Prestiżowe wyróżnienie dla Sztolni Królowa Luiza

Data publikacji:
04 Listopad 2019
Odsłuchaj tekst

29 października 2019 roku w Paryżu odbyła się ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego/ Nagród Europa Nostra 2019, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazła się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Dodatkowo, spośród wszystkich 25 zwycięzców, jury ekspertów i Zarząd organizacji Europa Nostra wybrało 7 laureatów Grand Prix. Sztolnia Królowa Luiza znalazła się również w tym zaszczytnym gronie.

Sztolnia to jeden z obiektów funkcjonujących w ramach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - instytucji kultury Miasto Zabrze współprowadzonej przez Samorząd Województwa Śląskiego

- To dla regionu powód do dumy. Widać, że synergia podmiotów przynosi konkretne efekty. To wyjątkowe wyróżnienie, jesteśmy na etapie rozmów z Komisją Europejską i ten obiekt idealnie wpisuje się w nasze plany związane z rewitalizacją. To, co zostało tu stworzone jest wyjątkowe w skali Europy - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Zwycięzców ogłosili Placido Domingo, Prezydent organizacji Europa Nostra i Tibor Navracsics, Komisarz Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu.

W ceremonii wręczania nagród uczestniczyło ponad 1000 osób, między innymi wysokiego szczebla przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, państw członkowskich, a także wiodący przedstawiciele organizacji dziedzictwa kulturowego z całej Europy.

Rewitalizacja Sztolni

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza (będącej częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 roku. Przedsięwzięcie rewitalizacji sztolni okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a wraz z nim Miasto Zabrze i Województwo Śląskie. Jeszcze nikt, nigdy, nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych oraz konserwatorskich, nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie. Głównym celem tak ambitnego projektu było zachowanie górniczego dziedzictwa regionu poprzez adaptację i rewitalizację kompleksu na potrzeby kulturalne, edukacyjne i turystyczne.

Rewitalizacja Sztolni Królowa Luiza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, Miasta Zabrze, Województwa Śląskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Dziś Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to największy kompleks turystyczny i kulturalny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. Najcenniejszymi elementami kompleksu są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.

Nagroda Dziedzictwa Europejskiego/ Nagroda Europa Nostra, zwana europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego, jest ogromnym wyróżnieniem dla tego wyjątkowego obiektu i nakładu pracy, jaki włożono w jego udostępnienie odwiedzającym. Przyznanie Sztolni Grand Prix jest ukoronowaniem starań Muzeum o zachowanie cennego dziedzictwa kultury przemysłowej i zbudowanie w oparciu o to dziedzictwo ośrodka, który będzie stanowił wzór i przykład dobrych praktyk dla całej Europy.

 

źródło: slaskie.pl, muzeumgornictwa.pl

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  3
Pogoda
Katowice