Browar Zamkowy Cieszyn zaprasza na Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych

Data publikacji:
27 Maj 2022
Odsłuchaj tekst

Pierwsza edycja najstarszego w naszym kraju konkursu dla hobbystów odbyła się w 2003 roku, a od 2006 roku spośród wszystkich zwycięzców kategorii wybierane jest najlepsze i najwspanialsze piwo konkursu – Grand Champion. Do tej pory było ich 16 – czyli tyle, ile od kilku lat jest kategorii w MPPD. Dlaczego jubileuszowa edycja składa się wyłącznie z kategorii mistrzowskich – Grand Championów od 2006 do 2021 roku! Organizatorzy zapraszają w sentymentalną podróż do początków piwowarstwa domowego w Polsce, by poznać nazwy i opisy stylów kategorii w 2022 roku. Finał konkurs odbędzie się 28-29 maja 2022.

Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany trunek alkoholowy na świecie oraz trzeci po wodzie i herbacie pod względem popularności spożywania napój na świecie.  A czym jest? To w szerokim znaczeniu napój oparty na fermentacji zbóż z dodatkiem chmielu, ale nie tylko. Do piwa można zaliczyć podpiwek, kwas chlebowy a nawet wina ryżowe, np. wszystkim znane japońskie sake.

Fascynującą historię piwa możecie dziś poznać odwiedzając czynne wciąż na Szlaku Zabytków Techniki browary oraz obiekty, które dawniej trudniły się produkcją tego trunku. Mowa tu m.in. o Browarze w Cieszynie, który jest jednym z najstarszych nieprzerwanie pracujących browarów na świecie i działa od 1846 roku, wytwarzając piwo według tradycyjnych technologii.  Za sprawą klasy robotniczej i elektryfikacji produkcja piwa zaczęła odbywać się na skalę przemysłową, za pomocą coraz to nowszych narzędzi.  Z kolei jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się browarów był Browar Tyski. Otrzymał oświetlenie elektryczne zaledwie 11 lat po wynalezieniu żarówki przez Thomasa Edisona. W 2004 r. powstało Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, które obecnie jest nieczynne z powodu rewitalizacji i prac remontowych, ale na Szlaku Zabytków Techniki obecne są jeszcze inne browary: w tym samym mieście odwiedzić można Browar Obywatelski w Tychach stanowiący dziś XIX-wieczny, zabytkowy kompleks kilkunastu obiektów poprodukcyjnych. Nie tylko napijecie się tu piwa produkowanego rzemieślniczo w tutejszej restauracji, ale obejrzycie fascynującą galerię sztuki współczesnej i spędzicie miło czas pośród przepięknych terenów zielonych. Nieco dalej od aglomeracji w Żywcu znajduje się Muzeum Browaru Żywiec. Zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. Po modernizacji przeprowadzonej w 2016 roku muzeum zaskakuje swą interesującą formą, interaktywnością i przystępnością podanych informacji nt historii warzenia piwa. Zapraszamy do odwiedzenia browarów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki, bo to dużo ciekawej historii również związanej z industrializacją.

piwo

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  24
Pogoda
Katowice