Browar w Cieszynie obchodzi 175-lecie istnienia

Data publikacji:
09 Grudzień 2021
Odsłuchaj tekst

Cieszyn posiadał długie tradycje piwowarskie, bowiem już od XV wieku istniał tu browar mieszczański. Prapoczątki Browaru Zamkowego w Cieszynie sięgają 1653 roku, kiedy to powołany przez cesarza Franciszka regent wybudował browar łamiąc  przywilej mili należący do miasta Cieszyna. Ze względu na silne protesty mieszczan regent przerwał czasowo produkcję piwa, ale po pewnym czasie wznowił ją ponownie.

Browar Zamkowy został wzniesiony na zlecenie arcyksięcia Karola Ludwika, a kamień węgielny pod jego budowę położył arcyksiążę Albrecht Fryderyk. Zabytkowy browar w Cieszynie powstały w 1846 roku, jest najdłużej, nieprzerwanie działającym browarem w Polsce. Obecnie w swojej produkcji posiada 50 oryginalnych receptur.

browar cieszyn

Wraz z czasem, aż do I Wojny Światowej, budynek browaru był rozbudowywany i przebudowywany. Obecnie stanowi zespół zabudowań w różnych stylach architektonicznych od biedermeieru po neogotyk. Browar Zamkowy jest czynny w tym samym budynku nieprzerwanie od ponad 170 lat. Tworzy piwa przy zastosowaniu tradycyjnej metody dolnej fermentacji w otwartych kadziach. Do dziś w procesie produkcji wykorzystywane są również unikatowe maszyny z przełomu wieku, m.in. korytko Granta czy młynek do słodu ciemnego. Zwiedzający mają możliwość zobaczenia procesu autentycznej produkcji piwa. Kultywując rzemieślnicze tradycje Browar przystąpił do Szlaku Zabytków Techniki i oprócz działalności produkcyjnej oferuje również szereg atrakcji turystyczno-edukacyjnych. Istnieje możliwość zwiedzania Browaru z Przewodnikiem, degustacji piwa, organizowane są warsztaty sensoryczne, koncerty i imprezy muzyczne. W Browarze można oglądać wystawy stałe, a oprócz tego co roku organizowane są imprezy: Święto Trzech Braci, Cieszyńska Jesień Piwna, Industriada.

Browar Cieszyn

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  123
Pogoda
Katowice