Jubileusz 230-lecia zabytkowej kopalni Hoym/Ignacy w Rybniku

Data publikacji:
12 Styczeń 2022
Odsłuchaj tekst

W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz 230-lecia kopalni Hoym/Ignacy. Rada Miasta podjęła uchwałę o ustanowieniu roku 2022 w Rybniku Rokiem Początków Górnictwa Węglowego na ziemi rybnickiej.

Obecnie funkcjonująca pod nazwą Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”, stanowi ważny punkt w rozwoju miasta Rybnik i jego okolicznych terenów. Początki Kopalni sięgają 1792 roku, kiedy to w związku z intensywnymi pracami nad wykorzystaniem koksu do wytopu żelaza w zakładach hutniczych, które przeszły na własność królewską po odkupieniu w 1788 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II miasteczka Rybnik z okolicznymi wioskami, odkryto w Biertułtowach znaczne pokłady węgla. Założono tam w celach próbnych kopalnię "Versuch Kohlengrube". Wkrótce potem kopalnię nazwano „Hoym” - na cześć hrabiego Karla Georga Heinricha von Hoyma, pruskiego ministra dla prowincji śląskiej.  4 września 1936 kopalnię przemianowano na Ignacy, na cześć prezydenta RP - Ignacego Mościckiego. Od 1968 roku funkcjonowała ona jako ruch Ignacy Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy. W sierpniu 1995 roku wyjechał z niej ostatni wagon węgla.

Rybnicki zakład wydobywczy działał nieprzerwanie przez 203 lata. Dzięki byłym pracownikom, mieszkańcom i władzom Miasta Rybnik udało się go uratować i zachować. Powołane w 1999 roku Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” ma na celu m.in. kultywowanie tradycji górniczej byłej Kopalni, gromadzenie dóbr materialnych kultury górniczej, propagowanie wiedzy o dorobku i tradycjach regionalnych związanych z wydobywaniem węgla, działalność wspomagającą rozwój śląskiej społeczności lokalnej, inspirowanie działalności naukowo-badawczej, społeczno-kulturalnej, oświatowej oraz turystycznej. Od 1999 roku kopalnia jest również udostępniona do zwiedzania.  Główną atrakcją są 2 maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku obsługująca szyb Głowacki, druga z 1920 roku, działająca przy szybie Kościuszko jak również bogata wystawa poświęcona historii i kulturze górnictwa. Dodatkową atrakcją jest 46-metrowa wieża ciśnień, obecnie udostępniania zwiedzającym jako punkt widokowy.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy

W 2004 kopalnia została uznana najlepszym produktem turystycznym roku w całym województwie śląskim. Ustanowienie roku 2022 Rokiem Początków Górnictwa Węglowego na ziemi rybnickiej będzie okazją do przypomnienia dziejów Rybnickiego Okręgu Węglowego i złożenia hołdu wszystkim pokoleniom braci górniczej za trud i poświęcenie w budowaniu historii i kultury regionu.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  42
Pogoda
Katowice