskich Górach - obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.

Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w kategorii "Najlepszy Produkt Turystyczny 2018" dla Kompleksu Sztolnia Królowa Luiza (obiekt należący do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu).

Ruszyła czwarta edycja programu rabatowego Szlaku, potrwa do końca kwietnia 2019 r. Oprócz Gwiazd Techniki w akcji zniżkowej biorą udział także: Kompleks Sztolnia Królowa Luiza
w Zabrzu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w Katowicach, Szyb Maciej w Zabrzu oraz Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Szczegóły konkursu w zakładce "Program rabatowy".

październik 2018

7 października na wąskim torze znowu pojawił się "Srebrny Pociąg", czyli przejazdy najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie i nowoczesnym pociągiem Kolei Śląskich, z finałem w podziemiach górniczych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oferta umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a także zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Maszyn Parowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, dodatkowo w tym roku „Srebrny Pociąg” wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję - zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom - Karb.

wrzesień 2018

W czwartek 14 września została oddana dla turystów nowa, podziemna trasa w Sztolni Królowa Luiza. Główną atrakcją jest spływ łodziami w autentycznych wyrobiskach. Jest to najdłuższy, podziemny spływ w Polsce (trasa toru wodnego wynosi 1100 metrów), który kończyć się będzie w samym centrum Zabrza. 

Wicemarszałek Michał Gramatyka podpisał umowę na rewitalizację budynku warzelni Browaru Obywatelskiego w Tychach – projekt „Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej – Stara Warzelnia”. Projekt realizowany jest na terenie zabytkowego Browaru Obywatelskiego należącego do Szlaku Zabytków Techniki. Obejmuje przebudowę i adaptację zabudowy dawnej warzelni ze smolarnią, kotłownią i maszynownią na galerię sztuki multimedialnej i nieelitarnej z największą kolekcją zbiorów sztuki naiwnej w kraju.

 lipiec 2018

Decyzją Zarządu ERIH-a (European Route of Industrial Heritage) Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu została punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Zabrze jest zatem pierwszym miastem w Polsce reprezentowanym przez dwa punkty kotwiczne ERIH. Wcześniej wyróżniona w ten sposób została Kopalnia Guido.

czerwiec 2018

INDUSTRIADA 2018. W piątek wieczorem (8 czerwca) i sobotę (9 czerwca) prawie 100.000 osób odwiedziło 25 miastach. Festiwal osiągnął pełną moc w sobotę 9 czerwca, ale dzień wcześniej, w ośmiu zabytkach, odbył się piątkowy rozruch maszyn. Oficjalna inauguracja INDUSTRIADY odbyła się w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie, czekały na nas między innymi warsztaty, kino, instalacja interaktywna oraz Paulina Przybysz i Brodka. Na zakończenie święta Szlaku Zabytków Techniki przygotowano dynamiczne widowisko multimedialne w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, zatytułowane „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawiły w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety.

maj 2018

W nocy z 18 na 19 maja Szlak Zabytków Techniki oraz festiwal IDUSTRIADA zaprezentowane zostały podczas Nocy Muzeów 2018 w Krakowie, w Muzeum Lotnictwa (Aleja Jana Pawła II 39).

Ogłoszony zostaje pełny program INDUSTRIADY 2018. Dla uczestników przygotowano 517 wydarzeń, z czego 482 jest bezpłatnych, a 65 wymaga rezerwacji. Do wyboru: 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, oraz pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.

INDUSTRIADA 2018 - 17 maja zostaje ogłoszony pełny program! Katalog tegorocznych atrakcji liczy 517 wydarzeń, 482 są dostępne bezpłatnie, a 65 wymaga rezerwacji. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich. Mamy do wyboru 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania i 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów, 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki, a są jeszcze pikniki, pokazy filmowe, spektakle, a nawet plenery malarskie i gry terenowe.

WORK it OUT Europejski Dzień Kultury Industrialne w czterech obiektach Szlaku Zabytków Techniki: Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalni Guido w Zabrzu, Szybie Maciej w Zabrzu i Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. „Work it Out” to międzynarodowy happening taneczny organizowany przez Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.

kwiecień 2018

Filmoteka Śląska (Instytucja Filmowa Silesia-Film) w związku ze zbliżającą się Industriadą – świętem Szlaku Zabytków Techniki, poszukuje amatorskich filmów, jakie powstały na terenie osiedli robotniczych oraz zakładów przemysłowych – hut, kopalń, koksowni, fabryk, itd. Chcemy przyjrzeć się organizacji nie tylko czasu pracy, ale i sposobom spędzania wolnego czasu po pracy – na osiedlach, wspólnych wyjazdach na zakładowe wycieczki, wczasach pracowniczych. Dlatego prosimy o przeszukanie domowych zakamarków i przyzakładowych archiwów – pewnie znajdują się w nich taśmy filmowe, które pokażą, że industria ma także kobiece oblicze.

Dawna walcownia cynku, obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w katowickich Szopienicach, otrzymała nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany A.D. 2018". Nagrodę przyznano w kategorii architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne.

marzec 2018

56,5 miliona złotych wzmocni Szlak Zabytków Techniki
Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o przekazaniu ponad 190 milionów złotych na działania związane z zachowaniem dziedzictwa kulturowego regionu. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wśród beneficjentów znalazło się aż dziewięć obiektów związanych ze Szlakiem Zabytków Techniki. Kwota wsparcia wyniosła 56,5 miliona zł, a łącznie zainwestowane środki wyniosą 82 mln zł
Największe wsparcie spośród obiektów Szlaku – prawie 17 mln zł – otrzymało miasto Czeladź. Pieniądze wspomogą utworzenie w budynku cechowni byłej kopalni „Saturn”, Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Z kolei Tyskiej Fundacji Promocji Kultury i Turystyki Browar Obywatelski przyznano niemal 15 mln zł. Pomoc finansowa udzielona została także obiektom, których dalsza obecność na Szlaku Zabytków Techniki była zagrożona. Na wdrożenie programów naprawczych EC Szombierki w Bytomiu przyznano prawie 14 mln zł. Natomiast miasto Ruda Śląska przeznaczy wsparcie w kwocie niemal 1,5 miliona zł. na modernizację i renowację jednego z zabytkowych budynków na terenie kolonii robotniczej Ficinus.
Dzięki dofinansowaniu Kuźnia Raciborska zainwestuje w Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach (1 mln dotacji), Cieszyn zmodernizuje Muzeum Drukarstwa (ponad 1 mln zł), a Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki przystosuje do celów kulturalnych budynek wentylatora Szybu Maciej w dawnej kopalni Concordia w Zabrzu (prawie 800 tys. zł dotacji). Ponad 4 mln zł dotacji sprawią, że wkrótce możemy się także spodziewać przeprowadzenia modernizacji budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Wsparcie dla programu INDUSTRIADY 2018
Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na zadania publiczne w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego. Celem konkursu było wsparcie wydarzeń organizowanych podczas IX edycji festiwalu INDUSTRIADA.
Łącznie na realizację wydarzeń w ramach INDUSTRIADY przeznaczono 300 000 zł. Dofinansowano 16 projektów. Pełna lista wspartych projektów: TUTAJ

