Sztolnia Królowa Luiza punktem kotwicznym ERIH

Data publikacji:
06 Lipiec 2018
Odsłuchaj tekst

Decyzją Zarządu ERIH-a (European Route of Industrial Heritage) Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu została punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Zabrze jest zatem pierwszym miastem w Polsce reprezentowanym przez dwa punkty kotwiczne ERIH. Wcześniej wyróżniona w ten sposób została Kopalnia Guido.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage) jest największą siecią turystyczną Europy. Składa się z kilkuset wyjątkowych zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Województwo Śląskie, jako zarządca Szlaku Zabytków Techniki, jest członkiem tej międzynarodowej sieci współpracy, a sam Szlak jest jedynym w Europie Środkowo-Wschodniej regionalnym szlakiem na mapie ERIH.
Obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym otrzymują tytuł obiektów kotwicznych. Obecnie w Europie są 102 takie punkty. Wszystkie są dostosowane do potrzeb odwiedzających, ale jednocześnie zachowują swoje walory historyczne i są ważnym świadectwem przemysłowej historii starego kontynentu.

 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  8
Pogoda
Katowice