Szyb Prezydent i Kompleks Sztygarka / Chorzów
Zabawa pod szybem? Dlaczego nie? Wspólne odkrywanie historii w sposób twórczy może być bardzo inspirujące dla dalszego rozwoju maluchów. Przyjdźcie z nimi po obiedzie (od godz. 14) do chorzowskiej Sztygarki. Będą miały okazję wziąć udział w warsztatach artystycznych „Mój przyjaciel Węgielek”, grze terenowej „Śladami Sztygara i Utopca”. Dzieci wybudują również z kartonu replikę Szybu Prezydent i podejrzą arcyciekawe eksperymenty z Ogrodu Doświadczeń Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, które gościnnie prezentuje się na tegorocznej INDUSTRIADZIE. To dobra okazja żeby zobaczyć, co to jest Brachistochrona, dowiedzieć się czym jest Wędrujące Koło, sprawdzić co można zrobić z Małą Karuzelą oraz jak dokonać Składania Twarzy.Krakowscy muzealnicy przeprowadzą także warsztaty przemysłowe pod hasłem „Pamiątki z siarki”.
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia / Czeladź
W zamienionej na galerię ze sztuką współczesną byłej kopalni Saturn w Czeladzi najmłodsi zostaną wciągnięci w wir zabawy już od godz. 10. Wtedy to rozpocznie się piknik ze specjałami kuchennymi połączony z dodatkowymi atrakcjami. Będą degustować i na przemian bawić się do upadłego. Następnie czekają na nich warsztaty plastyczne, podczas których stworzą orkiestrę górniczą, konkurs malowania na wielkich formatach oraz uliczne prezentacje Teatru Gry i Ludzie z Katowic pod hasłem „Piknik u Scheiblera”. Co odważniejsi powinni wziąć zaś udział w grze fabularnej „Sekret czarnego materiału”.
Osiedle patronackie KWK Dębieńsko / Czerwionka-Leszczyny
Pomiędzy zabytkowymi familokami wyrośnie prawdziwy plac zabaw. Od godz. 16 do 21 na dzieci czekać będą podwórkowe atrakcje pod szyldem „Pódź na plac”. W programie m.in. zwiedzanie osiedla z bohaterami lokalnych legend, warsztaty teatralne, malarskie, rzeźbiarskie i ceramiczne. Oprócz tego maluchy wezmą udział w akcji „Kopalnia atrakcji dla dzieci” oraz zwiedzą Izbę Tradycji przy KWK Dębieńsko. Poza tym będą mogły pośpiewać śląskie pieśni i zrobić sobie z całą rodziną zdjęcie w specjalnej fotobudce. Zza zaułków kamienic tu i ówdzie czaić się będą kuglarze, szczudlarze i mimowie zachęcający do wspólnych wygłupów.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza / Częstochowa
Smyczenie kibla, skrzynia rudy, kruszenie sferosyderytów – w takich oto zabawach wezmą udział dzieci, które zjawią się w częstochowskim muzeum. Początek o godz. 11. Pół godziny później rozpoczną się także warsztaty „Czerwone Jabłuszko” połączone z przemysłową legendą o Mikołaju Wolskim.
Oddział Odlewnictwa Artystycznego / Gliwice
W filii Muzeum w Gliwicach, mieszczącej się w odnowionej maszynowni dawnej kopalni „Gliwice”, dzieci poznają tajniki wykonywania żeliwnych odlewów. Najpierw pomalują żeliwne repliki i stworzą formy odlewnicze, a następnie wezmą udział w warsztatach i zabawach z węglem. Do godz. 20 odbywać się będą także warsztaty artystyczne, historyczne gry i zabawy, wystawy, pokazy, a także inscenizacja komiksu „Człowiek z żeliwa”. Równocześnie od godz. 15 do 19 całe rodziny będą miały okazję odbyć spacer z przewodnikiem pod hasłem „W tych murach nie spotkasz już górników” i zobaczyć na żywo ręczne formowanie i odlewanie ozdób.
