Szlakiem osiedli robotniczych
Szlak osiedli robotniczych to trasa zawierająca trzy całkowicie od siebie odmienne osiedla, będące swego rodzaju pomnikami historii.
Szlak Zabytków Techniki
 • Katowice
  • 2
   Osiedle Giszowiec
  • 3
   Osiedle Nikiszowiec
 • Ruda Śląska
  • 1
   Kolonia Robotnicza Ficinus
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Trasa narciarska
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Szlak osiedli robotniczych to trasa zawierająca trzy całkowicie od siebie odmienne osiedla, będące swego rodzaju pomnikami historii.

Pierwsze z nich to unikatowy zespół 16 budynków, posiadających bardzo rzadki na Górnym Śląsku kamienny parter i murowane piętro. Kolonię tę wybudowano w 1867 roku dla górników kopalni „Gottessegen” („Wirek”). W ostatnich latach budynki zostały gruntownie odrestaurowane, by oddać atmosferę prawdziwej kolonii robotniczej.

Kolejne wspaniałe osiedle znajduje się na Giszowcu. Jest to niezwykle rzadka na skalę europejską kolonia górnicza kopalni „Giesche” o niepowtarzalnym klimacie miasta-ogrodu. Zaprojektowana została w latach 1906-1910 przez niemieckich architektów Emila i Georga Zillmannów. Do naszych czasów zachowało się jedynie kilka kwartałów domów mieszkalnych m.in. dawna karczma i budynek nadleśnictwa. Osiedle stanowi tło wielu filmów o Śląsku, m.in. „Paciorki jednego różańca” K. Kutza.

Ostatnim, niezwykle pięknym miejscem jest Osiedle Nikiszowiec, będące projektem kuzynów Zillmannów, stworzonego dla pracowników kopalni „Giesche”. Kolonię tę wybudowano w latach 1908-1915. Tworzy ją dziewięć zwartych kwartałów budynków, połączonych charakterystycznymi przewiązkami oraz kościół parafialny św. Anny z 1927 roku. Osiedle stanowi tło wielu filmów o Górnym Śląsku m.in. „Sól ziemi czarnej” K. Kutza oraz uznanej książki M. Szejnert „Czarny ogród”.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Ruda Śląska
Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej-Wirku. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla.
Katowice
Osiedle Giszowiec w Katowicach to unikatowa na skalę europejską kolonia robotnicza, zbudowana w latach 1906-1910 dla pracowników zakładów przemysłowych – głownie kopalni „Giesche” (później „Wieczorek”), należących do spółki „Georg von Giesche’s Erben” (pol. Spadkobiercy Jerzego Giesche). Kolonię zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie, wdrażając w życie ideały „miasta – ogrodu”. Do dziś zachowały się domy mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.
Katowice
Osiedle Nikiszowiec w Katowicach, wraz z nieodległym Giszowcem, zaliczają się do najciekawszych realizacji kolonii robotniczych w Europie z przełomu XIX i XX wieku. Obydwa osiedla zaprojektowali na zlecenie spółki „Spadkobiercy Jerzego Giesche” wybitni berlińscy architekci – Emil i Georg Zillmannowie. Budowę Nikiszowca rozpoczęto w roku 1908. Wzniesiono dziewięć ceglanych kwartałów bloków, obiekty użyteczności publicznej, a także kościół.
Pogoda
Katowice