Tarnogórskie obiekty UNESCO zagrożone! Zobacz jak możesz pomóc!

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
18 Marzec 2021
Odsłuchaj tekst

Pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO to wyjątkowe miejsca na mapie nie tylko woj. śląskiego ale i całego świata. Kolejne przedłużające się obostrzenia już w styczniu postawiły ich istnienie pod dużym znakiem zapytania. W lutym obiekty otwarły się dla turystów jednak dwa miesiące później Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządzające takimi kluczowymi obiektami jak Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach nadal apeluje o pomoc i wsparcie. Zobacz jak możesz pomóc, to już na prawdę ostatni dzwonek.

Ostatni dzwonek

Obiekty w Tarnowskich Górach - Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga zna chyba każdy mieszkaniec Śląskiego. Za sprawą wpisania obiektów na liścię światowego dziedzictwa UNESCO dowiedział się o nich cały świat. W związku z pandemią Covid19 ruch w obiektach został wstrzymany, a kolejne przedłużające się obostrzenia w branży turystycznej, pod znakiem zapytania postawiły istenienie tych wyjątkowych w skali świata obiektów. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej utrzymujące Kopalnię i Sztolnię, jedynie z wpływów z odwiedzin turystów, musiało zwrócić się o wsparcie finansowe.

Ponowne otwarcie

6 lutego Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach otworzyły się dla turystów po zdjęciu rządowych obostrzeń. Obiekty były zamknięte przez blisko 3 miesiące, a łącznie z pierwszym, ubiegłorocznym lockdownem – ponad pół roku. Przedłużające się obostrzenia związane z pandemią oraz brak turystów stanowiły poważne zagrożenie dla ich istnienia i dalszego funkcjonowania. Otwarcie obiektów z początkiem lutego stanowiło światełko w tunelu.To jednak nie wystarczyło. Brak turystów, w tym niskim dla obiektów sezonie, a co za tym idzie brak wpływów z biletów wstępu, z których utrzymywane są obiekty, nie pozwoli na ich przetrwanie.

Miesięczne koszty utrzymania

Miesięczne koszty utrzymania obiektów to ponad 200 tys. zł. i obemują między innymi: wentylację, prąd, który pod ziemią musi być włączony cały czas, koszty utrzymania kadry, bez której przyjmowanie turystów nie byłoby i nie będzie możliwe. Stowarzyszenie zarządza także i utrzymuje Dom Wycieczkowy "Gwarek" w Tarnowskich Górach, który w wyniku obostrzeń również nie przyjmuje grup.

Jak możesz pomóc

1. SERWIS PATRONITE: Stowarzyszenie zorganizowało możliwość wsparcia obiektów poprzez zostanie ich PATRONEM.

Na czym to polega? Patronite to serwis, za pośrednictwem którego możesz zostać partonem idei, celu, projektu, obiektu i wesprzeć je finansowo. To proste - wybierasz kogo chcesz wesprzeć, rejestrujesz się, wybierasz próg wsparcia czyli jaką kwotę chcesz przeznaczyć na wsparcie i już. Kwoty wsparcia zaczanają się od 5 zł.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej możesz wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/MIŁOŚNICY

2. PRZEKAZANIE DAROWIZNY: konto do przekazania darowizny na rzecz Stowarzyszenia Miłośników dostępne jest na stronie: https://smzt.pl/alert/przekaz-darowizne-zostan-naszym-patronem

Podziękowanie za wparcie

 Na profilu Facebook Stowarzyszenia Prezes Zbigniew Pawlak dziękuję za okazaną już pomoc:

Obiekty z Tarnowskich Gór na liście UNESCO

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga to symbole Tarnowskich Gór, które w lipcu 2017 roku wpisane zostały na listę dziedzictwa UNESCO.

Decyzją Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO "Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to piętnasty obiekt z Polski, który dołączył do tego prestiżowego grona i pierwszy obiekt UNESCO na Szlaku Zabytków Techniki i w Województwie Śląskim.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  114
Pogoda
Katowice