Miło nam poinformować, że decyzją Zarządu Województwa Śląskiego, (Uchwała nr 2332/383/VI/2022 r. z dnia 21 grudnia 2022 r. ) po zakończeniu procedury aplikacyjnej zawartej w Regulaminie Szlaku Zabytków Techniki podjęto decyzję o wpisaniu na Szlak Zabytków Techniki aż dwóch nowych obiektów jest to:
* Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
* Stacja Biblioteka w Rudzie Śląskiej - Chebziu (ponownie wracająca na Szlak)
Celem funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki jest udostępnianie, promowanie i upowszechnianie dziedzictwa kultury przemysłowej, wzrost rozpoznawalności Województwa Śląskiego, jako jednej z czołowych destynacji turystycznych światowego dziedzictwa przemysłowego w zakresie turystyki kultury industrialnej.
O ubieganie się o wpis na Szlak Zabytków Techniki, zgodnie z Regulaminem, mogły ubiegać się obiekty dziedzictwa kultury przemysłowej, spełniające kryteria w następującym zakresie:
Aplikować do SZT mogą wyłącznie obiekty (miejsca) autentyczne, będące elementem dziedzictwa kultury przemysłowej województwa śląskiego, związane z daną miejscowością, zlokalizowaną na jego terenie, rozumiane jako nieruchome dobra kultury przemysłowej, związane z różnego rodzaju działalnością produkcyjną podejmowaną przez ludzi. Mogą to być obiekty związane z przemysłem węglowym, paliwowym, energetycznym, metalurgicznym, elektromaszynowym, chemicznym, mineralnym, drzewno-papierniczym, lekkim, spożywczym, poligraficznym, z transportem kolejowym (linie kolejowe wraz z zespołami dworcowymi i infrastrukturą kolejową), transportem drogowym (linie tramwajowe wraz z zespołami zajezdni), transportem rzecznym (kanały wodne, śluzy, zapory), a także kolonie robotnicze i osiedla patronackie. Autentyczność obiektu (miejsca) potwierdzać będzie na przykład wpis do rejestru zabytków, niezmienny od momentu powstania obiektu (miejsca) charakter przestrzeni lub zmieniony w stopniu pozwalającym na jednoznaczną identyfikację jego pierwotnych funkcji, a także istniejące w obiekcie (miejscu) wyposażenie (ruchome dobra kultury – urządzenia i maszyny), niezmieniona od powstania obiektu (miejsca) lokalizacja. Akceptowalny zakres zmian wprowadzonych w obiekcie (miejscu), np. jego utowarowienia, komercyjnego przekształcenia, ew. przebudów, jakie w nim zaszły na przestrzeni lat, nie może zaburzać jego formy, ekspresji i przede wszystkim atmosfery miejsca, a także powodować bezpowrotnej utraty jego genius loci.
Zgodnie z Regulaminem funkcjonowania Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego obiekty chcące wejść na Szlak mogły aplikować do końca czerwca 2022 r. Kolejne nabory obiektów będą odbywały się co 3 lata, do dnia 30 czerwca 2022 r..
Od 01 stycznia 2023 r. w skład Szlaku wchodzą 42 obiekty.