luty 2018

Rozstrzygnięto konkurs na „Obiekt zaprzyjaźniony Industriady 2018”
Obiektami zaprzyjaźnionymi Industriady 2018 zostały wybrane:
- Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej – obiekt zgłoszony przez Gminę Dąbrowa Górnicza,
- Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku – obiekt zgłoszony przez Miasto Rybnik,
- Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim – obiekt zgłoszony przez Fundację MESA,
- Stara Fabryka Drutu w Gliwicach – obiekt zgłoszony przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży w Gliwicach.

styczeń 2018

IX edycja święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca, a motywem przewodnim będzie hasło „Industria jest kobietą”. Wybrany motyw pozwoli zaprezentować nieznane, bardziej kobiece oblicze zabytków techniki.

grudzień 2017

Ruszyła trzecia edycja programu rabatowego Szlaku. Oprócz Gwiazd Techniki w akcji zniżkowej biorą udział dwa dodatkowe obiekty – Sztolnia Królowa Luiza
w Zabrzu oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł – Stary Młyn w Żarkach. Obiekty objęte programem można zwiedzić z 20% zniżką do końca kwietnia 2018 r.

Na drugiej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach Województwo Śląskie przygotowało we współpracy z Zamkiem Cieszyn stoisko, na którym siedem obiektów Szlaku prezentowało swoje atrakcje.

Druk i dystrybucja nowej edycji wizytówek (łącznie ponad 1 450 000 szt.) oraz zrywki „INDU-kraina” (225 000 arkuszy).

Wykonanie i dostarczenie do nowych obiektów Szlaku stojaków promocyjnych na wizytówki.

Realizacja przez Śląską Organizację Turystyczną oznakowania znakami drogowymi nowych obiektów Szlaku. Zadanie zrealizowane zostało
z wykorzystaniem środków pozyskanych w konkursie w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego.

Aktualizacja we współpracy z Zamkiem Cieszyn projektu graficznego książeczki edukacyjnej „Młodzi odkrywcy na Szlaku ”o nowe obiekty posiadające ofertę dla dzieci oraz zakończenie prac projektowych związanych z modernizacją systemu oznakowania obiektów Szlaku.

listopad 2017

Prezentacja Szlaku i INDUSTRIADY na 5. Forum Kultury i Społeczeństwa Przemysłowego pt. "Jenseits der Grenzen Regionen der Industriekultur im Dialog” w Berlinie na zaproszenie strony niemieckiej.

październik 2017

Dystrybucja wydawnictwa podsumowującego INDUSTRIADĘ 2017. Wydawnictwo przesłane zostało do decydentów lokalnych i regionalnych, właścicieli i zarządców obiektów oraz regionalnych i lokalnych dziennikarzy.

Druga edycja „Srebrnego Pociągu”. Projekt realizowany w oparciu o środki pozyskane w konkursie na wzmacnianie współpracy sieciowej na Szlaku przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Koleje Śląskie. Przejazdy zaplanowano w kolejne niedziele października, listopada, do 17 grudnia włącznie.

Uroczysty koncert w Filharmonii Śląskiej w Katowicach z okazji wpisania tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowane wydarzenie było okazją do symbolicznego podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom i podmiotom, które dostrzegły i wspierały unikatową na skalę świata wartość tarnogórskiego dziedzictwa przemysłowego,
na czele z członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

wrzesień 2017

Ogłoszenie piątej edycji konkursu pieczątkowego „Podróżuj Szlakiem” obejmującego, wszystkie 42 obiekty. Dystrybucja do obiektów nowej ulotki na potrzeby konkursu.

Prezentacja Szlaku w ramach wystawy „Zmiana z efektem" w kopalni Zollverein
w Essen (obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO, który rocznie odwiedza ponad 1,2 mln turystów). SZT był jednym z 6 prezentowanych, regionalnych szlaków turystyki industrialnej. Wszystkie wchodzą w skład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), który w całości sfinansował to działanie promocyjne.

Prezentacja Szlaku i INDUSTRIADY na międzynarodowym forum pt. "Industrial Tourism: the Best Practices for Effective Territories Development” w Krzywym Rogu na zaproszenie strony ukraińskiej.

Przedstawiciele Szlaku uczestniczyli w dorocznej konferencji i Walnym Zgromadzeniu Członków Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), które odbyły się w Kopenhadze (Dania).

sierpień 2017

Wizyta studyjna ekspertów Komisji Historycznej przy Instytucie Stali VdeH – organizacji zajmująca się przekazywaniem, badaniem oraz upowszechnianiem historii żelaza i stali, a także industrialną historią gospodarczą i społeczną Europy – w wybranych obiektach SZT. Prezentacja Szlaku i INDUSTRIADY dla uczestników wizyty.

lipiec 2017

Zarząd Województwa Śląskiego uchwałą nr 1479/206/V/2017 podjął decyzję o wykluczeniu Huty Szkła Kryształowego ZAWIERCIE ze Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego (14.07)

Decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO (10.07)

Zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego inwestycji w obszarze dziedzictwa kulturowego. O wsparcie mogły ubiegać się zabytki wpisane do rejestru Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki. Kwota przewidziana dla projektów złożonych w tym konkursie to blisko 200 mln zł. Z tych pieniędzy zostaną sfinansowane prace konserwatorskie, restauratorskie i inne roboty budowlane umożliwiające dostosowanie obiektu do celów kulturalnych. Spośród 67 złożonych w konkursie wniosków o dofinansowanie 10 dotyczy obiektów znajdujących się na Szlaku. W sumie starają się o wsparcie w wysokości aż 63 242 400,89 zł.

czerwiec 2017

Podjęcie przez Zarząd Województwa Śląskiego uchwały o ponownym dołączeniu do Szlaku Zabytków Techniki- Fabrykę Porcelany (20.06)

Ósma edycja święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriada (10.06)

Prezentacja atrakcji oferowanych przez zabytki techniki województwa śląskiego w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie (4.06)

maj 2017

Muzeum Śląskie w Katowicach otrzymało główną nagrodę za dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego w konkursie Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku. Jurorzy docenili widowisko wieńczące INDUSTRIADĘ 2016 – „RASA. Pieśni antracytu”.

