Nocne zwiedzanie Tyskiego Browarium

Data publikacji:
03 Lipiec 2015
Odsłuchaj tekst

Dlaczego warto w lipcu odwiedzić Tyskie Browary Książęce? Tylko tu można w atmosferze nocnej tajemnicy zobaczyć prawdziwe historie bohaterów związanych z browarem i naszym regionem. Od arystokratów z pszczyńskiego rodu, po pracowników browaru. Poznaj losy śląskich bohaterów, zobacz BROWAR NOCĄ! Akcja rozpoczyna się już 3 lipca.

Wielokulturowy charakter, przedsiębiorczość i rewolucja przemysłowa – wszystkie te zjawiska, charakterystyczne dla Śląska, odbijają się w losach browaru jak w soczewce. Najciekawszy pod tym względem okres to przełom XIX i XX wieku. Właśnie wtedy toczy się akcja BROWARU NOCĄ, czyli nocnego zwiedzania połączonego ze spektaklem.

-  Opowiadanie historii naszego regionu przez pryzmat ciekawych postaci to najlepszy sposób, by stała się żywa i bliska mieszkańcom – mówi Adam Hajduga, wiceprezydent ERIH oraz kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego, zarządcy Szlaku Zabytków Techniki, którego Gwiazdą jest Tyskie Browarium. – Chodzi nie tylko o wielkich przemysłowców i arystokratów, ale także ludzi pracy, którzy tworzą historię, choć ta zbyt rzadko o nich wspomina.

W czasie Browaru Nocą można zwiedzić zakład, niegdyś zamieszkany przez jego pracowników. Budynki zachowały zwyczajowe nazwy, takie jak Dom Kawalera, willa Müllera, Toszek i domy rodzinne. Browar Nocą to również rzadka okazja, żeby zwiedzić działający zakład nocną porą. Zwieńczeniem nocnej eskapady jest degustacja Tyskiego Gronie 14-dniowego, czyli niepasteryzowanego piwa prosto z browaru.

- Browar Nocą to akcja, która zyskała dużą popularność wśród naszych gości – mówi Małgorzata Grabowska, koordynator Tyskiego Browarium. – Cieszy nas to tym bardziej, że nocny spektakl i zwiedzanie są w całości przygotowane przez nasz zespół, a w role historycznych postaci wcielają się przewodnicy i robią to z prawdziwym talentem.

 Bohaterowie BROWARU NOCĄ

Jan Henryk XI Hochberg - książę pszczyński, właściciel browaru. Dzięki niemu zakład rozwinął się i dołączył do pierwszej ligi europejskich browarów.

Księżna Daisy - słynna piękność, synowa Jana Henryka XI. Przyjechała na Śląsk z Anglii, a jej pełne imię i nazwisko to Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West.

Julius Müller - self made man, czyli ktoś, kto doszedł do zaszczytów dzięki własnej pracy. Pracował na wschodzie
i zachodzie Europy, by ostatecznie wybrać Tychy. Zrewolucjonizował tu technologię produkcji piwa, za co książę mianował go pierwszym w historii dyrektorem browaru.

Kawaler - peprezentuje bezżennych pracowników, którzy łączyli pracę z huczną zabawą. Dom Kawalera słynął z tego, że impreza trwała w nim cały rok.

Bednarz - rzemieślnik niezwykle ceniony w browarze. Bez jego kunsztu nie byłoby złotego trunku, który najpierw w beczkach leżakował, a następnie był w nich transportowany. Fach przechodził z ojca na syna.

Hebama - wzorowana na autentycznych postaciach położnych: Latuskowej z Mikołowa i Panolki z Tychów. Wówczas hebama (na Śląsku położna) posiadała wiedzę medyczną, dzięki czemu cieszyła się ogromnym autorytetem.

Kiedy odbywa się Browar Nocą? W piątki i soboty, godz. 21.00, 22.30: 3 i 4 VII, 10 i 11 VII, 17 i 18 VII, 24 i 25 VII, 31 VII i 1 VIII. Bilet: 25 zł. Bilety do nabycia w recepcji Tyskiego Browarium przy ul. Katowickiej 9 w Tychach,  tel. + 48 32 327 84 30, wycieczki.tyskie@kp.pl. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio Katowice. Zwiedzanie dostępne tylko dla osób pełnoletnich. 

Źródło:  Tyskie Browarium 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  5
Pogoda
Katowice