Rok Szkolny na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego!

Data publikacji:
10 Wrzesień 2024
Odsłuchaj tekst

Najlepszą nauką jest zabawa, a zabawy i emocji  na Szlaku Zabytków Techniki nie brakuje! Na uczniów i przedszkolaków czeka solidna porcja wiedzy, zdobywana w praktyce. Do tego eksperymenty i przeżycia, które towarzyszyć im będą przez długi czas!

Drogi Nauczycielu, Wychowawco, Rodzicu,

przedstawiamy Ci ofertę zajęć, lekcji, warsztatów muzealnych, oprowadzań tematycznych i lekcji pokazowych zarówno dla tych najmłodszych, jak i najstarszych - bo odwiedzają nas nawet studenci!

Do wyboru są tu aż 42 obiekty związane z historią i rozwojem naszego regionu - najbardziej zurbanizowanego i uprzemysłowionego terenu w Polsce, bogatego w kulturę i tradycję.

Obiekty te, nierzadko będące zabytkami wpisanymi na listę Pomników Historii, prezentują zagadnienia związane z wydobyciem metali i paliw kopalnych, takich jak cynk, srebro, węgiel, ruda żelaza oraz skutków, jakie miały one dla rozwoju przemysłu, ale i osad ludzkich z całym etosem i kulturą górniczą, które narodziły się w oparciu o rozwój miast i wsi; dodatkowo z przemysłem energetycznym – można zwiedzić tutaj jedno z niewielu Muzeów Energetyki na terenie czynnej elektrowni, metalurgicznym, elektromaszynowym, chemicznym, mineralnym, drzewno-papierniczym, poligraficznym, a nawet spożywczym! Można także bliżej zetknąć się z  transportem kolejowym (linie kolejowe wraz z zespołami dworcowymi i infrastrukturą kolejową), a także poznać kolonie robotnicze i osiedla patronackie. A to wszystko przy zachowaniu w wysokim stopniu autentyczności obiektów, często o charakterze niezmiennym od momentu ich powstania oraz wyposażonych  w  ruchome dobra kultury – urządzenia i maszyny, używane od momentu powstania obiektu.  To wszystko czyni wręcz fascynującą, podróż w czasie i przestrzeni, która dostosowana jest do wieku i możliwości naszych gości.

Z naszych zajęć edukacyjnych skorzystać mogą:

- przedszkolaki

- uczniowie szkół podstawowych

- uczniowie szkół ponadpodstawowych

- studenci

 

Tutaj teraźniejszość miesza się z przeszłością, a żywe lekcje rzemiosła, zawodów, pokazy maszyn i przedmiotów związanych z naukami technicznymi, przyrodniczymi, kulturą, historią, tożsamością... są podróżą, podczas której można nie tylko zobaczyć, ale dotknąć, poczuć i wypróbować.

Warto zaznaczyć, że celem współpracy realizowanej w ramach Szlaku jest udostępnianie, promowanie i upowszechnianie dziedzictwa kultury przemysłowej, wzrost rozpoznawalności Województwa Śląskiego jako jednej z czołowych destynacji turystycznych światowego dziedzictwa przemysłowego. Ma ona również służyć promowaniu kultury przemysłowej poprzez edukację najmłodszych i zachęcanie nauczycieli do wspierania tego procesu.

Jak wziąć udział w lekcji?

Wybierz z listy interesujący Cię obiekt - a jest ich aż 42 - w 26 miastach i miejscowościach Województwa Śląskiego! Poznaj jego opis i historię, wejdź na stronie obiektu i skontaktuj się bezpośrednio - najlepiej z działem edukacji. Możesz napisać maila lub zadzwonić - pracownicy obiektu na pewno przygotują ofertę na miarę twoich potrzeb i możliwości

Co to oznacza?

 Że zaproponują lekcje dostosowane do wieku grupy, czasu jakim dysponujecie oraz celem jaki ma mieć wycieczka.

Oznacza to również, że bez problemu w wielu obiektach możecie oprócz lekcji zaplanować np. warsztaty rękodzieła w czasie których mali uczestnicy stworzą na pamiątkę coś własnego - przypinkę, maskotkę, biżuterię.

Znajdzie się również miejsce na poczęstunek a nawet ognisko integracyjne!

Nie czekaj już dziś zabierz klasę na wycieczkę - może zwiedzicie podziemny świat, albo przejedziecie się najstarszą na świecie koleją wąskotorową? A może zechcecie poznać historię rzemiosł - szewstwa, kowalstwa, włókiennictwa? Możecie nawet odwiedzić dawną szkołę i wziąć udział w warsztatach wypieku chleba! Możliwości jest mnóstwo!

Co ważne! Nasza oferta edukacyjna jest zgodna z podstawą programową, na każdym szczeblu edukacji - od przedszkoli, przez szkoły podstawowe, na ponadpodstawowych kończąc.

small

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  110
Pogoda
Katowice