Noc Muzeów na Szlaku Zabytków Techniki.

Nawiązanie współpracy z marką Gryfnie w wyniku ogłoszonego konkursu na produkty ze znakiem Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY.

Industriada na Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego (20–21.05, 27–28.05)

Industriada na Nocy Muzeów w Krakowiew w Muzeum Lotnictwa Polskiego (19.05)

kwiecień 2017

Spotkanie członków sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Tarnowskich Górach w związku z okazanym wsparciem o starania zmierzające do wpisania tamtejszych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (26.04)

Ogłoszenie przez Regionalny Instytut Kultury otwartego konkurs na produkty z logo Szlaku Zabytków Techniki I Industriady (12.04)

Ogłoszenie przez Zarząd Województwa Śląskiego otwartego konkursu ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie wzmacniania współpracy sieciowej na Szlaku Zabytków Techniki w 2017 r. (13.04)

Prezentacja SZT i INDUSTRIADY w ramach stoiska promocyjnego ŚOT podczas Targów Turystyki i Wypoczynku LATO w Warszawie.

marzec 2017

Radiostacja w Gliwicach została wpisana na Listę Pomników Historii (15.03.).

Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na stoisku promocyjnym podczas targów Regiony Turystyczne Na Styku Kultur w Łodzi (17-19.03.).

Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na stoisku promocyjnym podczas targów turystycznych GLOBalnie w Katowicach (31.03 - 2.04.).

luty 2017

INDUSTRIADA - święto Szlaku Zabytków Techniki została ogłoszona najlepszym produktem turystycznym Polski. Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki XIV edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny i przyznano Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, odbyła się w Poznaniu w ramach targów Tour Salon w Poznaniu (17.03.)

Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na stoisku promocyjnym podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu (17-19.02.).

W konkursie na „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2017” wyłoniono 5 obiektów.

styczeń 2017

Uchwałą zarządu województwa śląskiego nr 2509/157/V/2016 poszerzono skład Szlaku o 6 obiektów.

Do Szlaku dołączyły:

Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach,
Muzeum Śląskie w Katowicach,
Wieże KWK Polska w Świętochłowicach,
Familoki w Czerwionce-Leszczynach,
Browar Zamkowy w Cieszynie,
Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w Katowicach-Szopienicach.

Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, Kolonii robotniczej FICINUS w Rudzie Śląskiej oraz Hucie Szkła Kryształowego ZAWIERCIE nadano kategorię "obiekt w zagrożeniu".

Rozpoczęto prace nad VIII edycją święta Szlaku Zabytków Techniki.

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na. „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2017”.

grudzień 2016

14 i 15 grudnia odbyły się obchody 10-lecia Szlaku.

14 grudnia w Łażni Łańcuszkowej na terenie Sztolni Królowa Luiza odbyła się konferencja prasowa podsumowująca 10 lat Szlaku Zabytków Techniki oraz prezentacja nowych obiektów wchodzących w skład sieci. Wybranym przedstawicielom obiektów Szlaku Zabytków Techniki wręczono „Odznaki Honorowe za zasługi dla Województwa Śląskiego”. Miały miejsce dwie dyskusje panelowe - pierwsza poświęcona dotychczasowym działaniom zrealizowanym na Szlaku i druga dotycząca wyzwań, jakie stoją przed Szlakiem w najbliższych latach. Tego samego dnia w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
i Muzeum Miejskim w Tychach odbył się wernisaż wystawy Fragmenty autorstwa Radosława Kaźmierczaka.

15 grudnia w Magazynie Ciekłego Powietrza na terenie Kompleksu Sztygarka i Szybu Prezydent w Chorzowie odbyło się wydarzenie interdyscyplinarne "Miejsce z ognia i ciemności", łączące słowo, muzykę i obraz. Słowo wprowadzające wygłosił dr Jacek Kurek z Muzeum w Chorzowie, a następnie wystąpił zespół NERVY. Tłem koncertu była opowieść o industrialnych dziejach regionu przy użyciu „ożywionych” archiwalnych fotografii.

październik 2016

19 października minęło 10 lat od utworzenia Szlaku Zabytków Techniki przez samorząd województwa śląskiego.

– Powstały w 2006 r. Szlak Zabytków Techniki to autentyczne i różnorodne obiekty dziedzictwa przemysłowego połączone w jedną, regionalną sieć współpracy. Rezultatem prac mijającej dekady jest stworzenie popularnego szlaku turystyczno-kulturowego będącego nie tylko narzędziem promocji, ale także elementem świadomego zarządzania walorami rozwojowymi regionu. Dzięki inicjatywie podjętej przez Województwo Śląskie symbole ery przemysłowej zebrane pod wspólną marką stały się jedną z wizytówek regionu, z której możemy być dumni – mówi Wojciech Saługa, marszałek Województwa Śląskiego.

Odkąd gromadzone są dane o frekwencji (lata 2009 – 2015) z oferty obiektów Szlaku skorzystało blisko 3,5 mln osób, z czego prawie pół miliona to uczestnicy siedmiu edycji INDUSTRIADY – święta Szlaku, które organizowane jest od 2010 r.

wrzesień 2016

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie wzmacniania współpracy sieciowej na Szlaku Zabytków Techniki w 2016 r. Decyzją Zarządu dofinansowano 3 zadania. (14.09.)

lipiec 2016 

Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie wzmacniania współpracy sieciowej na Szlaku Zabytków Techniki w 2016 r. Celem konkursu jest wsparcie działań, mających na celu wzmocnienie współpracy w ramach sieci Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (SZT), organizowanych przez co najmniej dwa obiekty należące do SZT. Termin składania wniosków upłynał 16 sierpnia.

 czerwiec 2016 

Spotkanie ewaluacyjne z przedstawicielami obiektów i partnerów biorących udział w INDUSTRIADZIE (Koszęcin, 27.-28.06.). Omówienie i ocena działań promocyjnych, frekwencji, wyników badań sondażowych oraz monitoringu mediów. Prezentacja wydarzeń festiwalu realizowanych w obiektach.

