Co na 110-lecie Giszowca?

Data publikacji:
31 Sierpień 2016
Odsłuchaj tekst

We wrześniu zabytkowe osiedle Giszowiec będzie obchodzić swoje 110 urodziny. Z tego też powodu w najbliższy weekend jego mieszkańcy i goście będą mieli swoje święto.

Źródło: zabytkitechniki.pl 

Dawna kolonia robotnicza jest jedną z nabardziej udanych realizacji z zakresu budownictwa patronackiego w naszym regionie. Dziś malownicze budynki dzielnicy Katowic stanowią jedną z wizytówek miasta i województwa śląskiego. Giszowiec powstał w miejscu lasu na obszarze dworskim koncernu "Georg von Giesches Erben". Stąd też jego pierwsza nazwa Gieschewald. Szersza publiczność mogła poznać sekrety dzielnicy w filmie Kazimierza Kutza "Paciorki jednego różańca", który opowiadał o odchodzeniu w starego Śląska z jego specyfiką, kulturą i poszanowaniem pracy. W latach 70. osiedle decyzją władz komunistycznych Giszowiec miał zniknąć z powierzchni ziemi, a małe górnicze domki zostać zastąpione betonowymi blokami. Na szczeście najstarszą część kolonii udało się uratować, a dziś jest okazja do świętowania.

 

 

Źródło: materiały prasowe organizatora 

 

W sobotę na placu Pod Lipami 1 wystąpi m.in. Orkiestra Dęta KWK Murcki-Staszic oraz Kabaret Młodych Panów. Atrakcją niedzieli będzie m.in. będzie występ zespołu Pectus oraz Sojka Band. Całość uwieńczy pokaz sztucznych ogni. Organizatorzy zapewnili wiele ciekawych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Obchodom Święta Giszowca towarzyszyć będą liczne atrakcje. Wśród nich: przejazdy kolejką Balkan, wystawy, spacer Nordic Walking po zabytkowych uliczkach Giszowca, a dla najmłodszych Strefa Bajtla. 

Więciej informacji o Giszowcu na stronie  Giszowiec.info 

Źródło (tekst):  Miejski Dom Kultury Kultury "Szopienice-Giszowiec 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice