40 lat Muzeum Historii Katowic

Data publikacji:
21 Marzec 2022
Odsłuchaj tekst

Obecnie MHK to prestiżowa, wielofunkcyjna instytucja kultury.  Oprócz bogatej pracy naukowej jaką prowadzi, zajmuje się również działalnością edukacyjną i kulturową. Poza siedzibą główną MHK ma trzy oddziały. Pod opieką placówki znajduje się zabytkowy kościół pw. św. Michała Archanioła oraz zabytkowe Osiedle Nikiszowiec  wpisane na Szlak Zabytków Techniki.

W dniu 17 lipca 1972 roku staraniem działaczy Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego powstała izba muzealna. Nie miała ona jednak statutu, budżetu, nie zatrudniała pracowników, nie mogła też spełniać najważniejszych dla muzeum zadań – gromadzenia i opracowywania zbiorów. W 1979 roku Urząd Miejski przydzielił muzeum budynek przy ul. ks. J. Szafranka 9. W styczniu 1981 roku muzeum stało się oddziałem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a od 1 stycznia 1983 roku samodzielną placówką pod nazwą Muzeum Historii Katowic, która zaczęła nabywać eksponaty, organizować wystawy, prowadzić działalność naukowo-badawczą oraz wydawać własne publikacje.

Muzeum ma w swoim posiadaniu jedną z piękniejszych w Polsce kolekcji portretów Witkacego – dwudziestu sześciu wizerunków jednej modelki, zwanej przez artystę ze względu na nieregularne rysy twarzy Asymetryczną Damą. Kolekcja ta, przekazana testamentem przyszłemu muzeum przez jej właścicielkę i wspomnianą modelkę – Eugenię Wyszomirską-Kuźnicką – przyczyniła się bezpośrednio do powstania w 1981 roku Muzeum Historii Katowic. W 2007 roku przy wejściu do budynku Muzeum odsłonięto naturalnej wielkości figurę przedstawiającą Stanisława Ignacego Witkiewicza dla podkreślenia i zaakcentowania tego zbioru.

Muzeum za działalność wystawienniczą i wydawniczą było wielokrotnie wyróżniane i nagradzane zarówno w konkursach ogólnopolskich, ustanowionych przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, jak i wojewódzkich ogłaszanych przez marszałka województwa śląskiego oraz inne gremia specjalistów. W 1992 roku np. w ministerialnym konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku 1991 otrzymało Nagrodę I stopnia za ekspozycję stałą pt. Katowickie wnętrza mieszczańskie 1865–1939, a w 2014 roku MHK uhonorowano Sybillą (od 2000 roku tak nazywana jest ta najważniejsza dla muzealników nagroda), w kategorii wystawy etnograficzne, ekspozycję „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu”. Najwyższe uznanie jury zdobyły też liczne publikacje MHK, np. w 2007 roku Nagrodę Marszałka w kategorii publikacje otrzymało dwutomowe wydawnictwo pt. Paweł Steller. Życie i twórczość (1895–1974 ), a w 2013 roku w tej samej kategorii dwutomowa monografia pt. Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo.

mhk

źródło: https://www.mhk.katowice.pl/

 

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  11
Pogoda
Katowice