Spektakl "Synek" w Kopalni Guido

Miejscowość:
Zabrze
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Spektakl "Synek", wielokrotnie nagradzany, niesamowity monodram w etnolekcie śląskim. Jego premiera odbyła się w podziemiach Kopalni Guido w lipcu 2013 roku. Szybko zdobył grono wielbicieli. Pojawił się na teatralnych deskach w Warszawie, Wałbrzychu, Krakowie i Katowicach. 

Pod koniec 2013 roku „Synek" zdobył Grand Prix XI. Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie. W tym roku spektakl został uhonorowany nagrodą teatralną Złote Maski 2013.

O SPEKTAKLU

Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nie umarłych. Trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej „Śląsk", ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który – tylko u nas – po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie... Twarze bliskich z osobistego banku pamięci. Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki – metafizyki – biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli? Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim.

Na podstawie tekstów: Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka.
Występuje: Marcin Gaweł.
Reżyseria: Maciej Podstawny.
Ruch sceniczny: Baśka Gwóźdź.
Materiały wideo: Jerzy Koenigshaus.
Scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek.

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna pod nr. tel. (32) 271-40-77.

Bilety: przedsprzedaż 10 zł/os., w dniu spektaklu 20 zł/os.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Lokalizacja:

Ul. 3 Maja 93
Zabrze
Gmina: Zabrze
Powiat: Zabrze


Region turystyczny: 
Śląsk
Kategoria: 
Wydarzenia

Data wydarzenia: 
17:00 - 18:00 25/04/2014

Ceny i udogodnienia
Bilety:
Ceny: 10
Grupa docelowa: dla wszystkich,
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Audiowycieczki