Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej

Miejscowość:
Bielsko-Biała
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Dzisiejszy dworzec Bielsko-Biała Główna, wpisany do rejestru zabytków, wybudowany został w 1890 r. Początki kolei w mieście są jednak o ponad 30 lat starsze. Bielsko bardzo wcześnie znalazło się na bocznej odnodze jednej z najstarszych europejskich linii kolejowych, Kolei Północnej Cesarza Franciszka Ferdynanda. Dworzec został odnowiony pod koniec ubiegłego wieku.

Kolej w Bielsku-Białej

Początki kolei w Bielsku sięgają lat 1853-55. Wówczas to, budując trasę tzw. Kolei Północnej Cesarza Franciszka Ferdynanda (Kaiser Ferdinand Nordbahn), łączącej Bogumin i Oświęcim (a docelowo Wiedeń z Krakowem), zbudowano także odgałęzienie z Czechowic-Dziedzic do Bielska. Niebawem, w 1860 r. powstał pierwszy budynek dworca kolejowego. Wkrótce tory przedłużono do Żywca, skąd następnie przez przełęcz Zwardońską dotarły one do Czadcy, skracając wydatnie podróż do Wiednia. W 1888 roku kolej połączyła Bielsko z Cieszynem oraz Kalwarią Zebrzydowską.

Charakterystyka dworca

Dzisiejszy dworzec w Bielsku-Białej zbudowany został w latach 1889-90, według projektu Karola Schulza. Prace wykonywała firma budowlana Karola Korna. Obydwaj byli bielskimi architektami. Bryła utrzymana została w stylu austriackich dworców prowincjonalnych. Gmach ten zwano początkowo „nowym dworcem”, a jego powstanie przyczyniło się do rozwoju tej części miasta. Dworzec remontowano w drugiej połowie lat 90-tych XX w., wymieniając m.in. ceglaną elewację budynków, odsłaniając i odnawiając polichromię w holu głównym oraz tworząc nowe pomieszczenia kas. Wśród detali warto zwrócić uwagę właśnie na owe freski w stylu pompejańskim, w holu głównym, a także oryginalny napis przy wejściu „K.K. PRIVILEGIRTE KAIS. FERD. NORDBAHN” (Uprzywilejowana Cesarsko-Królewska Kolej Północna Cesarza Ferdynanda). Przez pewien czas, w latach 1994-2001, działał przy peronie 1A dworca Bielsko-Biała Główna skansen kolejowy. W nim zgromadzono sześć lokomotyw parowych. Obiekt działał krótko, a powodem zamknięcia były kwestie finansowe, związane z kiepsko zarządzanymi polskimi kolejami. Parowozy przeniesiono do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz lokomotywowni w Krakowie-Płaszowie.

Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej, fot. www.slaskie.travel T. Renk

Wyświetlenia:  6962
Lokalizacja:

Ul. Warszawska 2
43-300 Bielsko-Biała
Gmina: Bielsko-Biała
Powiat: Bielsko-Biała


Region turystyczny: 
Beskid Śląski, Beskidy i Śląsk Cieszyński
Lokalizacja: 
W mieście
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +48 334 891 211
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Poprzemysłowe, Zabytkowa zabudowa

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Bielsko-Biała
0.34 km
Bielsko-Biała
0.38 km
Bielsko-Biała
0.39 km
Bielsko-Biała
0.40 km
Bielsko-Biała
0.41 km
Pogoda
Katowice
Zakwaterowanie w pobliżu
Bielsko-Biała
0.17 km
Bielsko-Biała
0.33 km
Bielsko-Biała
0.47 km
Bielsko-Biała
0.91 km
Gastronomia w pobliżu
Bielsko-Biała
0.54 km
Bielsko-Biała
0.59 km
Bielsko-Biała
0.67 km
Bielsko-Biała
0.67 km
Bielsko-Biała
0.71 km
Wydarzenia w pobliżu
Bielsko-Biała
2025-01-09
0.80 km
Styczeń to czas wydarzeń organizowanych w Beskidach w związku z tradycją kolędowania Dziadów Noworocznych - czekają nas przeglądy i dni plenerowe w Milówce, Żywcu i Bielsku-Białej. Zanim to jednak nastąpi chcemy spotkać się z mieszkańcami Bielska-Białej, aby tu z bliska pokazać żywą tradycję kolędowania, która od wieków odbywa się na południu naszego województwa.
Żywiec
2025-01-11
18.92 km
Żywieckie Gody to jedna z największych i najstarszych imprez folklorystycznych na Żywiecczyźnie. W ramach imprezy odbywają się przeglądy zespołów kolędniczych i obrzędowych, konkursy trzaskania z bata, degustacja potraw regionalnych oraz wiele, wiele innych.