Muzeum Drukarstwa wraca na Szlak Zabytków Techniki!

Data publikacji:
09 Czerwiec 2022
Odsłuchaj tekst

Należące do Miasta Cieszyn muzeum było zamknięte z powodu generalnego remontu od wiosny 2019 r. W ramach eksperymentalnego rozruchu maszyn wstęp w grudniu, przez krótki okres czasu był do niego bezpłatny. Obecnie wszelkie pracy zostały już ukończone i muzeum zostało włączone w strukturę Zamku Cieszyn, kulturalnej instytucji prowadzonej wspólnie przez magistrat oraz śląski urząd marszałkowski.

Od wiosny 2019 roku trwał gruntowny remont, znajdującego się w centrum miasta Cieszyn budynku muzeum. Objął on pomieszczenia na parterze oraz prace związane z dostosowaniem i adaptacją dla potrzeb muzeum całego I pierwszego piętra budynku. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania, które obecnie są częścią muzeum. Zamontowano windę oraz zagospodarowano teren wokół. Inwestycja kosztowała ok. 1,4 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel 1,15 mln zł z funduszy UE.

Na czas remontu część ekspozycji była przeniesiona do budynku centrum przesiadkowego w Cieszynie, w którym mogli oglądać ją zwiedzający.

Oprócz ekspozycji głównej, która pozostała na parterze Muzeum, będzie można w nim również organizować wystawy czasowe. Na piętrze prowadzona będzie działalność edukacyjna i kulturalna.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało dla upamiętnienia tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim i ze swoimi unikatowymi zbiorami i wciąż sprawnymi maszynami jest perełką wśród zabytków Śląska Cieszyńskiego, znaną w całym kraju. Muzeum Drukarstwa powstało w 1996 r. z inicjatywy długoletniego pracownika miejscowej drukarni Karola Franka.  Placówka szczyci się jednym z największych zbiorów w kraju. Co unikatowe - ekspozycja obejmuje czynną m.in. kompletną drukarnię typograficzną z czcionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi i drzeworytniczymi, urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzenia drukujące, prasy dociskowe i urządzenia introligatorskie. Wszystkie maszyny są sprawne, a zwiedzając muzeum można poznać również różne inne techniki drukarskie, co stanowi o jego wyjątkowym walorze edukacyjnym.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  32
Pogoda
Katowice