Konkurs gotowania żuru, magiczne cupcake, pokazy warzenia piwa i kursy lukrowania pierników, warsztaty carvingowe – te i inne kulinarne atrakcje znajdziemy w programie tegorocznej INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki.
W tym roku wśród licznych atrakcji przewidzianych w programie święta SZT znalazło się wiele propozycji skierowanych do miłośników dobrej kuchni. Tych lubiących tworzyć i tych, którzy wolą konsumować zainteresuje z pewnością oferta gliwickiej Radiostacji. W strefie „Magia kuchni” będzie można poznać tajniki tworzenia i spróbować słodkiego (!) sushi, własnoręcznie upiec pyszną i aromatyczną pizzę oraz ozdobić urokliwe cupcake, czyli popularne babeczki. Również w Gliwicach, najmłodsi będą mogli wstąpić do specjalnie stworzonej Fabryki Czekolady, gdzie wytworzą domowe czekoladki i trufle oraz udekorują słodkie wafle.
Miłośników dobrego jedzenia INDUSTRIADA zaprasza także do Rudy Śląskiej, gdzie w Kolonii Robotniczej Ficinus spotkamy się z Michałem Kaczmarczykiem – kucharzem wyróżnionym w konkursie „Kucharz Roku 2013”. Na popularnym Ficinusie weźmiemy również udział w warsztatach carvingowych (rzeźbienie w owocach i warzywach), spróbujemy rudzkich ciast, a także uzyskamy wszelkich porad dietetycznych. Maluchów z pewnością zachwycą tu warsztaty tworzenia biżuterii z makaronu i robotów z... cukru. Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w kursie lukrowania pierników.
W Porcelanie Śląskiej organizowana jest MENUfaktura, czyli kulinarny festiwal rozmaitości. W programie między innymi:GASTROfaza prezentująca food trucki, najlepsze restauracje w regionie i lokalne produkty, strefa Nowalijek zakładająca spotkania, warsztaty i wykłady poświęconych kulturze kulinarnej oraz FOTOfaktory, czyli konkurs na fotografię kulinarna dla blogerów z regionu. Do tego PECHA KUCHA, czyli prezentacja 20 argumentów przemawiających za kulinarnym biznesem. Oczywiście nie zabraknie też gotowania! 5-daniową kolację z niespodzianką i wyselekcjonowanym winem przygotuje sam Przemysław Błaszczyk – chorzowianin, kucharz, finalista programu Top Chef.
-Na wzór innych polskich miast (NajedzeniFest w Krakowie czy Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu) organizujemy i u nas pierwszą edycję wydarzenia adresowanego do miłośników dobrego, lokalnego jedzenia. Chcemy się spotkać wokół stołu i udowodnić, że w Katowicach i okolicznych miastach także pojawiają się świetne inicjatywy. Organizatorzy podobnych wydarzeń w Polsce, mogą pozazdrościć nam postindustrialnej przestrzeni dla MENUfaktury – opisuje spotkanie w byłej fabryce porcelany, Przemysław Błaszczyk. I dodaje: - Chcemy rozbudzać apetyt nie tylko na konkretne smaki, ale przede wszystkim na szeroko rozumianą kulturę kulinarną.
Najmłodsi w MENUfakturze będą mogli zapoznać się z zasadami savoir-vivre przy stole. Dla dorosłych przygotowano także prelekcję poświęconą tematyce wina, wystawę chleba, serów i innych regionalnych przysmaków.
Starsi goście INDUSTRIADY kulinarną rozrywkę odnajdą jeszcze m. in. w Browarze w Żywcu, gdzie poznać będzie można zasady foodpairingu (sztuka łączenia smaków) stosowanego w warzelnictwie. W Tychach wiedzy o złotym trunku zaczerpniemy w piwnej strefie eksperymentalnej, a w Szybie Mikołaj w Rudzie Śląskiej będziemy mogli nabyć jedną z 300 butelek limitowanego, specjalnie stworzonego piwa Nikolaus – hitu ubiegłorocznej edycji INDUSTRIADY.
Eksperymentalnie i odkrywczo będzie również w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, gdzie zaaranżowana zostanie wybuchowa kuchnia. Tu najmłodsi poznają zasady bezpieczeństwa w kuchni, nauczą się rozpoznawać smaki i zapachy, a pod koniec zabawy wezmą udział w wielkim „Teście smaków i zapachów”.
O tym jak przygotowuje się i wypieka pieczywo dowiemy się odwiedzając Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Muzeum nie tylko nauczy nas jak prawidłowo wypiekać bułki, ale i poczęstuje mnóstwem regionalnych przysmaków, od miejscowych kiełbasek, przez krupnioki, wodzionkę i żur, po chleb z tłustym.
To jednak nie wszystkie atrakcje kulinarne tegorocznej INDUSTRIADY. Śląskie smaki odnajdziemy w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Katowicach i Muzeum Chleba w Radzionkowie, domowych pyszności spróbujemy w Galerii Elektrownia w Czeladzi, a Maciejowego Gulaszu w Szybie Maciej w Zabrzu. Miłośnikom piwa przypadną z pewnością do gustu pokazy warzelnicze i prezentacje wariantów smakowych w Browarze w Żywcu.
Tych, którzy lubią rywalizację, również w kuchni, organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy śląski żur. Zawody zorganizowane zostaną w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Również tu odbędzie się pokaz kulinarny Remigiusza Rączki – znanego śląskiego kucharza.