Industriada – największe święto promujące dziedzictwo przemysłowe ma już 15 lat

Data publikacji:
22 Maj 2024
Odsłuchaj tekst

Industriada - coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największa impreza tego typu, promująca  dziedzictwo poprzemysłowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma już 15 lat. Jaka jest jej historia?

Zamiarem pomysłodawców Szlaku Zabytków Techniki – Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy wsparciu Śląskiej Organizacji Turystycznej i ówczesnego Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, było utworzenie markowego produktu turystycznego, w oparciu o najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów historycznych i architektonicznych obiekty poprzemysłowe w regionie. Prace nad stworzeniem Szlaku trwały od 2004 roku, a efektem finalnym podjętych działań było stworzenie listy 29 obiektów, które na podstawie audytu zostały wybrane do tworzenia Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co zostało ustalone mocą uchwały Zarządu Województwa Śląskiego nr 1153/268/II/2005 z dnia 21 czerwca 2005 roku.

Ukoronowaniem dwuletnich działań związanych z komercjalizacją i wdrażaniem planu marketingowego Szlaku, jego poniekąd pierwszymi urodzinami, było jednodniowe wydarzenie o charakterze kulturalno-rozrywkowym, które zorganizowano dwunastego czerwca 2010. Pomysł Industriady został zaczerpnięty z niemieckiego wydarzenia o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanego od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry.

Program pierwszej Industriady obejmował szeroką i bogatą ofertę działań   m.in. oprócz koncertów i występów artystycznych, przygotowano fabularyzowane formy zwiedzania, konkursy, zawody sportowe a nawet degustacje. Ideą święta było pokazanie, że Szlak „żyje” i poprzemysłowe historie wcale nie kończą się wraz z końcem przemysłowej ery regionu.

 Specjalnie na tę okazję wprawiono w ruch stare maszyny, a pracownicy obiektów zaprezentowali się w historycznych strojach. Przedsięwzięcie okazało się tak wielkim sukcesem, zarówno pod kątem promocji, jak i liczby odwiedzających – że postanowiono je kontynuować. Tradycja zapoczątkowana w 20210 roku trwa z powodzeniem do dziś i co roku – od 15 lat zaskakuje nową formą i nowym spojrzeniem na postindustrialne dziedzictwo naszego regionu. Czym? Co roku wybierany jest inny motyw przewodni z perspektywy którego patrzymy na przemysł oraz nowymi obiektami, które startując w konkursie -  uczestniczą w Industriadzie, jako obiekty zaprzyjaźnione.

Data tegorocznej Industriady jest znana -  świętujemy  już niedługo, bo 1 czerwca, pod hasłem – 15 LAT RAZEM. Właśnie nadszedł ten czas, by podkreślić szlakową wspólnotę, nie tylko obiektów stojących na straży historii i naszego dziedzictwa, ale i pasjonatów, miłośników historii oraz wszystkich  mieszkańców naszego województwa i nie tylko – bo Industriadę coraz liczniej odwiedzają również osoby spoza regionu. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

indu

 

opis

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  72
Pogoda
Katowice