Koncert świąteczny na Ficinusie

Data publikacji:
15 Grudzień 2015
Odsłuchaj tekst

Gwiazdy śląskiej sceny biesiadnej wystąpią na Ficinusie. 18 grudnia br. /piątek/ o godz. 18.00 w wireckim kościele ewangelickim odbędzie się koncert świąteczny Claudii i Kasi Chwołka. Spotkanie kolędowe będzie podsumowaniem tegorocznej edycji „Twórczych piątków na Ficinusie”. W ramach tej inicjatywy na zabytkowym osiedlu robotniczym przy ul. Kubiny przez cały rok odbywały się spotkania z artystami, poetami, podróżnikiem czy miłośnikami kultury śląskiej. Wstęp na piątkowy koncert jest bezpłatny.

Claudię i Kasię Chwołka gościliśmy już w Rudzie Śląskiej podczas powitania lata przy piekaroku. Wtedy ich koncert przyciągnął wielu miłośników muzyki śląskiej. Tym razem wysłuchamy tradycyjnych i autorskich kolęd w ich wykonaniu – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM.

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska

Cykl „Twórcze piątki na Ficinusie” to inicjatywa miasta, biblioteki miejskiej i parafii ewangelickiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej Ficinus przy ul. Kubiny oraz szeroko pojętych tradycji śląskich. Spotkanie inaugurujące cykl poświęcone było historii dzielnicy Wirek, a przede wszystkim Ficinusowi, jednemu z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. „Twórcze piątki” odbywają się w salkach parafii ewangelickiej w Wirku lub w tamtejszym kościele. - Dzięki gościnności ks. proboszcza Marcina Brzóski możemy spotykać się w tym charakterystycznym dla miasta miejscu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – To historyczna perełka Rudy Śląskiej, którą każdy rudzianin powinien poznać, stąd pomysł cyklicznych spotkań na Ficinusie – podkreśla. Przed lub po każdym spotkaniu jest możliwość zwiedzania kolonii z przewodnikiem, po wcześniejszym zgłoszeniu.

W mijającym roku obok spotkań z lokalnymi artystami: Bronisławem Wątrobą, Bernardem Śmigałą, Hubertem Ratką, Danutą Dąbrowską - Obrodzką, Krystianem Gałuszką, Adamem Podgórskim czy Chórem „Słowiczek” Ficinus gościł również Jolantę Michtę, Małgorzatę Pietrzak, Annę Stempnik, księdza dra Adama Malinę, „hajera-podróżnika” – Mieczysława Bieńka, Jana Rzymełkę czy księdza Karola Macurę. Spotkaniom wielokrotnie towarzyszyły wystawy rudzkiego koła Polskiego Związku Filatelistów.

Dzięki gościom można było przypomnieć sobie historię tego miejsca i to w gwarze, usłyszeć, co kryją „modre ajnfarty”, zobaczyć śląskie agaty, zapoznać się z architekturą kościołów w Polsce czy posłuchać wspomnień z podróży „hajera” po świecie. Była też mowa o „zolytach” i śląskich strojach. Ponadto w marcu podczas „babskiego combra” panie uczyły się składać czepiec śląski, „kulały” kluski, „sztrykowały”, śpiewały i „tańcowały” w Violinowej Gospodzie. W ostatni piątek marca, tuż przed Wielkim Tygodniem, można było wysłuchać koncertu organowego, przeplatanego prelekcją na temat muzyki pasyjnej w różnych tradycjach kościelnych. Dopełnieniem koncertu był występ chóru „Słowiczek”.

Jednak największym wydarzeniem na Ficinusie są obchody święta szlaku zabytków, czyli Industriada. Osiedle robotnicze przy ul. Kubiny mieści się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i w każdą drugą sobotę czerwca włącza się w obchody Industriady. W 2015 roku wydarzenie to odbywało się pod hasłem „Ficinus – życie po szychcie” i przyciągnęło ponad 900 osób.

- W przyszłym roku chcielibyśmy kontynuować „Twórcze piątki na Ficinusie”. Mamy już pomysły
na tematy kolejnych spotkań – zapowiada Krzysztof Piecha. Przypomnijmy, że niedawno
na zabytkowym osiedlu robotniczym „Ficinus” w Wirku powstała galeria prezentująca sylwetki ponad 40 osób, które trwale zapisały się w historii miasta. Wśród wyróżnionych osobowości są m.in. Karol Godula, Henryk Bista, Augustyn Kozioł, Edmund Kokot, Juliusz Marcisz, Piotr Niedurny czy Jan Wypler. Galeria zainstalowana została w formie stałej wystawy na ciągnącym się wzdłuż ul. Pawła Kubiny kamiennym ogrodzeniu przedszkola.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Właścicielami kopalni byli przemysłowcy z rodu Donnersmarcków, którzy byli również fundatorami osiedla. Kolonia składa się z szesnastu domów i stanowi jeden z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Nazwano ją tak na cześć ważnego urzędnika górniczego, który był odpowiedzialny za jej budowę. Budynki Ficinusa w niczym nie przypominają typowych ceglanych śląskich familoków. Niezwykłość kolonii polega na użyciu jako budulca naturalnego piaskowca, pozyskiwanego z okolicznych kamieniołomów. W każdym budynku znajdowały się cztery mieszkania, a w nich: przedsionek, kuchnia i mały pokój. Ficinus miał charakter kolonii wiejsko - przemysłowej. Mieszkali w niej „górniko-rolnicy”, którzy na co dzień fedrowali węgiel, a w wolnym czasie uprawiali pola, znajdujące się za budynkami mieszkalnymi.

Źródło: Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej /  Kolonia Robotnicza Ficinus 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  2
Pogoda
Katowice