Traktem zagłębiowskim
.
Szlak Zabytków Techniki
  • Czeladź
    • 4
      Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
  • Dąbrowa Górnicza
    • 1
      Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka
  • Sosnowiec
    • 2
      Pałac Schönów w Sosnowcu Sielcu
    • 3
      Dworzec kolejowy w Sosnowcu
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Zagłębiowski trakt ma swój początek w Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, gdzie w zabytkowych wyrobiskach o łącznej długości 800 metrów zaprezentowano maszyny i urządzenia górnicze używane w II połowie XX wieku. Składa się ona z wyrobisk zlokalizowanych na trzech poziomach, połączonych ze sobą pochylniami. Temperatura w Kopalni jest stała i wynosi 11-12 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza twaha się między 80 a 90%.

Po przygodzie w podziemiach trasa wiedzie do Pałacu Schöna, siedziby Muzeum w Sosnowcu. Obok Pałacu znajduje się zaprojektowany w neoromantycznym stylu Park Schönowski. Zdobią go m.in. piękne magnolie japońskie i tulipanowiec amerykański. Jest to idealnie miejsce do odpoczynku i zrelaksowania się na łonie natury. Następnie warto się zatrzymać przy klasycystycznym budynku dworca kolejowego w Sosnowcu, którego projektantem był znany architekt Henryk Marconi. Budynek dworca został niedawno odremontowany, z okazji 100-lecia miasta Sosnowca (2002 rok).

Zwieńczenie wycieczki ma miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Obiekt ten, pochodzący z 1903 roku, należał niegdyś do kopalni „Saturn” będącej nieznanym zagłębiowskim wątkiem Reymontowskiej „Ziemi Obiecanej”. Od 2005 roku mieści się tam Galeria Sztuki Współczesnej.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Dąbrowa Górnicza
Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka
Sosnowiec
W centrum Sosnowca, w położonej nad Czarną Przemszą dzielnicy Sielec, znajduje się efektowny budynek dawnego pałacu Schönów, będący od lat międzywojennych siedzibą sądów - obecnie Sądu Rejonowego. Eklektyczną rezydencję wzniesiono na początku ubiegłego stulecia, dla rodziny przemysłowców - Franza i Emmy Schönów. Kiedyś pałac, wyróżniający się neogotycką wieżą, otoczony był przez rozległy, nadrzeczny park ze sztuczną grotą, altankami i rzeźbami.
Sosnowiec
Zabytkowy dworzec kolejowy w Sosnowcu został zbudowany jako element Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w 1859 roku, według projektu jednego z najwybitniejszych architektów działających na ziemiach polskich w połowie XIX wieku – Enrico Marconiego. Budynek powstał w harmonijnym stylu neoklasycystycznym, nawiązując do architektury Dworca Wiedeńskiego w Warszawie. Gmach był świadkiem bitwy podczas powstania styczniowego.
Czeladź
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Pogoda
Katowice