Festiwal „Beksiński na Śląsku” od 18.06 w Browarze Obywatelskim Tychach

Data publikacji:
13 Maj 2022
Odsłuchaj tekst

Już 18 czerwca w Tichauer Art Gallery w industrialnych przestrzeniach Browaru Obywatelskiego w Tychach rozpocznie się wyjątkowy festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego zatytułowany “Beksiński na Śląsku”. Będzie to pierwsze w Polsce tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości tego słynnego malarza. Współorganizatorami festiwalu są Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Fundacja Beksiński.

 

Przez ponad 3 miesiące, od 18 czerwca do 25 września, wszyscy miłośnicy twórczości Zdzisława Beksińskiego będą mogli uczestniczyć w szeregu niezwykłych wydarzeń związanych bezpośrednio z twórczością słynnego polskiego Mistrza dystopijnego surrealizmu. Festiwal "Beksiński na Śląsku" odbędzie w niezwykle urokliwych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach - zupełnie nowym miejscu na kulturalnej mapie Polski. Najważniejszym punktem programu będzie pierwsza, tak obszerna wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego na Śląsku, w skład której wejdzie 50 oryginalnych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, a także kilka nietuzinkowych dzieł do niedawna uważanych za zaginione.

- Wystawa w pełni reprezentatywnie pokazuje dwa najważniejsze okresy twórczości Zdzisława Beksińskiego - realizm fantastyczny i 20 ostatnich lat jego pracy. Wystawa adresowana jest do każdego, kto chciałby bliżej poznać świat wizji tego wielkiego artysty, który stworzył swój niepowtarzalny i przejmujący styl malowania. Na wystawie zaprezentujemy różnorodny wachlarz obrazów, spinający klamrą lata 1970-2005, co pozwoli zaobserwować dynamikę rozwoju jego sztuki na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Równocześnie stworzy wyjątkową okazję do duchowej wędrówki labiryntem niezwykłego talentu i nieograniczonej wyobraźni twórcy. Warto dodać, że do Muzeum Historycznego w Sanoku Zdzisław Beksiński przekazywał obrazy, które osobiście uważał za najlepsze, więc widzów czeka wspaniała uczta dla oczu i ducha - mówi Anna Będkowska, wiceprezes Zarządu Tichauer, właściciela Tichauer Art Gallery.

Obok głównej wystawy malarstwa Mistrza w przestrzeniach Tichauer Art Gallery zagości także niezwykła wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition” organizowana przez Fundację Beksiński. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane dzieła Zdzisława Beksińskiego zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz "wejść do wnętrza obrazów". Nie zabraknie także pokazów mappingu, wystawy kilkudziesięciu prac Beksińskiego zrealizowanych za pomocą grafiki komputerowej czy fotomontażu, licznych fotografii i unikatowych materiałów video z prywatnych archiwów artysty i Fundacji Beksiński.

Festiwalowi będą towarzyszyć również wydarzenia specjalne poświęcone twórczości i życiu artysty. W programie znajdą się m.in. pokazy filmów dokumentalnych o rodzinie Beksińskich i spotkania z ich twórcami, panele i dyskusje z gośćmi dotyczące wątków śląskich w życiu Beksińskich, dzień z Tomkiem Beksińskim, w ramach którego odbędzie się pokaz filmu „Dr. Jimmy”, spotkanie z jego przyjaciółmi i bliskimi, a także wieczór Romantyków Muzyki Rockowej tj. kultowa potańcówka na kształt tych, jakie prowadził w czasach studenckich słynny Nosferatu.

Na zakończenie festiwalu, 24 września w katowickim Spodku odbędzie się wyjątkowy koncert "Świat Mistrza Beksińskiego" organizowany przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Jako że Zdzisław Beksiński tworzył w nieustającym kontakcie z muzyką, fani będą mogli zobaczyć jego obrazy w integralnym połączeniu z różnymi kompozycjami, co da im możliwość doświadczenia jego twórczości na nowym poziomie. W części pierwszej koncertu usłyszą utwór współczesny "Sine Titulo", specjalnie skomponowany przez dyrygenta Szymona Sutora, a w drugiej część "Requiem" Alfreda Schnittkego, ulubionego kompozytora Beksińskiego. Dodatkowo w dniu koncertu będzie można zobaczyć wystawę oryginalnych i specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego, innych niż prezentowane w Tichauer Art Gallery.

- Już od 18 czerwca serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego na ten wyjątkowy i największy w historii festiwal jego twórczości. Cieszymy się, że powstał we współpracy z najważniejszymi instytucji związanymi z artystą, czyli Muzeum Historycznym w Sanoku i Fundacją Beksiński. Jeśli do przekrojowej wystawy malarstwa dodamy wystawę multimedialną, VR, wydarzenia towarzyszące i koncert finałowy, będący ekscytującym połączeniem obrazu i dźwięku, okaże się, że odwiedzający będą mogli poznać twórczość Zdzisława Beksińskiego w pełni - dodaje Anna Będkowska.

Honorowy Patronat nad festiwalem "Beksiński na Śląsku" objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

Więcej informacji: https://tichauer.pl

 beksinski

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  350
Pogoda
Katowice