Zabytkowa Kopalnia Srebra pod lupą dziennikarzy

Data publikacji:
14 Wrzesień 2015
Odsłuchaj tekst

Pomysł udostępnienia tarnogórskich podziemi dla zwiedzających narodził się już w okresie międzywojennym, ale udało się go zrealizować dopiero kilkadziesiąt lat później. W starych gazetach do pomysłu podchodzono z wielkim entuzjazmem. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przeanalizowało materiały archiwalne z ostatnich 80-ciu lat i najciekawsze z nich zaprezentuje w piątek 11 września podczas konferencji popularnonaukowej w tarnogórskim ratuszu.

Tematem konferencji, która odbywa się co roku w pierwszym dniu tarnogórskich "Dni Gwarków", czyli popularnego święta miasta, jest "Zainteresowanie medialne Zabytkową Kopalnią Srebra". Otwarciu tego unikatowego zabytku industrialnego we wrześniu 1976 roku towarzyszyła wielka euforia mieszkańców całego regionu podgrzewana dodatkowo przez ówczesną prasę

"W naszych zbiorach posiadamy wycinki z wielu gazet, nawet tych przedwojennych. Gdyby nie wybuch drugiej wojny światowej, to podziemia tarnogórskie, które pretendują obecnie do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, byłyby dostępne dla turystów znacznie wcześniej" - mówi Irena Kulisz z SMZT która opowie zebranym w sali sesyjnej gościom jakie było faktyczne zainteresowanie prasy wobec pomysłu uruchomienia trasy turystycznej w podziemiach dawnej kopalni srebra i ołowiu "Fryderyk".

"Przeanalizowaliśmy artykuły z ostatnich 80-ciu lat. Możemy śmiało powiedzieć, że turystyka industrialna rozpoczęła się już w latach 30-stych ubiegłego wieku, właśnie w Tarnowskich Górach. Wtedy to pierwsi turyści zwiedzili niedostępny wówczas fragment podziemi. Dowodem na to jest choćby korespondencja magistratu z biurem podróży Orbis" - wyjaśnia Irena Kulisz.

Przed wybuchem drugiej wojny światowej o podziemiach tarnogórskich rozpisywały się popularne polskie gazety takie jak: "Światowid", "Polska Zachodnia", "Siedem Groszy", a także niemiecki "Ostdeutsche Morgenpost", który także informował opinię publiczną o planowanym wybudowaniu podziemnego muzeum w Tarnowskich Górach.

Jako pierwszą do ruchu turystycznego oddano w 1957 r. Sztolnię Czarnego Pstrąga. Budowa kopalni okazała się nie tylko o wiele bardziej kosztowna, ale także niezwykle skomplikowana, dlatego przedwojenny pomysł udało się zrealizować dopiero w latach 70-tych ubiegłego stulecia. "W artykułach z lat 60-tych czytamy jednak, że kopalnia miała być gotowa już w 1967 roku. Dwa lata wcześniej pisał o tym m.in. "Wieczór" - tłumaczy członkini zarządu SMZT i dodaje, że otwarcie Zabytkowej Kopalni Srebra było ukoronowaniem wielowiekowej działalności górniczej na tym terenie.

W lokalnej gazecie "Gwarek", na kilka dni przed oficjalnym otwarciem Zabytkowej Kopalni Srebra czytamy: "(...) szkoda, że państwo nie możecie tego zobaczyć, ale przecież już niedługo właśnie wszyscy będą mogli przeżyć to co myśmy przeżyli w ubiegłym tygodniu".

"Zainteresowanie medialne Zabytkową Kopalnią Srebra" będzie drugim tematem omawianym podczas piątkowej konferencji. Rozpocznie ją punktualnie o 10.00 wykład poświęcony tarnogórskiej Szkole Górniczej i jej znaczeniu dla przygotowania kadr technicznych dla górnictwa górnośląskiego w XIX i XX w. Temat ten omówi Marian Lysik, na co dzień przewodnik po Zabytkowej Kopalni Srebra.

Zabytkową Kopalnię Srebra odwiedziło do tej pory ponad 5 mln. turystów. Mimo upływu lat zainteresowanie medialne tym obiektem nie słabnie. National Geographic Traveller określił ostatnio labirynt górniczych chodników kopalni jako prawdziwy cud. (smzt)

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  11
Pogoda
Katowice