08-09 kwietnia zapraszamy na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu

Data publikacji:
05 Kwiecień 2022
Odsłuchaj tekst

Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu to unikatowe i ciekawe wydarzenie, na którym można poznać wiele ciekawych obiektów i bogatą ofertę turystyczną nie tylko z regionu, ale i z całego świata. Co roku, wśród wystawców znajdują się przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, szlaków turystyki dziedzictwa przemysłowego, szlaków kulinarnych, winnych, rękodzieła artystycznego, tras podziemnych, fortyfikacji, kopalń udostępnionych do zwiedzania przedstawicieli miast i regionów oraz biur podróży. Do tej pory Targi gościły wystawców  m. in. z Czech, Słowacji, Belgii, Gruzji, Węgier, Peru, Tunezji, Włoch, Kolumbii, Indii, Francji, Rosji, Izraela.

Na targach prezentują się instytucje i obiekty dziedzictwa przemysłowego: kopalnie  udostępnione do zwiedzania przez turystów, szlaki  turystyki poprzemysłowej, muzea, browary otwarte dla ruchu turystycznego, winnice oraz  winiarnie,  palarnie kawy,  jaskinie  otwarte, miasta, regiony, instytucje i organizacje związane z turystyką. Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu to także konkursy, degustacje i pokazy. W tym roku na targach będzie można zobaczyć m.in. Majową Szkołę Tańca z pokazami pełnego pasji tanga

12.Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu odbędą się w dniach 8-9 kwietnia w Hali sportowej Pogoń Zabrze. Wstęp bezpłatny: 

W tym roku na targach zaprezentuje się również kilka obiektów należących do Szlaku Zabytków Techniki:

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, posiada pod swoją opieką dwa obiekty należące do Szlaku Zabytków Techniki: Kopalnię Guido oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną i Kopalnię Królowa Luiza, które funkcjonują jako połączony kompleks Sztolnia Królowa Luiza.

O unikatowości Muzeum świadczy m.in:

- ponad  10 kilometrów podziemnych tras turystycznych na kilku poziomach,

- cztery czynne szyby kopalniane

– autentyczne wyrobiska, oryginalne ściany, górnicze przodki i działające maszyny górnicze

– bogata oferta edukacyjna z możliwością zwiedzania tematycznego, odpowiadającą wymogom podstawy programowej nauczania, na każdym szczeblu edukacji

– podziemne i naziemne przestrzenie poindustrialne idealne pod wydarzenia komercyjne i kulturalne, w tym m.in. Park Techniki Wojskowej znajdujący się w pobliżu. Park tworzą czołgi, transportery gąsienicowe, wozy pancerne, wyrzutnie rakiet, samoloty. To prawdziwa technika wojskowa na wyciągnięcie ręki. A obiekty wchodzące w jego skład to nie tylko eksponaty, bo 90% pojazdów jest sprawnych, więc można nie tylko usłyszeć ryk silnika czołgowego, ale nawet ruszyć nim w poligon!

Podczas targów, oprócz prezentowania oferty turystycznej, kulturalnej i edukacyjnej muzeum  przewidziano wiele atrakcji m.in.:

–  Górnicze Koło Fortuny

–  równoważnię edukacyjną

– warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy dowiedz się jak powstaje węgiel

– możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii na ściance w prawdziwym górniczym kasku

Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej w Zabrzu to kompleks turystyczno-gastronomiczny będącym obiektem zrewitalizowanym po dawnej Kopalni Concordia. Dzięki staraniom właściciela zyskał nowe funkcje – część bistro, restaurację oraz działalność turystyczną. O wysokiej jakości świadczonych usług, w tym zwłaszcza kuchni regionalnej niech świadczy fakt, że Szyb Maciej jest jedynym obiektem w Województwie Śląskim, który znajduje się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku Śląskich Smaków.

Na stoisku targowym oferować będzie wodę z ujęcia Szyb Maciej a obsługa stoiska udzielać będzie wszelkich informacji na temat oferty turystycznej obiektu.

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA

Muzeum należy do grona największych obiektów muzealnych w Polsce. W Muzeum prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. W oparciu o unikatowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych przedstawiana jest historia przerobu cynku. Okazjonalnie ciąg technologiczny prezentowany jest w ruchu, w oparciu o zabytkowy silnik elektryczny dużej mocy. Muzeum Hutnictwa Cynku posiada w swoich zbiorach również jedną z największych i najbardziej wszechstronnych kolekcji zabytkowych motocykli Harley-Davidson i Indian w Polsce. Modele pochodzące z lat 1920 – 1986 są odrestaurowane i sprawne technicznie. W czasie cyklicznie organizowanych „Rozruchów Maszyn” pojazdy są uruchamiane i prezentowane zwiedzającym.

W Walcowni znajduje się także kolekcja zabytkowych spalinowych silników stacjonarnych Jacoba Pepinga. Ponad 50 silników wyprodukowanych przez cały wiek XX prezentuje historię rozwoju napędu spalinowego Na wystawie będą prezentowane drobne eksponaty pochodzące z wystaw stałych i czasowych dotyczące hutnictwa cynku i motocykli amerykańskich. Kolportowane będą również foldery z informacjami o muzeum oraz będzie można nabyć publikacje muzeum w promocyjnych cenach.

Zapraszamy do odwiedzenia Zabrza w ten weekend!

targi

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  23
Pogoda
Katowice