W tym roku Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego obchodzi jubileusz 40-lecia powstania. Z tej okazji w jednej z sal ekspozycyjnych prezentowana jest historia Muzeum od jego powstania do czasów współczesnych z uwzględnieniem najważniejszych wydarzeń. Zapraszamy do odwiedzenia!
To jedyne takie muzeum w Polsce, które nie tylko udostępnia zwiedzającym ekspozycje poświęcone technice drukarskiej, ale dodatkowo umożliwia samodzielny druk na dawnych maszynach drukarskich. Muzeum założone zostało w 1985 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej i znajduje się w Pszczynie przy ulicy Piastowskiej 26, w kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku.
Muzeum Prasy Śląskiej nosi imię Wojciecha Korfantego - przywódcy śląskiego ludu, a także twórcy najpopularniejszych gazet polskich na Śląsku. Zgodę na nazwanie obiektu wyraziły córki Wojciecha Korfantego - Halżka Kozłowska i Maria Ulmann - które w 1989 roku przyjechały do Polski i odwiedziły Pszczynę. W Muzeum znajduje się zrekonstruowany gabinet Wojciecha Korfantego (oryginalne sprzęty, zdjęcia, egzemplarze gazet itp.).
Ekspozycję placówki stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych - budowanie świadomości narodowej polskiej Ślązaków, doprowadzenie do rozstrzygnięć historycznych – trzy powstania śląskie i plebiscyt, powrót do Macierzy, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. Nierzadko trafiają się białe kruki. W kamieniczce, w której mieści się Muzeum, na piętrze powstała także „Izba u Telemanna” - salka muzyki kameralnej, prezentująca dawne instrumenty muzyczne z terenu Śląska, jak również użyczająca swojego wnętrza muzykom i koncertmistrzom.