Legendarna INDUSTRIADA

Data publikacji:
23 Czerwiec 2016
Odsłuchaj tekst

INDUSTRIADA 2016 to prawie 400, w większości bezpłatnych, wydarzeń odbywających się w 44 obiektach. Nad ich organizacją pracowało prawie 4000 osób.
Ten wysiłek docenili uczestnicy festiwalu. – W skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza ocenę bardzo dobrą, INDUSTRIADA 2016 otrzymała notę 4,67. Najważniejsze jest jednak to, że aż 93% uczestników festiwalu deklaruje, że weźmie w nim udział również za rok.
Takie opinie to doskonała motywacja do pracy – komentuje wyniki badań sondażowych przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W przygotowanie tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki zaangażowało się ponad 1800 artystów, których do działania inspirowały przemysłowe legendy – motyw przewodni tegorocznego festiwalu. W sumie nad przygotowaniem festiwalu pracowało prawie 4000 osób reprezentujących prawie 500 organizacji, instytucji, stowarzyszeń, firm i samorządów. Trzy z nich sami organizatorzy postanowili szczególnie wyróżnić. To samorząd miasta Czeladź (gospodarz inauguracji INDUSTRIADY), samorząd miasta Katowice, współproducent magicznego finału INDUSTRIADY oraz firma MAP SYSTEM Sp. z o. o., która swoją działalnością w chorzowskim Kompleksie Sztygarka udowadnia, że inwestycje z szacunkiem do otoczenia i tradycji przynoszą zyski nie tylko przedsiębiorcy.
Trzon i nowości
W swojej istocie INDUSTRIADA pozostaje niezmienna – chce pokazywać walory obiektów poprzemysłowych i zachęcać do ich odwiedzania. Jednak sam festiwal cały czas się rozwija. W ubiegłym roku po raz pierwszy odbył się piątkowy „rozruch maszyn”, czyli wydarzenia dla tych, którzy najintensywniej chcą odwiedzać zabytki techniki. Pomysł spodobał się uczestnikom, dlatego w tym roku oficjalne rozpoczęcie INDUSTRIADY zorganizowano już w piątkowy wieczór w czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” (niegdyś części KWK Saturn). Według badań sondażowych przeprowadzonych przez ARC Rynek Opinia w tegorocznych imprezach w ramach „rozruchu maszyn” zadeklarowało udział 13% uczestników INDUSTRIADY (rok temu było to 5%). Aż 98% z nich pozytywnie oceniło wydarzenia, które odbyły się w piątkowy wieczór.

W tym roku także nie zabrakło nowości. Po raz pierwszy do obiektów festiwalu można było bezpłatnie dojechać autobusami i tramwajami KZK GOP. Ze strony industriada.pl pobrano prawie 3000 kuponów upoważniających do bezpłatnych przejazdów. Dodatkowy 1000 rozdano w dniu INDUSTRIADY.

Transport na większe odległości zapewniały Koleje Śląskie, które przygotowały 25000 kuponów upoważniających do bezpłatnych przejazdów między miastami, w których odbywał się festiwal.
Cieszy nas fakt, że Koleje Śląskie po raz kolejny okazały się strategicznym partnerem INDUSTRIADY jeśli chodzi o transport. W tym roku ponownie przewieźliśmy najwięcej industriadowiczów i kolejny raz pobiliśmy nasze własne rekordy. W ramach festiwalu 5326 osób przejechało z nami 335 225 km – to o prawie 60% przejechanych kilometrów więcej niż przed rokiem i o ok. 86% więcej niż dwa lata temu. 335 tys. kilometrów – to tak, jakby industriadowicze w ciągu jednego dnia naszymi pociągami 324 razy okrążyli województwo śląskie lub ponad 8-krotnie okrążyli Ziemię na szerokości równika.

Zadbano także o podróżnych w miastach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, gdzie kursowały specjalne autobusy odbierające podróżnych sprzed wybranych dworców.

Metropolia Silesia po raz szósty jest partnerem INDUSTRIADY. Organizując bezpłatny transport pomiędzy obiektami, chcemy zachęcić mieszkańców do skorzystania z bogatej oferty postindustrialnej. Nasze INDUbusy obsługiwały 5 tras oraz 20 przystanków, łącząc dworce kolejowe w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie Batorym, Katowicach i Sosnowcu z wybranymi obiektami INDUSTRIADY

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice