Weekend na Szlaku Zabytków Techniki. 27 - 29 lipca

Data publikacji:
27 Lipiec 2018
Odsłuchaj tekst

Wspólne oglądanie najdłuższego zaćmienia księżyca, koncert pod wieżą szybową lub odpust u babci Anny, to tylko niektóre wydarzenia, które odbywają się w ten weekend w obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Sprawdźcie jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w ostatni weekend lipca.

Piątek

Muzeum Śląskie w Katowicach
27 lipca godzina 18:00
Wernisaż wystawy „Męska rzecz”. Muzeum Śląskie zaprasza na wernisaż wystawy, która podejmie temat roli mężczyzny oraz miejsca stereotypu męskości w polskiej kulturze.
Przy pomocy przedmiotów codziennego użytku, elementów garderoby, akcesoriów toaletowych, pamiątek wojskowych i wielu innych tytułowych męskich rzeczy – wystawa charakteryzuje społeczno-kulturowy kontekst kształtowania się stereotypowego wzorca męskości. Prezentowane eksponaty z okresu od XVII do końca XX wieku pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, kilkudziesięciu polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych.
Udział w wernisażu jest bezpłatny. W przypadku zwiedzania wystawy po wernisażu obowiązuje cennik biletów na wystawy czasowe.

Szyb Maciej w Zabrzu
27 lipca godzina 20:00.
Szyb Maciej Chillout 2018 vol. 8. Wygodne leżaki, pyszne jedzenie i muzyka a to wszystko w industrialnym otoczeniu. Szyb Maciej zaprasza na Chillout!

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich
27 lipca godzina 20:00
Muzyczne Lato pod szybem Krystyn: Wystąpi zespół "Albo i Nie". Wstęp bezpłatny

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
27 lipca godzina 20:00
Nasza strona Księżyca, czyli wspólne podziwianie najdłuższego zaćmienia Księżyca w XXI wieku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Radio Luna. A w nim ciekawostki i nieznane fakty z lądowania na Księżycu – To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości, romantyczny nastrój, poezja, marzenia i legendy – Po tamtej stronie Księżyca oraz tajemnice i opowieści o jego ciemnej stronie – Od zmierzchu do świtu. Głodnych i spragnionych Sztolnia Królowa Luiza zaprosi do punktu gastronomicznego w Zmiękczalni.

Informacje dodatkowe:
Radio Luna nadaje: od 20.30 do 23.30.
Gdzie: strefa naziemna przy Szybie Carnall, Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 410, Zabrze.
Wejście na wieżę szybową co 15 min. – od 21.00 do 23.30.
Dla miłośników Srebrnego Globu czynna wystawa „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998” oraz „Kopalnia Edisona”, a także prezentacja ponad stuletniej wyciągowej maszyny parowej.
Wstęp: bezpłatny.

Sobota


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na przejazdy po trasie z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Pociągi będą kursowały od 23 czerwca do 9 września w soboty i niedziele oraz 15 sierpnia, który jest dniem wolnym od pracy.
Godziny odjazdów w stosunku do zeszłego roku nie zmieniły się, utrzymane również zostały skomunikowania z pociągami Kolei Śląskich przyjeżdżającymi i odjeżdżającymi z Bytomia.
Od tego sezonu wprowadzone zostały zmiany w ofercie biletowej, pojawił się bilet rodzinny 2+2, o 2 zł zwiększyła się również cena biletu normalnego oraz rodzinnego 1+1, cena biletu ulgowego pozostała bez zmian.

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych
28 lipca godzina 9:00
Podstawy elektroniki i programowania w Muzeum Energetyki. Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych zaprasza na dodatkowe wakacyjne warsztaty z cyklu Fizyczne Fascynacje: „Podstawy elektroniki i programowania w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych”.

Wymagania: sugerowany wiek powyżej 12 lat, własny komputer przenośny z systemem Windows, z możliwością instalowania dodatkowego legalnego oprogramowania oraz znajomość podstawy obsługi i użytkowania posiadanego komputera.

Opis zajęć:
Instalacja wymaganego oprogramowania – z omówieniem krok po kroku niezbędnych czynności. Konfiguracja środowiska programowania Visual Studio Express i omówienie zalet środowiska VS. Instalacja darmowego programu do budowy schematów elektrycznych dla ARDUINO.
Podłączenie układu procesora do komputera. Instalacje dodatkowych sterowników. Omówienie budowy płytki, możliwych wersji i różnic. Omówienie możliwości programowania płytek spoza platformy ARDUNIO, na przykładach ESP8266, ESP32, STM32…
Napisanie pierwszego programu na procesorze, miganie dioda LED, odczyt stanu przycisku.
Podłączenie wyświetlacza znakowego, omówienie zasady działania.
Przygotowanie prostej stacji pogody z wyświetlaczem, pomiarem temperatury oraz wilgotności.

Czas realizacji zajęć 3 godziny.
Do wyboru dwa terminy wakacyjne (ilość miejsc ograniczona):
28 lipiec 2018 lub 18 sierpień 2018 godzina: 9:00
Bilet za udział w warsztatach: 40 zł
Rezerwacja miejsc poprzez e-mail: wydarzenia@muzeumenergetyki.pl

Muzeum Śląskie w Katowicach
28 lipca godzina 17:00
Letni plener malarski w Muzeum Śląskim. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygody z twórczością. Rozwiń swoje pasje i śmiało stań przed sztalugą! Zapraszamy na coroczne warsztaty malarskie pod gołym niebem adresowane do osób dorosłych.

Wcześniejsze doświadczenie plastyczne nie jest wymagane.
Wszystkie materiały potrzebne do zajęć wliczone są w senę spotkania.
Prowadzenie: Monika Iwanowska
godz: 17:00
wstęp 20 zł
spotkanie przy kasach

Niedziela

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach
29 lipca godzina 10:00
Odpust u Babci Anny w tym roku odbędzie się już po raz 10. Organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych wraz z Mieszkańcami Nikiszowca i Janowa oraz młodzieżą z Centrum Zimbardo w Nikiszowcu, przy wsparciu Miasta Katowice w ramach inicjatywy lokalnej pn. „Odpust i Jarmark - Nikiszowieckie Wydarzenia Integracyjne”.
Impreza jest letnią edycją popularnego zimowego Jarmarku Na Nikiszu – także organizowanego przez FIL. Chociaż "Odpust" towarzyszy świętu patronki kościoła w Nikiszowcu, to jest niezależną imprezą, która jest ważnym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym, promującym magiczne osiedle i dzielnicę.

Na imprezie swoje stoisko będzie miało także Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologiczne #OnkologiaNaCeglanej w ramach którego odbywać się będą: pomiar ciśnienia, pomiar cukru we krwi, porady dietetyka, profilaktyka raka piersi. Obecny będzie także najnowocześniejszy w Europie „krwiobus”, w którym Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi.

Ważną częścią programu imprezy jest scena artystyczna, na której w tym roku wystąpią:
14.00 Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek
15.00 Siostry Wajs & Stonoga
16.15 Tap Dance Katowice
16.45 Rube Świnie
18.00 Chór Mieszany Ogniwo
19.00 Pedro y Mari

A dla najmłodszych przygotowaliśmy także dodatkowe atrakcje: karuzele, dmuchańce, pokazy baniek mydlanych itp.

Udział w imprezie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy


Ponadto przez całe wakacje:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Zapytaj Mokoszy - wystawa w ramach Industriady 2018
Tym razem w starym budynku czeladzkiej elektrowni energię będą niosły kobiety. Zastanawiasz się w jaki sposób? Zapytaj Mokoszy!
Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata. Związana z ziemią bogini, zmusza do zatrzymania się, spojrzenia w dół, przyjrzenia się korzeniom i poznania swoich przodkiń. Rok 2018 ustanowiony Rokiem Praw Kobiet,
w którym to odbywa się setna rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych jest doskonałą okazją do refleksji na temat naszej herstorycznej przeszłości, zwłaszcza w jej lokalnym wymiarze.

Podstawą stworzenia narracji wystawy Zapytaj Mokoszy jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej,
w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodczykową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Ekspozycja pozwoli poznać życiorysy także innych ważnych postaci regionu.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów – wystawa
Wystawa „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów” prezentowana w GSW „Elektrownia” w Czeladzi jest wystawą towarzysząca tegorocznej edycji Art Naif Festiwalu. Nawiązuje swą tematyką do hasła przewodniego Industriady 2018 „Industria jest kobietą”. Prezentuje prace ze zbiorów Stanisława Trefonia oraz zabrzańskiej grupy „18 Obsydian”.
Tak w malarstwie twórców intuicyjnych ze zbiorów Stanisława Trefonia, jak i w pracach zabrzańskiej grupy „18 Obsydian” przewija się kobieta w różnych rolach, tradycyjnie jej przypisanych: westalka domowego ogniska, żona, matka, kucharka ale także osoba wykonująca ciężką pracę (np. w górnictwie, przemyśle włókienniczym). W pracach jest też inna twarz kobiety - osoby kultywującej tradycje, dbającej o rytuały dnia codziennego i o przekazanie następnym pokoleniom wiedzy o zwyczajach i obrzędach, od pokoleń towarzyszących ludziom i będących świadectwem ich tożsamości.
Pokazano wiele twarzy kobiet: codzienne, liryczne, niejednokrotnie z nutą nostalgii za czasem minionym - ale wszystkie trzeba zobaczyć.

Galeria Szyb Wilson
XI Art Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson.
Art Naif Festiwal to jedyny w Polsce i największy w Europie międzynarodowy festiwal sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. Celem Festiwalu jest rewitalizacja społeczna poprzez sztukę, która koi duszę i raduje serce, a także przełamanie stereotypowego spojrzenia na przemysłowy charakter Śląska. Ponadto, za pomocą Art Naif Festiwalu chcemy zjednoczyć ludzi z różnych kultur, w różnym wieku i z różnych środowisk. Krajem przewodnim XI Art Naif Festiwalu będzie Australia. Wystawę można oglądać od 08 czerwca do 10 sierpnia 2018 r.

Muzeum Śląskie w Katowicach
Pejzaż w malarstwie polskim. Krajobraz nastrojowy Józefa Chełmońskiego.
Galeria Interim jest miejscem w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800-1945, gdzie prezentujemy cykl mini wystaw czasowych. Tegoroczny cykl poświęcony jest różnym rodzajom malarstwa pejzażowego, prezentując również sylwetki ich twórców – artystów interesujących, tych mniej znanych jak i wielkich przedstawicieli sztuki polskiej. W kolejnej odsłonie eksponujemy obraz „Polowanie na głuszca”, ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, autorstwa Józefa Chełmońskiego. Artysta znany przede wszystkim z wielkich, dynamicznych kompozycji ukazujących zaprzęgi konne tym razem zostanie zaprezentowany przez „portret” krajobrazu, wyciszony, impresyjny, wręcz intymistyczny, powstały w późnym, bardzo dojrzałym okresie jego życia w Kuklówce. Pokazowi towarzyszy prezentacja multimedialna dotycząca twórczości malarza, uznawanego za jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX w., reprezentującego nurt realizmu nastrojowego.

UWAGA!
Ekspozycja znajduje się w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800–1945. Bilet na wystawy czasowe nie obejmuje jej zwiedzania.
Wystawa potrwa do 23.09.2018

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  4
Pogoda
Katowice