Kilkanaście nowych tablic informacyjnych w trzech wersjach językowych, z wyraźnym kodem QR, stanęło przy eksponatach Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach. W ten sposób odwiedzający to miejsce turyści będą mogli jeszcze lepiej poznać historię unikatowych maszyn. Pomoże im w tym smartfon lub tablet z dostępem do internetu.
Projekt i produkcję kilkunastu tablic informacyjnych zleciło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które na co dzień opiekuje się maszynami oraz prowadzi ruch turystyczny w dwóch sztandarowych obiektach poprzemysłowej turystyki. czyli Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni "Czarnego Pstrąga".
"Do tej pory wymieniliśmy kilkanaście tablic, docelowo będą się one znajdowały przy każdej maszynie, a jest ich obecnie ponad 30 " - wyjaśnia Zbigniew Pawlak wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Oprócz nazwy maszyny, jej producenta, roku budowy oraz ostatniego użytkownika, na brązowo-pomarańczowych tablicach znajdują się także kody QR. "Wystarczy je zeskanować, by na ekranie naszego smartfona czy tabletu pojawił się dodatkowy opis, dane techniczne eksponatu, różne ciekawostki i archiwalne zdjęcia" - tłumaczy Adam Karcz z SMZT, który zaprojektował nie tylko tablice, ale również nową internetową podstronę skansenu.
Znajdujące się na tablicach krótkie opisy eksponatów zostały przygotowane w trzech językach - po polsku, angielsku i niemiecku. Tuż przy wejściu do Zabytkowej Kopalni Srebra stanęła także osobna tablica z regulaminem korzystania ze Skansenu Maszyn Parowych.
Ciekawostką skansenu są pochodzące z pierwszej połowy XIX-wieku cztery kamienie graniczne dawnych pól górniczych. Również przy tych nietypowych eksponatach stanęła nowa tablica informacyjna
Przykopalniany Skansen Maszyn Parowych otwarto dla zwiedzających w 1976 roku. Wydarzenie to zbiegło się z uroczystym otwarciem Zabytkowej Kopalni Srebra. Liczy on obecnie ponad 30 unikatowych eksponatów. Wejście na teren skansenu jest bezpłatne.
(smzt)