W ogólnopolskim plebiscycie brały udział browary z całej Polski. Branża piwowarska jest ważnym elementem naszej gospodarki, w sektorze produkcji żywności. Zakłady browarnicze mają długie tradycje, a co za tym idzie także fascynującą historię. W naszym kraju działa prawie 300 warzelni komercyjnych. 18 browarów jest w posiadaniu 4 największych grup piwowarskich, których łączna produkcja wynosi ok. 90 proc. rynku.
Browar Zamkowy Cieszyn jest Browarem, w którym od 175 lat – najdłużej, nieprzerwanie warzy się piwo, opierając się zawieruchom historii. Został on wzniesiony na rozkaz arcyksięcia Karola Ludwika, a kamień węgielny pod jego budowę położył arcyksiążę Albrecht Fryderyk. Zabytkowy browar w Cieszynie powstał w 1846 roku. Obecnie w swojej produkcji posiada 50 oryginalnych receptur.
Dziś Browar stanowi zespół zabudowań w różnych stylach architektonicznych od biedermeieru po neogotyk. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia procesu autentycznej produkcji piwa. Kultywując rzemieślnicze tradycje Browar przystąpił do Szlaku Zabytków Techniki i oprócz działalności produkcyjnej oferuje również szereg atrakcji turystyczno-edukacyjnych. Istnieje możliwość zwiedzania Browaru z Przewodnikiem, degustacji piwa, organizowane są warsztaty sensoryczne, koncerty i imprezy muzyczne. W Browarze można oglądać wystawy stałe, a oprócz tego co roku organizowane są imprezy m.in. : Święto Trzech Braci, Cieszyńska Jesień Piwna, Industriada.