Na wystawie, obok prac Ryszarda Balonia zaprezentowane zostaną prace graficzne jego uczniów, pokazujące dorobek artystyczny pracowni w całym okresie jej działalności.
Z natury rzeczy jest to zaledwie niewielka część dorobku pracowni. Jednakże prace, które znalazły się na wystawie, stanowią reprezentację zarówno poziomu osiągnięć edukacyjnych, jak i różnorodność emocji oraz aktualne możliwości uczestników tej edukacji. Głównym założeniem działań edukacyjnych Ryszarda Balonia jest, poprzez „zabawę” różnymi technikami graficznymi, wydobycie emocji, uczuć i postaw wobec świata, otaczającej nas rzeczywistości i własnego samopoczucia. Wreszcie utrwalenie tego na papierze graficznym. Wszyscy jednak wsiąkając w kolejne warstwy przestrzeni rozwoju, jaką tworzy pracownia, napiętnowani trudami technologii warsztatowej, tworzą zwartą społeczność artystyczną.
Autorami prac są zarówno stali uczestnicy, jak i inne osoby, które, szukając swojej aktywności artystycznej, trafiały do pracowni mniej lub bardziej przypadkowo. Bywa tak, że przychodzą do pracowni jako dzieci, a odchodzą jako dorośli dobrze ukształtowani odbiorcy sztuki. Bywa też tak, że „wpadają tylko na chwilę”, żeby pobyć w jej atmosferze.
Pracownia działa czternaście lat. Powstała w roku 2010 z inicjatywy ówczesnej dyrektorki Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie, Elżbiety Szumskiej, przy znacznym wsparciu Towarzystwa Przyjaciół MDK. Na początku grupa liczyła zaledwie sześć osób, obecnie pracujemy w dwóch grupach po trzynaście osób, Pracownia dysponuje trzema profesjonalnymi prasami graficznymi, które umożliwiają tłoczenie grafik w najbardziej skomplikowanych technikach graficznych. Dobre warunki techniczne pracowni sprzyjają podejmowaniu przez uczestników różnorodnych działań warsztatowych, od prostych działań linorytniczych poprzez techniki wklęsłodrukowe suche i trawione. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy nabywają umiejętność wyrażania swoich emocji oraz wizualizacji treści za pomocą takich technik graficznych jak: linoryt, linoryt na traconą płytę, sucha igła, monotypia, kolografia, akwaforta, akwatinta i mezzotinta.
Uczestnicy pracowni biorą aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. Podczas różnych uroczystości miejskich tworzymy grupy warsztatowe, których zadaniem jest zapoznanie społeczeństwa naszego miasta z trudną dziedziną sztuki, jaką jest grafika warsztatowa.
W ciągu trzynastu lat uczestnicy pracowni grafiki warsztatowej Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie brali udział w wielu konkursach graficznych w kraju i za granicą, zdobywając łącznie 84 nagrody, 77 wyróżnień i 203 udziały w wystawach. Niezwykłym osiągnięciem było uzyskanie przez Sylwię Wojewodę nagrody im. Henryka Fajlhauera „Złotego rylca” na XXVI Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Równie ważnym rezultatem może pochwalić się Natalia Leszczyńska, która została nagrodzona tytułem „Super talent” w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Architektura mojego regionu” była też uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury konkursu graficznego we Włoszech. Już w pierwszych latach funkcjonowania pracowni grafiki warsztatowej dwie uczestniczki otrzymały stypendia prezydenta miasta Stargard, a w kolejnych latach liczba stypendiów urosła do dwunastu. Pracownia otrzymała 5 nagród głównych oraz 2 wyróżnienia w różnych konkursach w kraju i na świecie.
Mam nadzieję, że wystawa ta przyniesie oglądającym wiele dobrych wrażeń estetycznych.
źródło: Muzeum Drukarstwa