Galeria Szyb Wilson / Katowice
W ramach tegorocznej INDUSTRIADY w byłej kopalnianej łaźni zorganizowanych zostanie mnóstwo różnorodnych zajęć. Od godz. 14 dzieci będą miały okazję stworzyć komiks
o Górnym Śląsku, wziąć udział w grze terenowej, nauczyć się grać na instrumentach z warzyw oraz wykonać kolaż o Grupie Janowskiej. Będą też warsztaty artystyczne, teatr cieni i gry podwórkowe.
Centralne Muzeum Pożarnictwa / Mysłowice
O tym, jak trudne bywają zajęcia strażaka przekonacie się podczas INDUSTRIADY w Muzeum Pożarnictwa. Oprócz zwiedzania na gości czekają (od godz. 14) pokazy „Na autodrabinie”, czyli wznoszenie się na wysokość 35 m, pokaz akcji ratowniczej z udziałem poszkodowanego, parada zabytkowych samochodów, a na zakończenie – pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej (godz. 17.45).
Osiedle Nikiszowiec – Katowice
Najbardziej popularną, zabytkową dzielnicę Katowic warto odwiedzić wczesnym popołudniem. Od godz. 14 rozpoczną się gry miejskie dla całych rodzin, i to nie jedna, a aż pięć! Następnie będzie okazja, by wspólnie zbudować makietę Nikiszowca oraz wziąć udział w grze muzealnej poświęconej budowniczym osiedla, czyli kuzynom Georgowi i Emilowi Zillmannom. Po południu dzieci zwiedzą stary magiel i rozpoczną lepienie stworków i potworków. Dwukrotnie – o godz. 15.30 i 17.30 – na terenie osiedla będzie można posłuchać legendy o skarbniku, ale... w konwencji japońskiego teatru ilustracji zwanego kamishibai. Wystarczy podest, książka, umiejętności aktorskie i dobra historia do opowiedzenia. A takich w regionie jest przecież mnóstwo!
Wieże KWK Polska / Świętochłowice
Śląskie popołudnie – tak w skrócie można podsumować to, co wydarzy się pod dwiema wieżami KWK Polska. Po południu rozpoczną się tam śląskie animacje. W programie gra, olimpiada i zgadywanki – wszystko po śląsku i o Górnym Śląsku. Zaplanowano również warsztaty kuglarskie, gry na bębnach, koncerty i widowisko plenerowe
„Giganci” Teatru A. Ale spektakl będzie dopiero o godz. 22, więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Zabytkowa Kopalnia Srebra / Tarnowskie Góry
Na terenie kopalni, oprócz zwiedzania podziemi z opiekunami, dzieci wezmą udział w zabawach edukacyjnych, których tematem przewodnim będzie oczywiście przemysłowa przeszłość Tarnowskich Gór. W samo południe wystartuje konkurs plastyczny, a nieco później zabawy zręcznościowe, quizy oraz gry pod tak pociągającymi tytułami, jak „Gorączka srebra” czy też „Kubeł pełen skarbów”. Od godz. 17 dzieci wraz z opiekunami poszukają... srebrnego pociągu podczas arcytrudnego questingu na terenie Skansenu. Kto wie, być może któraś z rodzin tego wieczoru powróci do swojego domu znacznie bogatsza, niż go opuściła...
Szyb Maciej / Zabrze
Bajtelindustriada z Utopcem Maćkiem w roli głównej – pod takim hasłem przebiegać będą od południa zabawy pod wieżą zabrzańskiego szybu. Utopce to – co prawda – według śląskich legend niezbyt przyjaźnie nastawione do ludzi stwory, ale jak widać organizatorom imprezy udało się oswoić jednego z nich. Jedną z atrakcji będzie także gra terenowa Tajemnica Utopca i Sztygara, obejmująca Szyb Maciej oraz Szyb Prezydent w Chorzowie.
Zdjęcie pochodzi z archiwum Muzeum Zamkowego w Pszczynie.