W Muzeum Tyskich Browarów Książęcych odbyła się III. konferencja prasowa podsumowującą INDUSTRIADĘ 2016. Na konferencji wręczono także nagrody dla najaktywniejszego samorządu lokalnego (Urząd Miasta Czeladź) oraz przedsiębiorcy (Map System Sp. z o. o.). Specjalne wyróżnienie za zaangażowanie w organizacje wydarzenia finałowego na terenie Muzeum Śląskiego otrzymało Miasto Katowice.
VII edycja festiwalu INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki (11.06)

W tym roku program INDUSTRIADY napędzały przemysłowe legendy, czyli opowieści związane z wydarzeniami historycznymi i osobami aktywnie uczestniczącymi w procesie industrializacji. Prezentowane były historie związane z robotnikami (ich życiem codziennym, losami i wierzeniami), pionierami przemysłu i ich działalnością oraz właścicielami zakładów przemysłowych. Przygotowane wydarzenia pozwoliły poznać historię przemysłu na terenach wchodzących w skład obecnego województwa śląskiego. Główne wydarzenie w ramach tzw. „rozruchu maszyn” - „Symfonia hutnicza” Teatru Titanik z Niemiec odbyło się w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Finał INDUSTRIADY 2016 - koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu” odbył się w Muzeum Śląskim w Katowicach (dawna KWK Katowice). W INDUSTRIADZIE 2016 wzięły udział 44 zabytki techniki. Na podstawie danych przesłanych przez organizatorów wydarzeń w poszczególnych obiektach INDUSTRIADY oszacowano, że w całym festiwalu wzięło udział blisko 90.000 osób. 

 maj 2016 

W Łaźni Łańcuszkowej na terenie Sztolni "Królowa Luiza' w Zabrzu odbyła się II. konferencja prasowa INDUSTRIADY 2016 (19.05.) na której zaprezentowano pełny program festiwalu oraz system bezpłatnego transportu.

Prezentacja festiwalu INDUSTRIADA w Małopolsce
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (Noc Muzeów, 13 maja) - motywem przewodnim prezentacji INDUSTRIADY były kanarki i związane z nimi legendy. Te sympatyczne ptaki ostrzegały górników przed metanem. Ratując ludzi, same umierały. Stawały się więc mimowolnymi bohaterami. Od tego czasu ich miejsce w górniczej mitologii i śląskiej tradycji stało się niepodważalne, a liczni śląscy artyści poświęcali kanarkom wiele prac. W przestrzeni Muzeum Inżynierii Miejskiej stanęła instalacja świetlno-dźwiękowa złożona z totemów pełnych kolorowych wstążek i kanarków, wyznaczając symboliczny szlak INDUSTRIADY. Instalacja utrzymana była w pomarańczowo-białej kolorystyce odwołującej się do estetyki wizualnej INDUSTRIADY. Swoiste ptasie origami, umieszczone wewnątrz metalowych totemów przypominających klatki lub też kopalniane szyby, dopełnią dźwięki przypominające ptasi śpiew. Dopełnieniem instalacji był punkt informacyjny (pomarańczowy namiot), w którym zwiedzający mogli otrzymać informacje na temat INDUSTRIADY i Szlaku Zabytków Techniki.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (Noc Muzeów, 13 maja) - zwiedzający Muzeum mogli w punkcie informacyjnym zapoznać się ze Szlakiem Zabytków Techniki i INDUSTRIADĄ oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia niewidzialnych krzeseł a także skorzystać z „industrialnej” czytelni i strefy chilloutu.

W Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi odbyła się I. konferencja prasowa INDUSTRIADY 2016 (05.05.) na której zaprezentowano program wydarzeń w ramach tzw. "rozruchu maszyn" oraz wydarzenie finałowe festiwalu.

 marzec 2016 

Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na stoisku promocyjnym Śląskiej Organizacji Turystycznej podczas Międzynarodowych Targów Turystyki, Spa, Sprzętu Turystycznego i Żeglarskiego GLOBalnie 2016 w Katowicach (18. - 20.03.)

 luty 2016 

Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na stoisku promocyjnym podczas 4 Design Days w Katowicach (11. - 14.02.)

Rozpoczęcie dystrybucji książeczki edukacyjnej pt. "Młodzi odkrywcy na Szlaku" w świetlicach szkolnych.

 grudzień 2015 

W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami obiektów należących do SZT dotyczące omówienia harmonogramu prac związanych z INDUSTRIADĄ 2016 i planów dotyczących zarządzania Szlakiem Zabytków Techniki (15.12.)

Wydanie książeczki edukacyjnej pt. "Młodzi odkrywcy na Szlaku" prezentującej dawną i obecną aktywność wybranych obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Publikacja jest adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Powstała na bazie wywiadów przeprowadzonych w obiektach SZT. Podzielono ją na 9 działów tematycznych poświęconych poszczególnym obiektom i ich charakterystycznej działalności. Dzieci poznają nie tylko pracę górników i hutników, ale także kolejarzy, drukarzy, mistrzów włókiennictwa czy odlewnictwa, a nawet radiowców. Książka powstała z inicjatywy referatu promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W prace projektowe i merytoryczne zaangażowane były także Zamek Cieszyn oraz studio projektowo-ilustratorskie Dinksy.

Rozpoczęcie "Programu rabatowego Gwiazd Techniki". Program rabatowy był skierowany do wszystkich osób indywidualnych i grup zorganizowanych. Kto odwiedzi jeden obiekt, ten może otrzymać 20% zniżki przy zakupie biletu w kolejnej Gwieździe Techniki. Gwiazdy Techniki to wybrane obiekty szlaku, oferujące zwiedzającym najwyższą jakość i różnorodność usług, przy jednoczesnej unikatowej wartości merytorycznej. Program trwał od grudnia do kwietnia 2016 r.

 listopad 2015 

W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" odbyły się dla przedstawicieli obiektów należących do SZT warsztaty pt. „Ludzie i historie, czyli storytelling. Sposoby i narzędzia budowania opowieści o obiektach i ich funkcjach oraz ludziach z nimi związanych (19.-20.11)

Konferencja pt. „Ponowne wykorzystanie obiektów poprzemysłowych” w Solingen w Niemczech (04-06.11.). Konferencja odbyła się w ramach współpracy Województwa Śląskiego z regionami Nord Pas de Calais we Francji i Nadrenia Północna Westfalia w Niemczech w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Głównym tematem tegorocznego spotkania było wykorzystywanie obiektów poprzemysłowych dla potrzeb działalności komercyjnej. Przykłady z województwa śląskiego reprezentowali przedstawiciele Porcelany Śląskiej w Katowicach, Browaru Obywatelskiego w Tychach i zarządca terenu „Nowych Gliwic” w Gliwicach. Stronę polską w seminarium reprezentował Pan Henryk Mercik - członek Zarządu Województwa Śląskiego, przedstawiciele obiektów Szlaku Zabytków Techniki i jego zarządcy, przedstawiciele wojewódzkich instytucji kultury, a także podmiotów zarządzających obiektami poprzemysłowymi w województwie.

 październik 2015 

Przyjęcie przez Zarząd Województwa Śląskiego "Regulaminu funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego" (27.10.), określającego system zarządzania Szlakiem Zabytków Techniki.

Prezentacja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na stoisku promocyjnym Śląskiej Organizacji Turystycznej podczas targów Tour Salon w Poznaniu (15. - 17.10.).

W Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej odbyły się warsztaty dla przedstawicieli SZT z zakresu wykorzystywanie dziedzictwa kulturowego na potrzeby organizacji wydarzeń w obiektach (12.10.)

 wrzesień 2015 

Promocja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY podczas TehoFest - Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy w ramach XXIII Europejskich Dni Dziedzictwa „Utracone dziedzictwa” (12.09.)

Wizyta studyjna dla przedstawicieli SZT mająca na celu zapoznanie się z ofertą obiektów znajdujących się na Szlaku. W programie wizyty uczestnicy zwiedzili Zabytkową Kopalnię "Ignacy" w Rybniku oraz Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach (04.09.)

Zarząd Wojeództwa Śląskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie wzmacniania współpracy sieciowej na Szlaku Zabytków Techniki w 2015 r. Celem konkursu było wsparcie działań, mających na celu wzmocnienie współpracy w ramach sieci Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (SZT), organizowanych przez co najmniej dwa obiekty należące do SZT. Termin składania wniosków upłynął 23 września. W ramach konkursu dofinansowano 6 zadań. (01.09.)

 sierpień 2015 

Promocja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY podczas Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. W trakcie festiwalu można było odwiedzić kontener Szlaku oraz zapoznać się z ofertą SZT w Śląsiej Strefie Refleksji (21.08. - 22.08.)

 czerwiec 2015 

VI edycja festiwalu INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki (13.06) - Święto Szlaku Zabytków Techniki poprzedził w tym roku nocny „rozruch maszyn”, czyli cykl imprez wprowadzających w klimat INDUSTRIADY. Można było odwiedzić 42 industrialne zabytki w 27 miastach województwa. Motywem łączącym wszystkie wydarzenia organizowane w tym roku z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki była praca. Organizatorzy potraktowali ten motyw bardzo poważnie i... dołożyli sobie pracy, dzięki czemu świętowanie można było zacząć już późnym wieczorem w piątek 12 czerwca. Wtedy to w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach I Tarnowskich Górach można bylo skorzystać z szansy na nocny kontakt z zabytkami techniki.

INDUSTRIADA 2015 po raz pierwszy w nowej odsłonie. W piątek 12.06 rozpoczął się „Rozruch Maszyn”, a w sobotę właściwa część festiwalu z finałem w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. INDUSTRIADA po raz kolejny pokazała, że łączą nas przemysłowe historie. Przekonało się o tym 80 tys. zadowolonych uczestników, wśród których 88% wystawiło bardzo dobre i dobre oceny, i aż 96% zapowiedziało chęć uczestnictwa w kolejnej edycji. Konferencja prasowa podsumowująca INDUSTRIADĘ 2015 w Szybie Maciej w Zabrzu (25.06).
Spotkanie ewaluacyjne INDUSTRIADY 2015 w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie. Omówienie i ocena działań promocyjnych, frekwencji, wyników badań sondażowych oraz monitoringu mediów. Prezentacja wydarzeń festiwalu realizowanych w obiektach.

 PreINDUSTRIADA w Muzeum "Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie (7.06). 

 maj 2015 

Konferencja prasowa nt. nowej formuły 6. edycji INDUSTRIADY 2015 w Walcowni Cynku w Katowicach (14.05) oraz nt. programu Święta Szlaku (28.05) w części naziemnej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Promocja Szlaku Zabytków Techniki i INDUSTRIADY na Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu (30.04 - 03.05.)

 kwiecień 2015 

Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w 2015 roku.
Spotkanie przygotowujące INDUSTRIADĘ 2015 w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

 marzec 2015 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (9.03) rekomenduje Komisji Europejskiej polskich pretendentów do tytułu Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Wybrano wspólną kandydaturę zabrzańskiej Kopalni Guido, Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz Tyskiego Browarium zatytułowaną „Industrializacja na Górnym Śląsku”.
Rozpoczęcie cyklu warsztatów szkoleniowych poświęconych rozwojowi i promocji Szlaku Zabytków Techniki. Nad perspektywą ewolucji Szlaku pracowano na spotkaniach warsztatowych, które odbywały się od marca do końca czerwca.
Rozstrzygnięcie przetargu na zakup mediów na potrzeby promocji INDUSTRIADY 2015.

 luty 2015 

Postępowanie przetargowe związane z realizacją INDUSTRIADY 2015 oraz ogłoszenie konkursu ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w 2014 roku. Na realizację zadań proponowanych w konkursie przeznaczono 400 tys. zł.
Wybór obiektów zaprzyjaźnionych INDUSTRIADY 2015. Tym razem na Święcie Szlaku Zabytków Techniki gościli: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Dom handlowy Kaufhaus, Hala dawnej Elektrowni Huty Królewskiej, Historyczna Fabryka Porcelany w Katowicach, Kanał Gliwicki (śluza Rudziniec), Walcownia Cynku, Zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”, Zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni „Polska” w Świętochłowicach.

 styczeń 2015 

Spotkanie szkoleniowe dla przedstawicieli obiektów Szlaku Zabytków Techniki w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie. Dotyczyło autoewaluacji obiektów SZT, przygotowań do INDUSTRIADY 2015 oraz tworzenia nowych subproduktów Szlaku

 grudzień 2014 

Druk wydawnictw promocyjnych Szlaku Zabytków Techniki. Łącznie wydrukowano 130 tys. map SZT w wersji polskiej, 40 tys. map SZT w wersji angielsko-niemieckiej oraz 20 tys. ulotek „Podróżuj po Szlaku”.

Przy wsparciu Śląskiej Organizacji Turystycznej zaktualizowano znaki drogowe E-22 kierujące do obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

Do 31 grudnia 2015 r. przedłużony został konkurs „Podróżuj po Szlaku”. Podsumowano jego II. edycję, która wygenerowała 532 wizyty
w obiektach SZT. Najchętniej odwiedzanymi obiektami wśród uczestników konkursu były: Szyb Prezydent w Chorzowie, Osiedle Nikiszowiec, Park Tradycji, Muzeum Produkcji Zapałek, Radiostacja w Gliwicach, Centralne Muzeum Pożarnictwa, Zabytkowa Kolej Wąskotorowa w Rudach, Muzeum Techniki Sanitarnej i Muzeum Energetyki

 listopad 2014 

Zorganizowano seminarium eksperckie pn. „Formy interpretacji dziedzictwa przemysłowego jako sposób na wzmocnienie kulturalnej i turystycznej oferty obiektów poprzemysłowych”. Projekt ten zrealizowano we współpracy w Regionalnym Trójkącie Weimarskim. Wzięło w nim udział 100 specjalistów z zakresu zarządzania dziedzictwem industrialnym z regionów partnerskich Województwa Śląskiego: regionu Nord Pas de Calais oraz Nadrenii Północnej-Westfalii, a także przedstawiciele obiektów Szlaku. Uczestnicy zagraniczni mieli okazję zwiedzić zrewitalizowaną Galerię Elektrownię w Czeladzi, Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Szyb Maciej oraz część naziemną Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

 październik 2014 

Rozpoczęcie promocji obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki w Radiu Eska i Radiu Katowice. Od października do grudnia przygotowano i wyemitowano programy radiowe o obiektach SZT

 wrzesień 2014 

Rozpoczęcie prac nad „Diagnozą marki Szlaku Zabytków Techniki i jego święta – INDUSTRIADY. Przeprowadzono zogniskowane wywiady grupowe z przedstawicielami obiektów Szlaku oraz warsztaty dla Zarządcy SZT. Podjęto się analizy marek SZT i INDUSTRIADY, grup docelowych, marek konkurencyjnych oraz wizji i wytycznych do zarządzania siecią.

Rozpoczęcie kursu kandydatów na przewodników industrialnych oraz przewodników po Szlaku Zabytków Techniki. Projekt realizowany był dzięki inicjatywie Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki przy Muzeum Górnictwa Węglowego. Zajęcia w ramach kursu odbywały się od września do listopada. Kurs ukończyło z powodzeniem 60 absolwentów.

 sierpień 2014 

Prezentacja Szlaku podczas wizyty przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w trzech „Gwiazdach Techniki” Szlaku: Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalni Guido w Zabrzu i Tyskim Browarium w związku z pracami nad aplikacją o Znak Dziedzictwa Europejskiego.

 1 lipca 2014 
Przedstawiciele podmiotów biorących udział w organizacji INDUSTRIADY 2014 zebrali się w Koszęcinie na spotkaniu ewaluacyjnym. Dyskutowano nad efektami tegorocznej edycji imprezy, wnioski mają posłuzyć jeszcze lepszemu przygotowaniu kolejnej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki.

 14 czerwca 2014
V edycja INDUSTRIADY - Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tego dnia zwiedzający mieli do dyspozycji w 24 miejscowościach, w 43 zabytkach techniki ponad 300 atrakcji i darmowy transport koleją oraz autokarami. W tej edycji festiwalu wzięło udział 77 000 osób.

 3 czerwca 2014 
Zarząd Województwa Śląskiego pozytywnie opiniuje ostatnie projekty finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. Do dofinansowania zostają wybrane przedsięwzięcia związane z rozwojem infrastruktury okołoturystycznej w Zabytkowej Kopalni „Ignacy-Hoym” w Rybniku, Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach oraz Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W ramach rewitalizacji „dużych miast” dofinansowanie otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego na projekt obejmujący przebudowę i adaptację zabytkowej infrastruktury Kopalni Guido w Zabrzu na cele turystyczne i kulturalne.

 1 czerwca 2014 
preINDUSTRIADA - w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie i w Skansenie – Zagroda Wsi Pszczyńskiej odbyły się imprezy zapowiadające Święto Szlaku Zabytków Techniki. Podczas imprez sprawdzano, jak wyglądało życie codzienne w czasach, kiedy energię elektryczną zastępowała siła mięśni, wody lub wiatru.

 29 maja 2014 
W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji INDUSTRIADY 2014. Zaprezentowano szczegółowy plan imprezy.

 17 maja 2014

Pokazy laserowe o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, przedstawiające obiekty Szlaku Zabytków Techniki podczas Nocy Muzeów w czterech miastach województwa śląskiego - Katowicach, Częstochowie, Gliwicach i Zabrzu.

 Luty-marzec 2014 
Prace nad przygotowaniem i ogłoszeniem postępowań przetargowych związanych z realizacją Industriady 2014 oraz konkurs ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania dziedzictwa przemysłowego w 2014 roku. Na realizację zadań proponowanych w konkursie przeznaczono 400 tys. zł.

 13 lutego 2014 
Wybrano 9 Obiektów Zaprzyjaźnionych INDUSTRIADY 2014.

 4-5 lutego 2014 
Przeprowadzono szkolenie dla przedstawicieli obiektów SZT z zakresu programowania wydarzeń w oparciu o metodę interpretacji dziedzictwa kulturowego.

 7 stycznia 2014 
Zarząd Województwa Śląskiego ogłasza konkurs pn. „Obiekt Zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2014”.

 1 stycznia 2014 
Przedłużony zostaje konkurs „Podróżuj po Szlaku”. Jego I. edycja wygenerowała blisko tysiąc wizyt w obiektach Szlaku. Do Referatu Dziedzictwa Industrialnego spłynęło 81 ulotek. Najchętniej odwiedzanymi obiektami były osiedla Nikiszowiec i Giszowiec, Galeria Szyb Wilson, Radiostacja Gliwice i Muzeum Odlewnictwa Artystycznego, Szyb „Prezydent” w Chorzowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, obiekty zabrzańskie Kopalnia Guido i Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich i Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

 5-6 grudnia 2013 
Przedstawiciele Szlaku uczestniczyli w szkoleniu w zakresie fundraisingu

 11 grudnia 2013 
Z inicjatywy katowickich obiektów Szlaku odbyła się wizyta studyjna po Nikiszowcu i Giszowcu. Gościliśmy w Galerii Szyb Wilson, w Oddziale Etnologii Muzeum Historii Miasta Katowice, Izbie Śląskiej i Galerii Ewalda Gawlika. Podczas spotkania na Nikiszowcu przedstawione zostały założenia i plany związane z kolejną edycją Industriady.

 27 listopada 2013 
Na Szlak w wielkim stylu „wróciła” po rewitalizacji Galeria „Elektrownia” w Czeladzi.

 20-22 listopada 2013 
Przedstawiciele Szlaku uczestniczyli w dorocznej konferencji Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), która odbyła się w Gelsenkirchen w Zagłębiu Ruhry w Niemczech.

 14 listopada 2013 
Na terenie Kolonii Robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona lekcjom muzealnym w obiektach Szlaku. Towarzyszyły jej pokazowe zajęcia lekcyjne z udziałem dzieci.

 Październik 2013 
Przeprowadzono dwie pilotażowe lekcje muzealne. Odbyły się one w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych i Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada” w Karchowicach . Materiał filmowy z tych lekcji promuje Szlak w Internecie.

 16-18 października 2013
W ramach kooperacji regionów z Regionalnego Trójkąta Weimarskiego (Nord Pas de Calais, Północna Nadrenia-Westfalia, Województwo Śląskie) przedstawiciele Szlaku uczestniczyli w konferencji poświęconej niematerialnemu dziedzictwu kultury industrialnej. Organizatorem konferencji była strona francuska. W 2014 r. konferencja z tego cyklu zaplanowana jest w województwie śląskim.

