WITOM_ŻEGNOM 2015

Data publikacji:
13 Listopad 2015
Odsłuchaj tekst

Spektakl opiera się na sile 45-osobowej orkiestry górniczej, dzisiaj po zamknięciu kopalni – jest to orkiestra dęta, jednak jej członkowie ciągle grają w mundurach górniczych. Jest to świadectwo tożsamości, przywiązania i szacunku do ziemi, tradycji Górnego Śląska.

Silnym kontrapunktem muzycznej narracji jest obecność profesora Zbigniewa Kadłubka, który występuję w swojej roli – wykładowcy, akademika, miłośnika Śląska. Referat profesora to pełna pasji, niezwykłych faktów opowieść o śląskiej codzienności i żywą obecnością orkiestr.
„Witom_Żegnom” – taka to orkiestra, mówi kapelmistrz Stefan Łebek, orkiestra nie śpi, orkiestra się bawi -w uroczystościach narodzin, świąt kościelnych i świeckich, podczas ślubów ale i pogrzebów zawsze towarzyszyła Ślązakom. Jej siła w jakimś sensie wzięła się z pracy maszyn, z wentyla …Orkiestra zagłuszała nie tylko huk maszyn, podziemnego hadesu, ciężkiej fizycznej pracy, ale była też aktem niezgody, protestem wobec obcości.

Do spektaklu przygotowania trwały od ponad roku, zebrane historie, nagrania z członkami orkiestr stały się szkieletem scenariusza i są autentycznym zapisem jej bohaterów.
Orkiestra na scenie mówi za pomocą instrumentów, ich głosem jest aktor, Marcin Gaweł współtwórca spektaklu, tu w roli BIAŁEGO, Genius Loci orkiestr.

Reżyserem spektaklu jest Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych reżyserów dzisiejszej sceny teatralnej w Polsce. Laureat wielu nagród, autor głośnego "Korzeńca". Jedyny twórca, który dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę - Laur Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskie Interpretacje w Katowicach, w roku 2014 za spektakl "Koń, kobieta i kanarek". Pierwsze teatralne szlify zdobywał u boku Krystiana Lupy. Na teatralnym koncie Remigiusza Brzyka jest wielka literatura klasyczna, polityczne bulwarówki i kryminały.

Współpraca: Marcin Gaweł, Zbigniew Kadłubek, Karolina Pospiszil, Iwona Woźniak, Maciej Dziaczko, Sandra Staletowicz, Orkiestra Dęta KWK „Katowice” a także Śląskie Orkiestry Górnicze, Fundacja Szafa Gra, Inqubator Teatralny.

Premiera 14 listopada 2015, godz.: 17:00
Centrum Kultury Katowice, im.: Krystyny Bochenek
Czas: 80 minut

 

 

WITOM_ŻEGNOM
Fenomen Orkiestr Górniczych

Muzyczność górnośląska ma swą tradycję. Przynajmniej dwustuletnią. I swój początek. Gdyż wszystko zaczęło się od wentyla... Od pruskiej industrializacji Górnego Śląska, parowej maszyny i właśnie wentyla. Górny Śląsk składa się tak samo z melodii i rytmu, jak z dymu, pary i dmuchania. Nie jestem pewien, czy bez dęcia mógłby Górny Śląsk w ogóle istnieć
— prof. Zbigniew Kadłubek

Projekt społeczny WITOM_ŻEGNOM jest próbą ujęcia fenomenu orkiestr dętych na Śląsku, które przybierają formę ruchu społeczno - artystycznego. Fundamentem działalności orkiestr jest wspólna idea muzykowania połączona z ponadpokoleniowymi tradycjami. Niejednokrotnie w tych formacjach grywały całe rodziny, a umiejętności muzyczne przekazywane były z ojców na synów. Dzisiaj w orkiestrach grają również kobiety. O kształcie i kierunku rozwoju orkiestr decydują pokolenia wybitnych kapelmistrzów. Niezwykłym zjawiskiem jest fakt, że orkiestry dęte górnicze mimo zamknięcia kopalń - grają dalej!

W przygotowaniu:

1. SPEKTAKL W REŻYSERII REMIGIUSZA BRZYKA we współpracy z Marcinem Gawłem, aktorem, reżyserem śląskich Frelek i współtwórcy Synka, oraz z profesorem Zbigniewem Kadłubkiem, autorem m.in.: szkiców o dawnej i współczesnej kulturze Śląska oraz tłumacza „Prometeusza” na śląski.

2. PUBLIKACJA POD REDAKCJĄ PROFESORA ZBIGNIEWA KADŁUBKA,
od lipca ruszył zespół ekspertów różnych specjalizacji przygotowujący kwerendę dotyczącą orkiestr śląskich. Efektem pracy zespołu będzie książka która będzie miała swoją premierę na festiwalu Interpretacje w listopadzie 2016

3. FILM DOKUMENTALNY we współpracy z reżyserem Maciejem Pieprzycą.
Producentem filmu będzie Reneta Czarnkowska – Listoś

 

 

REAKTOR KATOWICE to projekt społeczno-artystyczny, który od 2014 r. towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. To cykliczne spektakle, koncerty, warsztaty, spotkania i inne działania zlokalizowane w różnych dzielnicach Katowic. Fundacja FOMA, inicjator przedsięwzięcia, koncentruje się na procesie budowania relacji, szczególnie poprzez działanie w lokalnych społecznościach.

Projekt REAKTOR KATOWICE jest odpowiedzią na szczególną sytuację współczesnego człowieka w kontekście towarzyszących mu dziś przemian społecznych, technologicznych, cywilizacyjnych. To początek procesu budowania i zacieśniania więzi międzyludzkich w społeczności miejskiej w specyficznej strukturze postindustrialnej aglomeracji.

W REAKTORZE wszyscy uczymy się od siebie – rozumienia potrzeb, odszyfrowywania znaczenia sztuki, która ostatnio w ogólnej opinii oddaliła się od swoich odbiorców, zamykając się w hermetycznym i nieczytelnym świecie twórców. Chcemy odhermetyzować ten krąg, zmniejszać dystans i niwelować różnice między współczesnym twórcą i odbiorcą.

Projekt pomyślany, jako cykl zdarzeń niezamkniętych w ramach czasowych, to proces prezentujący działania artystów i aktywistów skupionych wokół Katowic, platforma łącząca i promująca aktywności, które często toczą się poza centrum uwagi.

Co roku w ramach projektu powstaje produkcja teatralna, w roku 2014 był to spektakl w reżyserii Jacka Jabrzyka oraz Sebastiana Majewskiego – DEZEMBER PALAST, proces nad kontrowersyjnym budynkiem, niegdyś siedzibą partii wybudowanym na zlecenie ówczesnego sekretarza – towarzysza Zdzisława Grudnia.

Źródło (tekst, zdjęcia):  Materiały prasowe organizatora  / fotografia z archiwum Orkiestry Dętej „Katowice”

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice