30.09 Święto Pary w Zabytkowej Kopalni Srebra

Miejscowość:
Tarnowskie Góry
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

No to zaczynamy - para buch, koła w ruch! Pary na zakończenie sezonu będzie w Tarnowskich Górach pod dostatkiem! W sobotę 30 września w Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się III edycja Święta Pary. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych pojawi się około 20 zabytkowych i nadal działających maszyn oraz urządzeń.

Będzie można przejechać się miniaturowymi pociągami, zobaczyć, jak maszyny mielą ziarno lub kawę, łupią i rozcinają drewno, gaszą pożary, wożą pasażerów, przewożą towary, budują drogi. Mamy dla Was kilka nowości, a kropką nad „i” będzie tym razem wieczorny spektakl teatralny utrzymany w malowniczej stylistyce steampunk, który połączy styl retro z fantastyką naukową.

PROGRAM:

11:00 – 19:00 Pokazy kilkudziesięciu maszyn parowych,

Sprzęt zostanie zaprezentowany w strefie Skansenu Maszyn Parowych. Będzie można go dotknąć, uruchomić, a nawet się nimi przejechać. Pokazy odbywają się w trybie ciągłym.

 19.30 Teatr Akt – spektakl Poza Czasem

To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując, doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu.

Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, która łączy styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z energetyczną muzyką składają się na ekspresyjne widowisko.

Reżyseria – Agnieszka Musiałowicz i zespół

Scenografia – Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios

Muzyka – Dominik Strycharski / vocal performance oraz inni artyści

od godz. 9:00 zwiedzanie podziemi z listy UNESCO z przewodnikiem

Bilety najlepiej zakupić przez internet na naszej: https://bilety.kopalniasrebra.pl/

W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego: tel. 32 285 49 96.

Parking przy kopalni będzie dostępny bezpłatnie.

Wydarzenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach oraz Urządu Marszałkowskiego w Katowicach. Innowacje Godne UNESCO wspiera Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Święto Pary to wydarzenie, które promuje technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby oraz różnymi środkami wyrazu.

Dlaczego akurat u nas?

235 lat temu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa Górnego Śląska, a jej serce zabiło po raz pierwszy w Tarnowskich Górach. Dzięki sprowadzonej tu maszynie parowej, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk niefunkcjonującej już kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk Tarnawskie Góry zapracowały na stałe miejsce w dziejach rewolucji przemysłowej.

swietopary

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  4
Lokalizacja:

Ul. Szczęść Boże 81
42-600 Tarnowskie Góry
Gmina: Tarnowskie Góry
Powiat: tarnogórski


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Tarnowskie Góry, Szczęść Boże 81
Data wydarzenia: 
30/09/2023
Kontakt:
Telefon: +48 322 854 996

Strona internetowa: https://kopalniasrebra.pl/
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Imprezy turystyczne, Inne
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX