Zmiany na Szlaku Zabytków Techniki

Data publikacji:
22 Czerwiec 2017
Odsłuchaj tekst

Prace nad powołaniem Szlaku Zabytków Techniki rozpoczęły się w lipcu 2004 roku. To właśnie wtedy przedstawiciele Urzędu Mar-szałkowskiego oraz Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego odwiedzili 53 obiekty i stworzyli listę rekomendowanych zabytków, uwzględniając ich cechy turystyczne oraz wartość architektoniczną i historyczną. W czerwcu 2005 roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął uchwałę zatwierdzająca powstanie szlaku. Oficjalnie Szlak Zabytków Techniki rozpoczął działalność w 2006 roku. Początkowo składał się on z 29 obiektów. Rok później do SZT dołączyły zabrzańska Kopalnia Guido i Porcelana Śląska w Katowicach. W październiku 2010 roku, po raz pierwszy w historii SZT, wykreślono z niego obiekty. Były to dworzec PKP w Rudzie Śląskiej Chebziu i Porcelana Śląska.

W styczniu 2017 roku do Szlaku dołączyły: Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach, Familoki w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie, Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach. Natomiast Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, Kolonia robotnicza FICINUS w Rudzie Śląskiej oraz Huta Szkła Kryształowego ZAWIERCIE otrzymały kategorię „obiekt w zagrożeniu”, czym zostały zmotywowane do przedstawie-nia programów naprawczych. Bez wdrożenia tych programów mogą zostać wykreślone ze Szlaku. Stosowne dokumenty przesłały już Miasto Ruda Śląska, zarządca Kolonii robotniczej Ficinus oraz spółka Rezonator, właściciel EC Szombierki w Bytomiu Do 30 czerwca oczekiwany jest plan naprawczy z Huty Szkła w Zawierciu.

W tej chwili Szlak Zabytków Techniki tworzą 43 obiekty. W wyniku decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Śląskiego we wtorek 20 czerwca do sieci ponowie dołącza Fabryka Porcelany w Katowicach. Właścicielowi obiektu pozostaje jedynie do podpisania umowa o współpracy w ramach Szlaku Zabytków Techniki. Fabryka Porcelany starała się dołączyć do Szlaku już wcześniej tj. w naborze, który swój finał miał w styczniu br., ale przeprowadzony w obiekcie audyt pokazał, że zabytek nie spełniał jeszcze wszystkich kryteriów przynależności do sieci. Brakowało między innymi ścieżki zwiedzania prezentującej historię obiektu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy braki uzupełniono, obiekt wypełnia wszystkie kryteria, co potwierdził kolejny audyt przeprowadzony przez Regionalny Instytut Kultury.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  5
Pogoda
Katowice