Młodzi Odkrywcy w świetlicach

Data publikacji:
12 Luty 2016
Odsłuchaj tekst

7.000 już teraz oraz nawet 20.000 w najbliższym czasie. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego rozdaje świetlicom szkolnym darmową książkę edukacyjną prezentującą dawną i obecną aktywność wybranych obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

Publikacja jest adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Powstała na bazie wywiadów przeprowadzonych w obiektach SZT. Podzielono ją na 9 działów tematycznych poświęconych poszczególnym obiektom i ich charakterystycznej działalności. Dzieci poznają nie tylko pracę górników i hutników, ale także kolejarzy, drukarzy, mistrzów włókiennictwa czy odlewnictwa, a nawet radiowców.

Książka powstała z inicjatywy referatu promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. W prace projektowe i merytoryczne zaangażowane były także Zamek Cieszyn oraz studio projektowo-ilustratorskie Dinksy. Podstawą do stworzenia książki były wizyty w 22 zabytkach zlokalizowanych w 17 miejscowościach województwa. Każda z tych wizyt to nie tylko rozmowa o tym, co dzieci w danym obiekcie fascynuje, ale także inwentaryzacja oferty warsztatowej i edukacyjnej.

“Wydawnictwo jest tak skonstruowane, że dzieci znajdą w nim wiele ciekawostek i zadań związanych z obiektami Szlaku. Można z niego korzystać w szkole, w domu, można też zabrać na wycieczki po województwie śląskim, i – co najważniejsze – można do niego wracać przez cały rok” – mówi Agnieszka Woszczyńska z Zamku Cieszyn.

Książka liczy 70 stron i prezentuje dawną i obecną działalność wybranych obiektów Szlaku Zabytków Techniki. Obiekty przedstawiane są poprzez procesy dla nich charakterystyczne. Dzieci dowiadują się skąd się bierze czysta woda w kranie, jak działa parowóz, co mają wspólnego owce i ubrania. Roli przewodników po świecie techniki podjęły się Zoboty – zabytkowe roboty. Książka zachęca do poznawania dziedzictwa industrialnego naszego regionu. Może być ciekawą pomocą dydaktyczną. Dobrze sprawdzi się też w rękach samodzielnych odkrywców.

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęła się dystrybucja wydawnictwa. Jako pierwsze zapoznały się z nią dzieci z chorzowskiej Szkoły Podstawowej numer 1. Samorząd Województwa Śląskiego, przy współpracy z samorządami lokalnymi, planuje dostarczać książkę do szkół w kolejnych miastach. Ponadto książka będzie dostępna w wersji do druku na stronie zabytkitechniki.pl (w zakładce Odkryj więcej).

“Przygotowaliśmy 7.000 egzemplarzy, ale jeśli zainteresowanie będzie duże, jesteśmy w stanie dodrukować jeszcze w tym roku i nieodpłatnie przekazać kolejnym szkołom kolejne 20.000 egzemplarzy. Prosimy tylko władze poszczególnych miast o zgłaszanie zapotrzebowania i pomoc w dystrybucji. Chciałbym, aby dzieci w świetlicach szkolnych mogły przekonać się, jak ciekawe i warte poznania miejsca czekają na nie dosłownie za rogiem” – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

„Książeczka wprowadza dziecko w świat techniki, zawiera informacje oraz ciekawostki, dotyczące poszczególnych zabytków oraz sposobów wytwarzania i działania wybranych przedmiotów i maszyn dawniej i dziś, dzięki czemu rozwija zainteresowania dziecka oraz poszerza wiedzę na określony temat. Książeczka kształtuje u dziecka pozytywny stosunek do nauki oraz pobudza ciekawość w poznawaniu otaczającego świata. Przedstawione różnorodne zadania i ćwiczenia umożliwiają ekspresję przez sztukę, pozwalają na zapoznanie się z różnymi technikami plastycznymi, zachęcają do tworzenia własnych dzieł plastycznych, inspirują do działań konstrukcyjnych i majsterkowania, stwarzają możliwość obserwowania efektów swojej pracy. Wszystkie informacje w publikacji mają na celu rozwijanie zainteresowań oraz spędzanie wolnego czasu w sposób kreatywny oraz rozwijający wyobraźnię dziecka. „Młodzi odkrywcy na Szlaku” to także możliwość wspólnej zabawy dziecka z rodzicami (opiekunami), rodzeństwem oraz z rówieśnikami.” – mówią o publikacji metodycy.

Źródło (tekst, zdjęcia):  slaskie.pl 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice