Już jest letni rozkład Kolei Wąskotorowych!

Data publikacji:
27 Czerwiec 2022
Odsłuchaj tekst

Rozpoczęcie sezonu na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych odbyło się w miniony weekend, 25 czerwca. Na szlak wyruszyły pociągi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W tym roku podróżnych ponownie czekają nowości.

Oprócz trzech par pociągów prowadzonych lokomotywą spalinową na trasie Bytom –Tarnowskie Góry –Miasteczko Śląskie uruchomione zostały także niedzielne przejazdy z parowozem na odcinku Bytom Karb Wąskotorowy –Tarnowskie Góry. Do tego co niedzielę na terenie stacji Bytom Karb Wąsk o 12:15 i 15:15 na chętnych czekać będą przewodnicy gotowi oprowadzić i opowiedzieć o historii wąskiej kolei.

Pociągi prowadzone lokomotywą spalinową kursować będą z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, a po drodze zatrzymają się, między innymi, na historycznej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu Rezerwatu Segiet, koło słynnej Zabytkowej Kopalni Srebra (wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz przy Zalewie Nakło -Chechło. Przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym (peron V) dworca głównego w Bytomiu.  Bilety w cenie 20 zł normalny oraz 12 zł ulgowy można nabyć u obsługi pociągu. Bagaż, w tym rowery i wózki dziecięce, przewożony będzie bezpłatnie w wagonie bagażowym.

Pociągi prowadzone lokomotywą parową kursować będą z stacji Bytom Karb Wąskotorowy (Bytom, ul. Reja) przez przystanki Sucha Góra, Kopalnia Srebra do stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe. Dwie pary kursów odbywać się będą od 3 lipca do 11 września w każdą niedzielę. Jest to znakomita okazja aby  zapoznać  się  z  dawną  techniką  kolejową  w  postaci  72-letniego  parowozu  typu  Ryś, pochodzącego z Zakładów Cynkowych Szopienice, przywróconego do życia po ponad 50 latach postoju. Bilety w cenie 35zł normalny TAM/POWRÓT, 25 zł ulgowy TAM/POWRÓT, 25 zł normalny TAM i 15 zł ulgowy TAM do nabycia u obsługi pociągu.

Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowej kolei wąskotorowej pod adresem http://sgkw.eu  oraz na jej profilu w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/GKWBytom/

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie -powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat niezmordowanie służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów.

 skw

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  216
Pogoda
Katowice