Punkt Informacji Turystycznej w Jaworznie

Miejscowość:
Jaworzno
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Idealny podróżnik to ten, kto potrafi wejść w kontakt z przyrodą, ludźmi, ich historią - a także sztuką, i dopiero poznanie tych trzech elementów przenikających się wzajemnie jest początkiem wiedzy o badanym kraju. - Zbigniew Herbert

 

   Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, podjęła się zadania prowadzenia Punktu Informacji Turystycznej, w ramach struktur Śląskiej Organizacji Turystycznej, chcąc przybliżyć bogatą historię naszego miasta, zaszczepić świadomość atrakcyjności Jaworzna oraz wzbudzić ciekawość poznawania najbliższego otoczenia.

   Korzystne położenie miasta, na pograniczu Górnego Śląska i Małopolski, między Katowicami a Krakowem, umożliwia aktywne spędzanie wolnych chwil, w niezwykle urozmaicony sposób. Wyruszając z Jaworzna, w krótkim czasie dotrzemy do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia, Bielska Białej, Cieszyna, Pszczyny czy na Szlak Zabytków Techniki. Także Wrocław kusi szybkim dojazdem. Dla miłośników gór, Tatry i Beskidy stoją otworem!

   Jesteśmy przekonani, że Jaworzno nie odbiega od swoich znanych sąsiadów. Atrakcje turystyczne na terenie miasta, takie jak - GEOSfera, Zalew Sosina, szlak pomników, rozbudowane trasy rowerowe, Centrum Nurkowe "Orka", baza ośrodków sportu, pozwalają na przyjemny i aktywny wypoczynek. Miłośnikom kultury, miasto oferuje szereg wydarzeń: koncerty (Festiwal Energii, Dni Jaworzna), wystawy i spotkania autorskie. Wachlarz propozycji pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.

   Podejmując się otwarcia Punktu Informacji Turystycznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, kierowaliśmy się słowami znakomitego, polskiego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego - Istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

   Mając nadzieję na wspólną wędrówkę, szlakami naszego Miasta i jego okolic, chętnie podzielimy się z Państwem zebranymi przez nas wiadomościami i ciekawostkami. Służyć będziemy pomocą, wskazówkami oraz podpowiedziami, gdzie się udać, jak miło spędzić wolny czas, co warto zobaczyć.

   Informacja turystyczna w Jaworznie oferuje wydawnictwa tj. przewodniki, foldery, mapy na temat okolicznych atrakcji turystycznych i wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

 

 Ilość gwiazdek: 1

 

 

  

Przy okazji pragniemy zachęcić Państwa do skorzystania z usług Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, w budynku której mieści się Punkt Informacji Turystycznej. "Biblioteka na Rynku", jak zwą ją jaworznianie, jest spadkobierczynią tradycji powojennego bibliotekarstwa powszechnego, którego początki sięgają 1945 r. Od roku 1949, a zatem od ponad szieśćdziesięciu pięciu lat, niemalże każdego dnia otwiera swoje podwoje, zapraszając wszystkich miłośników czytelnictwa do korzystania ze zbiorów i usług. Zgodnie ze współczesnymi tendencjami, systematycznie rozszerzamy ofertę, wykorzystując nowe narzędzia technologiczne i komunikacyjne. Staramy się pokazać Bibliotekę, jako atrakcyjne miejsce zdobywania wiedzy, informacji, ośrodek nauki i twórczej pracy. Naszej działalności sprzyja infrastruktura Biblioteki Głównej - jednej z najnowocześniejszych w Polsce (oddanej do użytku w 2007 roku). Książnica, pod względem zasięgu i dostępności usług, spełnia standardy IFLA (International Federations of Library Associations and Institutions). W budynku znajdują się: wypożyczalnia (z wolnym dostępem do książek), cztery czytelnie: naukowa, multimedialna, zbiorów regionalnych oraz czasopism, oddział dla dzieci (z miejscami do czytania i odrabiania lekcji, wydzielonym pomieszczeniem do pracy zespołowej), a także dwie sale projekcyjno-multimedialne. Czytelnicy mają też do dyspozycji informatorium, z katalogami tradycyjnymi i terminalami, wielofunkcyjną salę (wyposażoną w sprzęt do projekcji audiowizualnych), w której odbywają się m. in. spotkania literackie, galerię wystawową i kawiarenkę.

   Szczególnie gorąco pragniemy polecić Dział Regionalny, który udostępnia dokumenty życia społecznego (DŻS) oraz publikacje o tematyce związanej z Jaworznem i okolicami. Ponadto, przygotowuje bibliografię regionalną, digitalizuje zbiory we współpracy ze Śląską Biblioteką Cyfrową. Zbiory katalogowane są za pomocą systemu bibliotecznego SOWA2, a informacje o nich przekazujemy za pośrednictwem witryny internetowej, w postaci kartoteki elektronicznej. W księgozbiorze Czytelni Naukowej znajduje się także Dział Książki Dawnej, obejmujący egzemplarze pochodzące z XIX i początków XX w. Czytelnia oferuje możliwość wypożyczeń międzybibliotecznych. Tworzy zestawienia bibliograficzne na potrzeby czytelników oraz prowadzi lekcje biblioteczne, w tym z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  182
Lokalizacja:

Ul. Rynek Główny 17
43-600 Jaworzno
Gmina: Jaworzno
Powiat: Jaworzno


Region turystyczny: 
Śląsk, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kategoria: 
Informacja turystyczna

Kontakt:
Telefon: +32 751 919 222

Strona internetowa: http://www.biblioteka.jaw.pl/it

Dostępność Całoroczny

Godziny otwarcia:

poniedziałek: 11.30 - 19.00

wtorek-piątek: 8.00 - 19.00

sobota: 8.00 - 15.00

UWAGA KOMUNIKAT!!!

W związku z sytuacją epidemiologiczną biblioteka i punkt informacji turystycznej pozostają zamknięte od 12 do 26 marca 2020 r.

Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
W pobliżu
Jaworzno
0.05 km
Jaworzno
0.06 km
Jaworzno
0.20 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Jaworzno
0.75 km
Jaworzno
0.77 km
Jaworzno
3.40 km
Jaworzno
3.59 km
Jaworzno
3.84 km
Gastronomia w pobliżu
Jaworzno
0.00 km
Jaworzno
0.05 km
Jaworzno
0.07 km
Jaworzno
0.07 km