Znamy regionalnych kandydatów w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT w 2022 roku!

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
20 Wrzesień 2022
Odsłuchaj tekst

Znamy regionalnych kandydatów w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT w 2022 roku! Spośród poprawnie złożonych 9 wniosków w kategoriach: Certyfikat POT, Certyfikat Specjalny oraz Złoty Certyfikat POT, do etapu ogólnopolskiego wytypowanych zostało 5 produktów z województwa śląskiego. Zobacz kto powalczy w rankingu ogólnopolskim!

O konkursie

Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej to najważniejsza nagroda w branży turystycznej. Tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce – stanowi rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie a także podnosi rangę i rozpoznawalność produktu turystycznego – wydarzenia, obiektu, miejsca. Certyfikaty POT przyznawane są produktom turystycznym, w kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, miejsce – obszar. Produkty turystyczne zgłoszone do konkursu ubiegają się o kilka rodzajów Certyfikatów. Najbardziej prestiżowym, którego wybór wzbudza najwięcej emocji, jest Złoty Certyfikat, dla którego nagrodą jest kampania promocyjna o wartości 200 tys. złotych. Wszystkie certyfikowane produkty turystyczne zostają objęte programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej.

Etap regionalny

Konkurs organizowany przez Polską Organizację Turystyczną ma 2 etapy. Etap regionalny i ogólnopolski. Etap regionalny konkursu w województwie śląskim każdorazowo przeprowadzony jest przez Śląską Organizację Turystyczną, która oprócz przyjmowania wniosków, powołała dedykowaną kapitułę oceniającą zgłoszone produkty. Skład kapituły: 

  1.  Adam Wawoczny Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej – przewodniczący Kapituły
  2. Agnieszka Sikorska Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej – sekretarz Kapituły
  3. Grzegorz Chmielewski - Prezes Polskiej Izby Turystyki Oddział Śląski – członek Kapituły
  4. Dariusz Gacek – Prezes Zarządu Miejskiego Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich – członek Kapituły
  5. Rajmund Tomik - Prorektor AWF Katowice, Przewodniczący Śląskiej Rady Turystyki – członek Kapituły.

Każdego roku konkurs cieszy się dużą popularnością w branży, nie dziwi więc, że i tym razem kapituła nie miała łatwego zdania.

Nominacje – etap regionalny

Do tego etapu zgłoszonych zostało łącznie 9 poprawnie wypełnionych wniosków w 3 kategoriach:

- Certyfikat POT – 7 produktów
- Certyfikat Specjalny POT – 1 produkt
- Złoty Certyfikat POT – 1 produkt

Punktacją Kapituły do etapu ogólnopolskiego nominowane zostały następujące produkty:

CERTYFIKAT POT

1. Marina Gliwice – kategoria: miejsce

Marina Gliwice to przystań motorowodna zlokalizowana w Porcie w Gliwicach. Port leży na końcu Kanału Gliwickiego, który łączy Odrę z miastami Górnego Śląska. W Marinie Gliwice można wypożyczyć łódź motorową, kajak lub też cumować własną jednostkę. Organizuje kursy motorowodne, wycieczki, rejsy, półkolonie, koncerty szantowe. Można stąd dopłynąć Kanałem Gliwickim do Koźla i Odrą do Szczecina, Berlina, Amsterdamu.

2. Żelazny Szlak Rowerowy - kategoria: szlak

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) poprowadzony jest po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice koło Karwiny. Zobacz trasę: 

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 43 -kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karvine i Petrovice u Karvine.

 

fot. Szymon Nitka

3. Festiwal Górnej Odry - kategoria: wydarzenie cykliczne. 

Festiwal Górnej Odry to coroczne, trzydniowe, weekendowe wydarzenie będące świętem marki turystycznej Kraina Górnej Odry - najmłodszej marki turystycznej w zachodniej części województwa śląskiego. Motywem przewodnim wydarzenia jest rzeka Odra, która w Polsce rozpoczyna swój bieg właśnie w Krainie Górnej Odry. 

CERTYFIKAT SPECJALNY (przyznawany produktowi turystycznemu, który posiada niezwykły potencjał, jest mało znany i istnieje na rynku nie dłużej niż dwa lata)

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych SKARPA  - Bytom

Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych SKARPA BYTOM to największy obiekt wspinaczkowy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Jedyny w swoim rodzaju ze względu na lokalizację w postindustrialnych przestrzeniach byłej KWK „Rozbark”.

fot. Urząd Miejski w Bytomiu / KS Skarpa Bytom

ZŁOTY CERTYFIKAT POT:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza - Zabrze (kompleks)

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza największy w Polsce pogórniczy poprzemysłowy kompleks turystyczny Zabrza i unikatowy zespół atrakcji turystycznych, kulturalnych i eventowych, zbudowany w oparciu o zabudowania powierzchniowe i podziemne korytarze XVIII i XIX w. kopalń węgla kamiennego.

 

fot Muzeum Górnictwa Węglowego / J. Koenigshaus 

Wyniki – etap ogólnopolski

Zgłoszone do ogólnopolskiego etapu konkursu produkty turystyczne ocenia Kapituła Konkursu, powołana przez Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, która spośród zgłoszonych produktów z całej Polski wybiera:

- maksymalnie 10 Certyfikatów POT
- 1 Certyfikat Specjalny
- 1 Złoty Certyfikat

Wręczany jest także Certyfikat Internautów, który zostanie wyłoniony w drodze głosowania internetowego przeprowadzonego na portalu www.polska.travel

Etap ogólnopolski potrwa do 27 października 2022 r. Ceremonia wręczenia Certyfikatów: odbędzie się na przełomie listopada i grudnia 2022 r.

Dotychczasowi laureaci

O dotychczasowych laureatach konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej można przeczytać na Narodowym Portalu Turystycznym: https://certyfikaty.polska.travel/

oraz

Od 17 lat Polska Organizacja Turystyczna rekomenduje i wyróżnia najlepsze produkty turystyczne w całej Polsce przyznając Certyfikaty. Atrakcje turystyczne w województwie śląskim nagradzane były wielokrotnie. Na uwagę zasługuje fakt, że Śląskie na przestrzeni wszystkich edycji konkursu otrzymało 4 najważniejsze nagrody dla wyjątkowych atrakcji i Szlaków określane mianem Oskarów polskiej turystyki - Złote Certyfikaty. To najlepszy wynik w kraju! Zobaczcie, które atrakcje ze śląskiego mogą pochwalić się mianem Najlepszego Produktu Turystycznego w latach 2003-2019 a które otrzymały wyróżnienia. Wniosek jest jeden: mamy się czym chwalić!

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  414
Pogoda
Katowice