„Obiekt dawnej Elektrociepłowni Szombierki od lat nie trafił w dobre ręce i z roku na rok niszczeje, dlatego postanowiliśmy połączyć siły z prezydentem Bytomia i spróbować zawalczyć o jego uratowanie, a w przyszłości wspólnie nim zarządzać. To jedna z industrialnych perełek regionu i wierzę, że w nowej perspektywie unijnej znajdą się środki, by przywrócić to miejsce mieszkańcom” – tak na konferencji poświęconej tegorocznej Indstriadzie - tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.
Marszałek podkreślał, że po analizie prawnej i analizie możliwości finansowych, odpowiedział na apel władz miasta o pomoc i zdecydował o połączeniu sił samorządu województwa śląskiego i gminy Bytom w staraniach o przejęcie obiektu. W poniedziałek marszałek wystąpi na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z prośbą o poparcie działań Zarządu Województwa Śląskiego i władz Bytomia mających na celu przejęcie Elektrociepłowni Szombierki.
Elektrociepłownia Szombierki to jeden z najważniejszych zabytków dziedzictwa przemysłowego z niebywałym potencjałem turystycznym, który zasługuje na należne sobie miejsce na Szlaku Zabytków Techniki.
Czytaj więcej:
– W tych działaniach byliśmy dotychczas osamotnieni i bezsilni, a tylko połączenie sił daje szanse, aby obiekt wrócił na należne mu miejsce i służył nie tylko mieszkańcom Bytomia, ale całego regionu. Dlatego już dziś dziękuję za zainteresowanie tematem. Wiem, że mam mocnego partnera, dla którego ratowanie dziedzictwa naszego regionu jest równie ważne – mówił prezydent Mariusz Wołosz.
W styczniu 2021 r. prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz jego zastępcy spotkali się z przedstawicielami spółki Rezonator w sprawie oferty odkupienia Elektrociepłowni Szombierki. Miasto zaoferowało, że odkupi ją po cenie, jaką obecny właściciel nabył ją w 2016 roku, czyli 814 tys. zł. Propozycja miasta nie została rozpatrzona.
1 lutego 2021 r. Prezydent Mariusz Wołosz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez zaniechanie i niewykonanie zaleceń pokontrolnych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i tym samym doprowadzenie do niszczenia i uszkodzenia zabytku. Prokurator wszczął śledztwo w sprawie doprowadzenia w okresie od 2016 do 2020 r. do uszkodzenia zabytku, jakim jest Elektrociepłownia.
Teraz, na zlecenie komornika biegły szacuje wartość nieruchomości w sąsiedztwie obiektu. Na razie nie rozpoczęło się jeszcze szacowanie wartości samego budynku wpisanego do rejestru zabytków. 8 kwietnia 2021 roku, komornik sporządził opis i oszacowanie nieruchomości niezabudowanych przy ulicy Kosynierów, miasto tę wycenę zaskarżyło.
Starania o uratowanie EC Szombierki czynią również miłośnicy zabytków, którzy są zaniepokojeni losem tego pierwszoplanowego obiektu poprzemysłowego miasta Bytomia. List otwarty w tej sprawie podpisany przez wielu czołowych przedstawicieli środowisk naukowych, architektów, projektantów oraz liczne organizacje przeniósł temat EC na forum ogólnopolskie.
O konieczności podjęcia działań zmierzających do ratowania zabytku alarmował też m.in. światowej klasy architekt Przemo Łukasik, podświetlając ją w ramach akcji konstruowania Obiektów Niemożliwych. Natomiast Fundacja Europa Nostra, uznała elektrociepłownię za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury.
źródło: UM Bytom/slaskie.pl