Maszyny wyznaczają rytm!

Data publikacji:
27 Maj 2017
Odsłuchaj tekst

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w rytmie maszyn. To właśnie urządzenia: te mniejsze i te ogromne, zawsze pełne energii i ciekawych historii będą nas napędzać w sobotę 10 czerwca. Oto krótki zestaw wydarzeń, które pozwolą zwiedzać w rytmie maszyn przez cały dzień.

W EC Szombierki w Bytomiu podczas całodniowego pikniku będzie można dotrzeć do samego sErCa miasta. Warsztatom kreatywnym, występom lokalnych zespołów czy zabawom sportowym towarzyszyć będzie rytmiczna elektrownia – widowisko, w którym nie zabraknie rozmachu i tempa. Zwieńczeniem dnia będzie występ grupy Kula Band budzącej do życia ducha Elektrociepłowni.

W Chorzowie zostaniemy wprowadzeni w industrialny trans za pomocą wciągającej animacji. Jeśli zdołamy się z niego wyrwać, nie powinniśmy ominąć warsztatów muzycznych Kombinat Dźwięków, które na pewno nauczą nas jak dźwiękiem, rytmem oddać głosy maszyn. Rytm maszyn wyznaczał także sposób życia człowieka, przekonamy się o tym w Szybie Prezydent uczestnicząc w inscenizacji, która przeniesie nas w czasie i pokaże, jak funkcjonowała industrialna społeczność.

Zajrzyjmy też na południe województwa, cieszyńskie zabytki przyciągają intrygującą historią. W Browarze Zamkowym w Cieszynie będziemy mogli usłyszeć rytm wyznaczany przez maszyny na przestrzeni wieków. Jeśli natomiast poczujemy w sobie siłę sprawczą, nic nie stoi na przeszkodzie, by udać się do Muzeum Drukarstwa, gdzie zobaczymy pokaz składania i pracy mercedesa z 1948 roku (i nie chodzi tu o samochód!).

INDUSTRIADA w familokach w Czerwionce-Leszczynach odbędzie się pod znakiem filmów. Podczas specjalnych seansów dla dzieci i dorosłych przekonamy się, że rytm był nieodłącznym elementem rozwoju przemysłowego, tak jak nieodłącznym elementem życia jest codzienność. Jak wyglądała ona dawniej? Jak w industrialnym świecie radziły sobie kobiety? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi podczas konkursów i warsztatów malarskich.
W sąsiadującym Rybniku, oprócz Zabytkowej Kopalni Ignacy, która brała już udział w INDUSTRIADZIE, zadebiutuje Osiedle Patronackie Huty Silesia przy ulicy Przemysłowej. 10 czerwca zwiedzić będzie można „Magiczną Silesię” – plenerową wystawę fotograficzną lub też wziąć udział w warsztatach z wzornictwa lub narzędzi.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie zapewni niesamowitą zabawę w rytmie rudnych maszyn podczas pokazu urządzeń górniczych. Tuż obok, bo w Muzeum Historii Kolei, na własnej skórze poczujemy stukot lokomotywy EU07. Dzięki symulatorowi staniemy się pełnoprawnymi maszynistami. Takie atrakcje zapewnia wyłącznie INDUSTRIADA!

W wirtualny świat, który pomoże nam zrozumieć działanie przemysłowych urządzeń, wprowadzi nas projekcja 3D w Fabryce Porcelany w Katowicach. To jedyna taka okazja, by znaleźć się we wnętrzu tętniących dźwiękiem maszyn i urządzeń związanych z produkcją legendarnej już porcelany. Na osiedlu Giszowiec poczujemy prawdziwą parę wytwarzaną przez kolejkę turystyczną Balkan. By nie kończyć tak szybko wycieczki po Katowicach, warto zajrzeć także do Walcowni Cynku, gdzie odbędzie się przegląd filmów, prezentujący działanie fabryk, hal, kopalń i osiedli robotniczych.

Motocykl to maszyna, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Na 100-lecie Elektrowni Łaziska odbędzie się zapewne tak samo głośna, co widowiskowa parada 100 motocykli. Ale to nie wszystko, co przygotowało Muzeum Energetyki. Niesamowite dźwięki będzie można usłyszeć także podczas koncertu Orkiestry Dętej przy TAURON Wytwarzanie S.A. Górniczy rytm orkiestry dętej będzie można także poczuć w Kolonii Robotniczej Ficinus w Rudzie Śląskiej. Zagrają dla nas najlepsi muzycy Kopalni Węgla Kamiennego Pokój.
By trochę uspokoić emocje, Pałac Schoena w Sosnowcu przygotował spektakl malowany piaskiem, podczas którego dowiemy się w jaki dialog wchodzą ze sobą maszyny. Drugim debiutantem tegorocznej INDUSTRIADY jest Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej, gdzie cała rodzina pozna historie pisane maszyną. Wieczorem dawna fabryka obrabiarek będzie tętniła życiem w rytm muzyki.

By poczuć, zapewne wysokie, tętno gwarka warto wybrać się do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, gdzie będzie można spróbować swoich sił w biegu z podziemi na powierzchnię. A na górze na zwiedzających czekają warsztaty bębniarskie, quiz z nagrodami, a wieczorem – koncert zespołu All Sounds Allowed, który potrafi zagrać dosłownie na wszystkim.

Jeśli chcecie się nakręcić w rytmie maszyny, koniecznie wybierzcie się do Tychów, gdzie w Browarze Obywatelskim Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego przygotował happening, w którym udział mogą wziąć także dzieci. Aktywny dzień gwarantuje także wycieczka do Muzeum Ustrońskiego, które zaprasza do udziału w grze miejskiej Poznaj dźwięki ustrońskiej huty. Oprócz tego, jak funkcjonuje huta, na miejscu dowiemy się także jak wyglądało życie i praca ustrońskiego robotnika w rytmie maszyny. Przeniesiemy się także w inny wymiar i wirtualnie zwiedzimy nieistniejącą już Kuźnię Ustroń.

Rytm tegorocznej INDUSTRIADY jest szybki, ale nie jednostajny. Wydarzeń jest wiele, ale na szczęście mamy też bezpłatny transport, który zapewniają między innymi KZK GOP, MZK Tychy oraz Koleje Śląskie.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice