To elektryzująca wystawa w Tichauer Art Gallery. Już od soboty, 19 października w Tychach można oglądać wystawę dedykowaną paryskiej bohemie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. „Paryski Spleen. Starowieyski, Milshtein i przyjaciele. Kolekcja Alin Avila” to coś znacznie więcej, niż obrazy, rysunki i grafiki ikon artystycznych tamtego czasu.
To kawałeczek Paryża, który na chwilę rozgościł się w historycznych murach Tichauer Art Gallery. Pieczołowicie przygotowana wystawa powstała dzięki zaangażowaniu mecenasa środowisk artystycznych, kuratora i teoretyka sztuki, a zarazem przyjaciela Franciszka Starowieyskiego i Zwy Milshteina, Alina Avili. - Kolekcjonowanie to tworzenie w sobie wielu czasowych przestrzeni, posiadanie tak wielu otwartych dla wyobraźni możliwości, aby wyobraźnia mogła wzbić się w powietrze. To doświadczenie czystej poezji - odpowiada.
Jedną z najważniejszych postaci wydarzenia jest Franciszek Starowieyski – wyjątkowy, niezwykle charyzmatyczny artysta, uznany za jednego z ważniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej. Artysta totalny, którego twórczość przybrała formę wykraczającą poza jedną dziedzinę. Odwiedzający wystawę będą mogli podziwiać m.in. trzy dzieła z cyklu Teatr Rysowania, niemal 130 rysunków, pastele i oleje na płótnie jego autorstwa. Obejmuje ona również ponad 70 dzieł Zwy Milshteina, w tym słynne wielkoformatowe obrazy na papierze.
Wystawa „Paryski Spleen” prezentuje łącznie dzieła 11 artystów. Obok Franciszka Starowieyskiego i Zwy Milshteina to również Laurent Bétremieux, Eva David, Akira Inumaru, Jean-Pierre Le Boul'ch, Serge Plagnol, Marie Rauzy, Roland Topor, Christian Zeimert i Guillaume Couffignal. Wszyscy w swej wypowiedzi artystycznej oscylują pomiędzy cielesnością a transcendencją. Łączy ich także wielowymiarowość sztuki balansująca pomiędzy malarstwem, teatrem, literaturą, performancem i kinematografią.
Sztuka składająca się na ekspozycję wystawy, zawiera w sobie obraz Paryża wyrażany przez Charlesa Baudelaire’a, którego pozostaje aktualny i dziś.
-To balzakowski portret miasta, z tłumnymi ulicami, eklektyczną architekturą, przelotnymi spotkaniami, salonami i kawiarniami, nocami i dniami w zakazanych dzielnicach, jasnymi i ciemnymi stronami ludzkiej egzystencji. Miasta Świateł, którego dualizm wpisany został w jego rozumienie sztuki - opowiada kuratorka wystawy, Dagmara Giej-Rusnak.
Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla takiej opowieści o artystycznym Paryżu końca XX wieku, niż postindustrialne wnętrza Tichauer Art Gallery. - To miejsce na kulturalnej mapie Polski powstało po to, aby dzielić się z innymi tym, co w nas najlepsze i choć przez chwilę umożliwiać zanurzenie się w świecie, w którym jest miejsce na piękno, nietuzinkowość, kreację, sztukę, ale przede wszystkim dawanie impulsu do budowania relacji opartych o zachwyt i dialog - podkreśla mecenas wystawy i gospodarz miejsca, Viktor Mokwa, zapraszając w gościnne progi Tichauer Art Gallery w Tychach od 19 października 2024 do 9 marca 2025 r.
Bilety: do nabycia na miejscu oraz na stronie
https://www.ebilet.pl/biznes/wystawa/paryski-spleen
Kontakt dla mediów: Anna Wagner tel. 531 784 777, e-mail: a.wagner@tichauer.pl