Wyszukiwarka
 
Natura
Natura
Olsztyn
Kamieniołom w Kielnikach prezentuje elementy budowy geologicznej najstarszego piętra jury górnej (oksford – ok. 163-157 mln lat temu) – wapienie skaliste w formie soczew (bioherm) powstałych przy udziale kolonii sinic oraz gąbek oraz wapienie ławicowe, wypełniające baseny sedymentacyjne między zespołami bioherm, tworzącymi wzniesienia o charakterze rafowym.
więcej >>
Dodaj do planera
Natura
Trzebinia
Balaton - akwen położony w samym centrum Trzebini w nieczynnym od lat 60. XX w., zatopionym kamieniołomie. W wyniku naturalnych procesów na części dawnego wyrobiska wyrósł las z dominacją brzozy, a do niewielkich mokradeł sprowadziły się płazy i rośliny lubiące wilgoć. To urocze miejsce od lat pozostaje ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Trzebini.
więcej >>
Dodaj do planera
Natura
Trzebinia
Źródła Koziego Brodu leżą w lasach myślachowickich, w dość głębokim wąwozie. Stąd Kozi Bród płynie w kierunku Czyżówki, koło Piły Myślachowickiej wypełnia znajdujący się na rzece "Osowiec", czyli zbiornik retencyjny dla Elektrowni „Siersza" po czym przez Sierszę skręca w kierunku Jaworzna.
więcej >>
Dodaj do planera
Natura
Pierściec
Niewielki Pierściec, położony na północ od Skoczowa, znany jest przede wszystkim z wyjątkowego w skali kraju sanktuarium św. Mikołaja. Niewielu wie jednak, że Pierściec może się też pochwalić interesującą atrakcją krajoznawczo-przyrodniczą – znajduje się tu bowiem zabytkowy młyn, który zamieszkuje kolonia bardzo rzadkich… nietoperzy – podkowców małych. Dlatego obiekt ten objęto ochroną w ramach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000.
więcej >>
Dodaj do planera