W nierównym boju. Wrzesień 1939 – akcja edukacyjna dla grup szkolnych w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Data publikacji:
18 Wrzesień 2023
Odsłuchaj tekst

Symbolicznych punktów, mających być miejscem „rozpoczęcia II wojny światowej” jest w Polsce sporo, Gliwice są jednym z nich. 31 sierpnia 1939 r. niemieckie służby policyjne dokonały prowokacyjnej napaści na budynek radiostacji w Gliwicach, znajdującej się na terytorium Rzeszy Niemieckiej.

Symulowano, że sprawcami napaści byli Polacy, powstańcy śląscy. Osobą, która straciła życie w wieczór poprzedzający wybuch II wojny światowej, był 40-letni mieszkaniec Łubia, Franz Honiok. 1 września 1939 r. o świcie, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, a 17 września, bez wcześniejszego wypowiedzenia traktatów o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Czas przypomnieć tamte wydarzenia…

Zapraszamy grupy szkolne na zajęcia, które przybliżą opisywaną tematykę. Lekcje odbywają się w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (bądź on-line), pomiędzy 12 września a 13 października 2023 (od wtorku do piątku, o godz. 9.00 i 11.00) . Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od grupy (zajęcia on-line są bezpłatne).

 

Tematy lekcji do wyboru:

 

Polski wrzesień 1939

Marszałek Józef Piłsudski mawiał: Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze. Trzeba ją było umieć obronić. Dokonaliśmy tego w 1920 roku, czy można było dziewiętnaście lat później? Po raz kolejny armia i naród stanęły do walki. Heroiczne, legendarne boje – symbole jak Westerplatte, Mokra czy Wizna (nie bez przyczyny nazwana polskimi Termopilami), przykłady bohaterstwa na Śląsku – jak choćby bitwa pod Wyrami. Podczas zajęć opowiemy o męstwie ludzi – żołnierzy, dowódców, dawnych powstańców, harcerzy, osób cywilnych – którzy we wrześniu ’39 roku bronili Polski przed brutalnym atakiem z zachodu – z Niemiec i ze wschodu – ze Związku Sowieckiego. Takiej wojny, prowadzonej w osamotnieniu w takim położeniu geograficznym, żaden kraj nie miałby szansy wygrać. Żadne z istniejących wówczas państw nie wytrzymałoby ciosów takich, jak te zadane Polsce w 1939 r. Mimo pogarszającej się sytuacji Polacy walczyli do końca. Ci, którzy chcieli bronić Ojczyzny zrobili wszystko, co było w ich mocy, co było możliwe. Często płacąc za to najwyższą cenę.

Zajęcia dla uczniów klas IV – VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych. Treści modyfikowane są w zależności od grupy wiekowej.

 

Prowokacja gliwicka 1939

„Prowokacja gliwicka. Geneza – przebieg – skutki” to lekcja adresowana do dzieci i młodzieży szkolnej, której celem jest zapoznanie uczniów z przebiegiem akcji, jej tłem historycznym oraz przedstawienie postaci Franza Honioka, zamordowanego podczas jej przeprowadzenia Polaka, powstańca śląskiego, uznawanego za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Jednym z celów jest lekcji jest również zwrócenie uwagi na problem jakim jest do dziś wykorzystywanie i obecność  fake newsów w przestrzeni medialnej oraz  ukazanie zagrożeń, jakie ze sobą niosą.
Zajęcia dla uczniów klas IV – VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych. Treści modyfikowane w zależności od grupy wiekowej.  

 

Franz Honiok. Autorytet i bohater

W przededniu wybuchu II wojny światowej, na terenie Radiostacji gliwickiej, niemieccy bojówkarze zamordowali Franza Honioka, którego symbolicznie uznaje się za pierwszą ofiarę II wojny światowej. Honiok zginął nieprzypadkowo. Dlaczego akurat on został przez Niemców wyznaczony do tego „zadania”? Jaką rolę miał spełnić ten skromny człowiek w tzw. prowokacji gliwickiej? Zgłębiając biografię Franza Honioka, przyjrzymy się, jak III Rzesza próbowała usprawiedliwić atak na Polskę we wrześniu 1939 roku, jak wyglądało życie Polaków na pograniczu polsko-niemieckim tuż przed wybuchem wojny, a także jakie represje czekały na byłych powstańców śląskich, którzy dwadzieścia lat wcześniej, w sporze polsko-niemieckim, walczyli o włączenie części Śląska do Polski. 

Zajęcia dla uczniów klas IV – VIII SP i uczniów szkół ponadpodstawowych. Treści modyfikowane w zależności od grupy wiekowej.  

 

 

 

Od wtorku do piątku, od 12 września 2023 do 13 października 2023, Oddział Odlewnictwa Artystycznego/platforma ZOOM,  godz. 9.00 i 11.00

 

„W nierównym boju. Wrzesień 1939” - akcja edukacyjna w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Tematy zajęć do wyboru:

  • Polski wrzesień 1939;
  • Prowokacja gliwicka 1939;
  • Franz Honiok. Autorytet i bohater.

Prowadzenie: Anna Graicke, historyk
Zapisy: tel. 665 280 021
Kosz udziału – 1 zł od grupy; zajęcia on-line są bezpłatne
Liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

 muzeum

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  10
Pogoda
Katowice