 4 września 2013 
Dzięki inicjatywie przyjaciół szlaku z Bytomia zorganizowany został study-tour po tamtejszych zabytkach techniki.

 Sierpień 2013 
Referat Promocji Dziedzictwa Industrialnego wpisano w strukturę organizacyjną Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

 Lipiec 2013 
Odbyło się poindustriadowe spotkanie ewaluacyjne w Szczyrku. Dzieliliśmy się wrażeniami z Industriady, komentowaliśmy niedociągnięcia, które nie powinny się pojawić w kolejnej edycji Święta Szlaku i zastanawialiśmy się nad dalszym rozwojem festiwalu, jak i samego Szlaku.

 8 czerwca 2013 
IV edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzający mieli do dyspozycji 336 godzin wydarzeń i atrakcji. Zaoferowano im 271 imprez odbywających się w 42 lokalizacjach (24 miastach), w tym 34 obiektach SZT i 8 obiektach zaprzyjaźnionych. W tym dniu odnotowano rekordową frekwencję – technika zbliżyła aż 75 tys. ludzi, choć minimalnie spadło zadowolenie uczestników festiwalu.

 Czerwiec 2013 
Industriada 2012 zbiera nagrody. Podczas Welcome Festival – pierwszego Międzynarodowego Konkursu Marketingu Miejsc w Warszawie Województwo Śląskie otrzymało Grand Prix za najpełniejszą realizację Trójkąta Efektywności Briefu, skuteczne oraz kreatywne wykorzystanie przemysłowej tradycji województwa śląskiego do budowania silnej marki miejsca oraz II miejsce za stworzenie festiwalu jako unikatowego święta dziedzictwa przemysłowego, które przyczynia się do budowania silnej marki całego regionu. Dwa dni później Industriada otrzymała nagrodę Golden Arrow w kategorii experiential marketing – event marketing (marketingu eksperymentalnego – marketingu wydarzeń). Głównym celem konkursu Golden Arrow jest promowanie efektywności i skuteczności w działaniach marketingowych. Industriada pokonała tak znane marki jak Coca-Cola, PKN Orlen czy Samsung.

 Maj 2013 
Rusza kampania promocyjna Industriady 2013.

 Kwiecień 2013 
Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie krajoznawstwa, w tym upowszechniania turystyki. Dofinansowanie (łącznie 350 tys. zł) otrzymało 12 organizacji pozarządowych uczestniczących w organizacji Industriady.
W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego rozpoczęto współpracę z agencję marketingową, która przeprowadziła kampanię promocyjną Industriady 2013.
Premiera instalacji „Skóra Falkora vol. 2” na fasadzie budynku przy ulicy Mariackiej 10 w Katowicach promującej Szlak i Industriadę.
Uruchomiono nową stronę internetową Industriady.

 Marzec 2013 
W EC Szombierki zorganizowano posiedzenie Zarządu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Podczas warsztatów wypracowano listę rekomendacji związanych z przyszłością tego obiektu.
Na stronie zabytkitechniki.pl opublikowano scenariusze zajęć lekcyjnych w wybranych obiektach Szlaku przygotowane we współpracy z metodykami wyłonionymi przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.
Rozstrzygnięto przetarg na zakup mediów na potrzeby kampanii promocyjnej Industriady.

 Luty 2013
Trwają prace nad przygotowaniem i ogłoszeniem postępowań przetargowych związanych z realizacją Industriady 2013 oraz konkurs ofert na zadania publiczne Województwa Śląskiego w dziedzinie krajoznawstwa, w tym upowszechniania turystyki.

 Styczeń 2013 
Na podstawie przeprowadzonego audytu decyzją Zarządu Wojewódzwa do sieci dołączyły Park Tradycji (Siemianowice Śląskie) oraz Browar Obywatelskich (Tychy). Ze względu na niespełnianie kryteriów minimalnych ze Szlaku zostały wykluczone dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Sosnowcu. Decycję tę podjął Zarząd Województwa Śląskiego Uchwałą nr 3082/201/IV/2012 z dnia 6 listopada 2012 roku.

Wprowadzono pierwszy etap kategoryzacji Szlaku. Cztery obiekty zostały zakwalifikowane do kategorii „Gwiazdy Techniki”.

Inauguracja konkursu pieczątkowego „Podróżuj po Szlaku”. Jego celem było zachęcenie turystów do skorzystania z oferty obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i do czynnego zwiedzania regionu. Po zebraniu co najmniej 10 pieczątek w 36 obiektach szlakowicz miał prawo otrzymać gadżety SZT

 październik - grudzień 2012 
Trwa kompleksowy audyt obiektów należących do Szlaku

 30 sierpnia - 21 września 2012 
Ekspozycja wystawy Szlaku Zabytków Techniki pn. „Industrialne Opowieści” w kompleksie kopalni i koksowni Zollverein w Essen (Niemcy). Prezentowała ona artefakty z wybranych obiektów Szlaku i związane z nimi fascynujące historie. Wybrane przedmioty pozwoliły zwiedzającym zapoznać się z intrygującymi opowieściami o miejscach będących symbolami poprzemysłowego dziedzictwa regionu śląskiego

 30 czerwca 2012 
III edycja INDUSTRIADY - Święta Szlaku Zabytków Techniki oraz towarzysząca temu wydarzeniu regionalna kampania promocyjna. W tym dniu technika zbliżyła 62 070 ludzi!

 20 maja 2012 
Nagroda główna 12. Międzynarodowych Targów Turystyki w Opolu dla Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

 17 maja 2012 
INDUSTRIADA 2011 - Święto Szlaku Zabytków Techniki otrzymało nominację do nagrody Golden Arrow w kategorii Experiential marketing – event marketing

 28 marca 2012 
Święto Szlaku Zabytków Techniki otrzymało nagrodę w najbardziej prestiżowym konkursie kreatywnej reklamy w Polsce „KREATURA". W 16. edycji tego konkursu wpłynęło 107 prac w 12 kategoriach. „Industriada" wyróżniona została w kategorii „event/ambient". Wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki pokonało tak znane marki jak Orlen, czy Ikea

 Październik – grudzień 2011 
kompleksowy audyt obiektów Szlaku wraz z opracowaniem projektu ich kategoryzacji. Wdrożenie kategoryzacji zaplanowano na rok 2013 r.

 11 czerwca 2011 
II edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA 2011 oraz towarzysząca temu wydarzeniu trzytygodniowa kampania promocyjna. W tym dniu technika zbliżyła ok. 54 000 ludzi!

