Smaki Dziedzictwa - Europejskie Dni Dziedzictwa

Data publikacji:
31 Sierpień 2021
Odsłuchaj tekst

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2021: „Smaki Dziedzictwa”!

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkt, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!

Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI !, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. A nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!

Niektóre z wydarzeń:

Zapraszamy do naszego gospodarstwa edukacyjnego położonego w otulinie Jury Krakowsko- Częstochowskiej, we wsi Biała Wielka. Ostatni właściciele Białej( XVIII/XIX w.) byli pionierami nowych technologii w rolnictwie oraz założyli gospodarstwo nabiałowe słynące z bialczańskiego masła śmietankowego. Nasze warsztaty nawiązują do tej bogatej tradycji.

Tematem wiodącym będzie mleko i jego przetwory. Śmietana pozyskana z centryfugi, masło ubijane tradycyjnie w maselnicach rożnego rodzaju, biały ser wyciskany na koziołku. Będzie też konkurs dojenia krowy, pieczenie podpłomyków w orginalnym piecu chlebowym i ognisko. Wszystkie produkty degustujemy.

„Na słodko, na słono” – Europejskie Dni Dziedzictwa na toszeckim zamku łączą zwiedzanie z rodzinnymi warsztatami kulinarnymi, plastycznymi, rywalizacją rodzinną oraz prezentacją lokalnej kuchni.

Program wydarzeń:
11.00-12.30 – gra „Tajemnicze podziemia”, bezpłatny udział, obowiązują rezerwacje telefoniczne
12.30-18.00 – bezpłatne zwiedzanie zamkowej wieży
14.00-18.00 – kramy prezentujące lokalną kuchnię – koła gospodyń wiejskich, restauratorzy
15.00-16.00 – „Zdrowo i owocowo” – warsztaty kulinarne, rodzinne przygotowywanie sałatek owocowych
16.00-17.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży– rysujemy plakat promujący zdrowe odżywianie

Przegląd Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego” odbędzie się 12 września 2021 podczas uroczystości dożynkowych w Kozach. Przyświecać mu będzie hasło „Czym chata bogata, tym rada”, a prezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich tradycyjne potrawy będą charakterystyczne dla 10 gmin powiatu bielskiego.

Nieocenionym skarbem wielowiekowego dziedzictwa przodków jest pokaźny zbiór potraw i przysmaków, których tradycyjny charakter i unikalne receptury, stanowią o wyjątkowości powiatu bielskiego na kulinarnej mapie kraju.

Przepisy, które często przetrwały wieki dzięki przekazom ustnym między pokoleniami, są dziś świadectwem pięknej jedności człowieka z naturą. Dlatego też co roku w innej gminie powiatu bielskiego Biuro ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej organizuje przeglądy potraw regionalnych.

Motywem przewodnim tegorocznego Przeglądu Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego”, który odbędzie się podczas uroczystości dożynkowych w Kozach, będzie hasło „Czym chata bogata, tym rada”. Zdecydowana większość przygotowanych w przeglądzie potraw to tradycyjne potrawy charakterystyczne dla poszczególnych gmin powiatu bielskiego.

Uwzględniając zróżnicowanie kulturowe regionów szczególną uwagę zwrócono na dawne potrawy i wyroby, które mają charakter
letni, żniwny i z przydomowego ogródka. Przegląd Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego” będzie pełen smaków, barw oraz dźwięków i będzie również okazją nie tylko do wspólnego świętowania, poznania smaków lokalnej kuchni, ale również dowodem na to, jak ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jest lokalna tradycja kulinarna.

Ogłoszenie wyników o godz. 15:00. Zapraszamy!

W dawnej spiżarni barona von Roth - 12.09.2021 15:00-20:00

Wolności 39, Czernica, Polska

Czas spędzony w spiżarni barona von Roth pozwoli Gościom poznać smaki dawnej, śląskiej, dworskiej kuchni, przejść szlakiem dziedzictwa kulinarnego wsi, zagrać w plenerową grę planszową opowiadającą historie czernickich rzemieślników.

Podczas niedzielnego popołudnia zapewnimy dla Gości kulinarne atrakcje:
– degustacja i wizyta w dawnej spiżarni barona von Roth;
– spektakle na dawnym śląskim byfyju;
– poznanie kulinarnej przeszłości wsi – szlak dawnych piekarzy, ciastkarzy, rzeźników, gospodarzy;
– rodzinne rozgrywki plenerowej gry planszowej – w poszukiwaniu dawnych rzemiosł.

Kromka chleba z chrupiącą, pachnącą skórką to symbol naszego narodowego dziedzictwa.
Za takim chlebem tęsknimy dziś niemal wszyscy – z nim związana jest nasza przeszłość i tradycje. Chleb skupiał niegdyś rodziny przy wspólnym stole, a w trudnych czasach, to właśnie jego brak odczuwano najbardziej. Czy dziś wciąż darzymy chleb szacunkiem…?

Wejścia o godz. 10.00 i 13.00
Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek Radzionkowie.
W programie m.in.: projekcja filmu „Chleb”, prelekcja o szacunku dla chleba, warsztaty formowania plecionek z ciasta chlebowego, tradycje związane z chlebem oraz ciekawostki piekarnicze i cukiernicze.

Liczba miejsc ograniczona – wymagana rezerwacja na poszczególne godziny zwiedzania:
t. 32 387 17 60 lub biuro@muzeum-chleba.pl

PROGRAM WSZYSTKICH WYDARZEŃ: EDD.NID.PL

 

edd

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  122
Pogoda
Katowice