Nowicjusze na INDUSTRIADZIE

Data publikacji:
19 Luty 2016
Odsłuchaj tekst

Po rozstrzygnięciu drugiej edycji konkursu na obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2016 znamy wreszcie ostateczną liczbę miejsc, w których w czerwcu będziemy celebrować Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Do świętujących obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki dołączą 11 czerwca tego roku dobrze znani już uczestnikom festiwalu goście, jak i zupełnie nowe industrialne lokalizacje. Wśród nowicjuszy znalazły się następujące miejsca: Browar Zamkowy w Cieszynie, Stara Fabryka Drutu w Gliwicach, Stary Młyn w Żarkach oraz Pałac Schoena w Sosnowcu. Poznajcie obiekty zaprzyjaźnione, które będą uczestniczyć w INDUSTRIADZIE po raz pierwszy.

 

 Pałac Schoena  | Sosnowiec, ul. Chemiczna 12

Źródło: Muzeum w Sosnowcu

Pałac, w którym dziś mieści się Muzeum Miejskie w Sosnowcu, stanowił reprezentacyjną rezydencję Ernsta Schoena. Jego rodzina pochodziła z Saksonii i w latach 70. XIX wieku przyczyniła się do rozwoju przemysłu włókienniczego w Zagłębiu Dąbrowskim. Schoenowie uruchomili dwie przędzalnie – wigoniową przy obecnej ul. 1 Maja w 1879 roku oraz wełny czesankowej na Środulce w roku 1886. Chłonny rynek Cesarstwa Rosyjskiego zapewnił zbyt towarów produkowanych w ich fabrykach. W bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy przemysłowcy wybudowali osiedla dla robotników i kadry zarządczej. Sama siedziba potentatów wybudowana została w stylu neobarokowym ok. 1896 roku według projektu dolnośląskiego architekta Karla Grossera.

 

 Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie  | Żarki, ul. Ofiar Katynia 5

Źródło: Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach

Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach (pow. myszkowski) powstało w oryginalnym budynku pierwszego w tym miejscu młyna elektrycznego. Obiekt pełnił swą funkcję przez 80 lat. Dziś w konwencji parku multimedialnego prezentuje przy użyciu autentycznych maszyn i urządzeń proces technologiczny mielenia zboża - od wykorzystywania żaren po pracę mlewników.

 

 Stara Fabryka Drutu  | Gliwice, ul. Dubois 22

Źródło: Stara Fabryka Drutu w Gliwicach

Obiekt mieści się w jednej z hal produkcyjnych po pierwszej na Górnym Śląsku fabryce drutu, która należała do pochodzącego z Westfalii – Wilhelma Hegenscheidta. Przed otwarciem zakładu w roku 1852 w górnośląskim przemyśle używano wyłącznie lin z surowców roślinnych. Początkowo nie ufano linom z drutu, uważając je za zbyt sztywne i łamliwe. Młody inwestor – Hegenscheidt w momencie otwarcia fabryki miał niecałe 30 lat– aby przekonać do innowacji zaczął dostarczać do kopalń swój produkt bezpłatnie! Inkasował przy tym jednego feniga od każdej wydobytej tony węgla przy użyciu jego lin. Osobliwa transakcja bardzo się opłaciła, a dla przemysłu wydobywczego była początkiem stosowania nowych technologii w dziedzinie transportu szynowego. Stara Fabryka Drutu jest dziś siedzibą Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, która w tym miejscu prowadzi intensywną działalność kulturalną.

 

 Browar Zamkowy  | Cieszyn, ul. Dojazdowa 2

Źródło: Browar Zamkowy w Cieszynie

Projekt browaru arcyksiążęcego został sporządzony przez architekta dworu wiedeńskiego Josefa Kornhäusa w roku 1839. Zakład zlokalizowano na północnym zboczu wzgórza zamkowego, a jego budowę ukończono siedem lat później. Niemal natychmiast rozpoczęto produkcję piwa typu pilzneńskiego na skalę przemysłową. Browarowi arcyksiążęcemu towarzyszyły leżakownie, stanowiące zespół podziemnych korytarzy, zbudowanych na różnych poziomach stoku wzgórza. Zupełnie unikatowa jest lodownia, którą tworzy wysoka piwnica wydrążona pod wzgórzem zamkowym, prawie do połowy dziedzińca średniowiecznego zamku górnego. Syn i następca Karola Ludwika, arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg, zachwycony sukcesami zakładu rozwinął produkcję, a w roku 1856 zdecydował się na założenie kolejnego browaru w Żywcu. Dobrze funkcjonujący, nowoczesny browar rozwijał się i rozbudowywał się do I wojny światowej. Upaństwowiony a po 1945 włączony w skład Zakładów Piwowarskich w Żywcu, nieprzerwalnie tworzył złoty trunek. Do dziś w procesie produkcji używa się unikatowe maszyny z przełomu wieku, m. in. korytko Granta czy młyn do słodu ciemnego.

INDUSTRIADA to Święto Szlaku Zabytków Techniki i drugi co do wielkości festiwal dziedzictwa przemysłowego w Europie. Szlak Zabytków Techniki to najbardziej znany, najpopularniejszy, najciekawszy i najstarszy polski szlak łączący industrialne atrakcje całego województwa. Przyciąga dzięki swojej autentyczności. Obiekty Szlaku oferują zwiedzanie, różnego rodzaju wydarzenia (w tym edukacyjne) oraz posiadają zróżnicowaną ofertę komercyjną. Podczas wizyty w 36 industrialnych obiektach można usłyszeć szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna czy chłód podziemi. Można także uczestniczyć w najróżniejszych wydarzeniach.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  8
Pogoda
Katowice