 7 kwietnia 2011 
Pierwsza publiczna prezentacja nowego systemu identyfikacji wizualnej Szlaku Zabytków Techniki. Od tego momentu SZT ma nowe logo. Projektantką odświeżonego systemu identyfikacji wizualnej Szlaku jest Anna Kopaczewska, absolwentką Wydziału Projektowego ASP w Katowicach

 9-13 marca 2011 
Prezentacja wystawy dedykowanej SZT na 45. Targach Turystycznych ITB w Berlinie. Krajem partnerskim tej edycji targów była po raz pierwszy Polska. Jednym z dodatkowych wydarzeń prezentujących ofertę turystyczną kraju była wystawa SZT zorganizowana w centrum handlowym Stilwerk położonym przy głównej ulicy Berlina. Wystawa zaprojektowana została przez studio Wzorro Design, tworzone przez absolwentów ASP w Katowicach: Natalię Jakóbiec, Katarzynę Pęłkę i Marcina Kratera. Wystawę odwiedzili m.in. przedstawiciele polskiego rządu z Ministrem Sportu i Turystyki, władze Polskiej Organizacji Turystycznej, parlamentarzyści reprezentujący komisję Sportu i Turystyki oraz dyrektorzy Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej

 26 października 2010 
Uchwała Zarządu Województwa Śląskiego nr 2868/421/III/2010 w sprawie włączenia do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego sześciu nowych obiektów - Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Huty Szkła Zawiercie, Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dabrowie Górniczej, Elektrociepłowni Szimbierki w Bytomiu, Wieży wyciągowej Szybu Prezydent wraz z kompleksem Sztygarka, Galerii Elektrownia w Czeladzi oraz usunięcie ze szlaku dwóch obiektów - Dworca PKP w Rudzie Śląskiej Chebziu i Porcelany Śląskiej w Kayowicach. W latach 2009-2010 do SZT aplikowało łącznie 25 obiektów

 25 października 2010 
Po raz pierwszy w historii władze Międzynarodowych Targów Poznańskich przyznały swój prestiżowy Złoty Medal w kategorii najlepszy produkt turystyczny. Uhonorowano nim Szlak Zabytków Techniki

 1 czerwca – 30 czerwca 2010 
Pierwsza regionalna kampania promocyjna dedykowana w całości Szlakowi Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jej kluczowym wydarzeniem było pierwsze Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA, która odbyła się 12 czerwca 2010 r. Na potrzeby kampanii zaprojektowano zoboty – zabytkowe roboty, które stały się bohaterami marki (brand heroes) SZT i na stałe już zagościły w jego działaniach promocyjnych. W tym dniu technika zbliżyła 29 tysięcy ludzi!

 13 stycznia 2010 
Włączenie Szlaku Zabytków Techniki do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage - ERIH). SZT jest jedynym regionalnym szlakiem z Europy Środkowej i Wschodniej należącym do ERIH

 Lipiec-listopad 2009 
Dalszy rozwój i komercjalizacja SZT: cykl szkoleń i warsztatów dla właścicieli, zarządców i pracowników obiektów wpisanych do Szlaku, audyty w obiektach, identyfikacja potrzeb, opracowanie Indywidualnych Planów Rozwoju dla poszczególnych obiektów

 10 września 2009 
Ważny etap komercjalizacji SZT - podpisanie w Zabrzu w czasie VI międzynarodowej konferencji pt. Wykorzystanie potencjału dziedzictwa przemysłowego dla promocji turystycznej gmin i regionów trójstronnej Deklaracji w sprawie działań na rzecz rozwoju Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dokument ten jest wyrażeniem intencji i oświadczenia woli współdziałania wszystkich podmiotów, które powołały do życia i finansują szlak (Województwo Śląskie i Śląska Organizacja Turystyczna) oraz obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki. Deklaracja jest podpisywana każdorazowo przy włączaniu nowych obiektów do Szlaku

 10 marca 2009 
Uchwała Zarządu Województwa Śląskiego nr 497/248/III/2009 w sprawie włączenia do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego dodatkowego obiektu: Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie

 Październik-grudzień 2008  
W ramach działań zmierzających do stworzenia silnej marki Szlaku zakończono prace i przyjęto Strategię marketingową i wytyczne strategiczne promocji Szlaku Zabytków Techniki. Dokument ten obejmuje: zdefiniowane cele strategiczne dla SZT, analizę sytuacji produktu, jego zrealizowanych działań promocyjnych, analizę SWOT i jej implikacje, założenia strategii promocji SZT, plan marketingowy wg przygotowanych założeń strategii. W ramach prac nad strategią przeprowadzono cykl warsztatów i szkoleń, których celem była integracja członków Szlaku oraz tworzenie i konsultacja planów promocyjnych

 20 listopada 2008 
Szlak Zabytków Techniki zostaje wyróżniony Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce. Był to pierwszy tego typu certyfikat w historii przyznany przez POT

 31 stycznia 2008 
Po raz pierwszy w historii SZT uruchomiony został program wycieczek po Szlaku pn. “Śląska podróż w czasie“. Była to wspólna inicjatywa centrum handlowo-rozrywkowego Silesia City Center w Katowicach, biura podróży Abraksas, oraz Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego

 25 października 2007 
Szlak Zabytków Techniki wyróżniony certyfikatem Najlepszy Produkt Turystyczny w 2007 roku nadawany przez Polską Organizację Turystyczną

 21 sierpnia 2007 
Uchwała Zarządu Województwa Śląskiego nr 1547/82/III/2007 w sprawie włączenia do Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego dwóch dodatkowych obiektów: Porcelany Śląskiej w Katowicach i Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu

 19 października 2006 
Uroczysta prezentacja przedsięwzięcia „Szlak Zabytków Techniki”, początek funkcjonowania produktu

 21 czerwca 2005 
Uchwała Zarządu Województwa Śląskiego nr 1153/268/II/2005 formalnie rozpoczynająca realizację przedsięwzięcia i zatwierdzająca listę 29 obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki

 Lipiec 2004 
Rozpoczęcie prac przygotowawczych, inwentaryzacja zasobów, prace nad koncepcją Szlaku, audyt 53 obiektów znajdujących się na terenie województwa śląskiego związanych z historią przemysłu. W wyniku wizyt w obiektach przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego stworzyli listę rekomendowanych obiektów, uwzględniając ich cechy turystyczne oraz wartość architektoniczną i historyczną, a przy tym najlepiej spełniających oczekiwania co do nowego produktu turystycznego

Inudstria jest kobietą

IX edycja święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 9 czerwca, a motywem przewodnim będzie hasło „Industria jest kobietą”. Wybrany motyw pozwoli zaprezentować nieznane, bardziej kobiece oblicze zabytków techniki.  

Twoja ocena:
Ocena: 2.5 (Oddano 2 głosy)