INDUSTRIADA w Gliwicach i Zabrzu

Data publikacji:
06 Czerwiec 2018
Odsłuchaj tekst

Święto Szlaku Zabytków Techniki co roku przyciąga osoby, które kochają przemysł, interesują się historią lub po prostu chcą ciekawie spędzić czas. W Gliwicach maszyny ruszą już 8 czerwca, by pełną moc osiągnąć dzień później. Podobnie w Zabrzu. Nie czekajmy, sprawdźmy, jakie atrakcje szykują organizatorzy.

Tylko podczas INDUSTRIADY można zobaczyć i zwiedzić z przewodnikiem takie obiekty jak dawną oczyszczalnię ścieków, przy której działa Muzeum Techniki Sanitarnej. W Gliwicach będzie okazja do wytworzenia naturalnego mydła, a dzieci zaprojektują swoje pudełko i etykietę. Historię higieny i wody poznają uczestnicy gry terenowej, połączonej z zawodami sprawnościowymi. Magii nauki doświadczać będziemy w laboratorium. Zwiedzanie obiektu umili koncert „Zakochane kobiety” z autorskimi piosenkami śląskiego kompozytora, instrumentalisty i wokalisty – Piotra Smolorza. Zostaną one zderzone z opowieściami gliwickich kobiet.

W odnowionej maszynowni dawnej kopalni „Gliwice” mieści się Oddział Odlewnictwa Artystycznego. 9 czerwca organizatorzy zapraszają do malowania replik żeliwnych medalionów z wizerunkami kobiet oraz na warsztaty tworzenia żeliwnej biżuterii. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem wysłuchamy wykładu o modzie w XIX wieku. Stroje z tamtych lat zobaczymy na postaciach z przeszłości, które odwiedzą obiekt. Będą to żony, córki i wnuczki przemysłu, a także artystki.

Gliwicka Radiostacja przyciągnie wystawą zabytkowych radioodbiorników, pokazem doświadczeń skupionych wokół elektryczności, magnetyzmu i fal elektromagnetycznych oraz warsztatami konstruktorskimi. Tradycyjnie już zwiedzić będzie można budynek i posłuchać wykładu o zabytkowych radioodbiornikach. Dzieciaki usłyszą swój głos w profesjonalnym studio i będą bawić się podczas pikniku. Wieczorem dla zgromadzonych zagra Mondee oraz C-Bool.

Dzięki Przystani na Kanale Gliwickim już 8 czerwca wybierzemy się na spacer po Gliwicach prowadzony przez kobiety przemysłu gliwickiego. Dzień później zabytkowym statkiem Foxtrot dopłyniemy do portu lub Huty Łabędy. Fani industrialnych smaczków muszą zobaczyć uruchomienie zabytkowego jazu, który reguluje przepływ wody. W programie także warsztaty sztrykowania, heklowania, malowania węglem i tworzenia biżuterii z węgla. Za oddzielenie węgla od żwiru czeka nagroda – złota moneta i pamiątkowy dyplom. Nie warto zrezygnować z warsztatów Gryfnej Pani Domu. Uczestnicy będą prać na starej tarce w balii, kisić kapustę w beczce, kulać kluski czy cerować. Instalacja artystyczna „Śląsk od kuchni” przeniesie nas 100 lat wstecz, żebyśmy mogli poczuć klimat industrialnego Śląska. Przez cały dzień, nad wodą będzie grała muzyka, wystąpią: Doxxx, Teatr Tęcza, Zespół Wokalno-Taneczny Gwar, Aqua Marina, Szklane oczy, duet Klaudia i Kasia Chwołka. Wieczorem nic nie będzie stało na przeszkodzie, by zatańczyć w rytm śląskich przebojów. W Gliwicach poznamy również współczesne kobiety związane z żeglugą, które do dziś pomagają przy obsłudze jazów, śluz i portu.

Znana na całym świecie Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem pod nazwą „Barbara na szychtę”. Na końcu trasy odpoczniemy w Strefie K8 przeobrażonej w typowy śląski dom, gdzie obejrzymy filmy o kobietach pracujących w przemyśle. „Gruba” w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz przedstawia portret trzech pokoleń kobiet, połączonych wspólną pracą – sortowaniem węgla w Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy. Fotosy z filmu stanowić będą wystawę, którą zobaczymy podczas INDUSTRIADY. Od rana wszyscy nieprofesjonalni twórcy zaproszeni są na plener malarski promujący przestrzenie industrialne Zabrza.
Swoich sił w malarstwie będzie można spróbować także w Sztolni Królowa Luiza. Przy okazji odwiedzin i zwiedzania Sztolni z przewodnikiem warto przyjrzeć się instalacji artystycznej Sławomira Brzoski, który zainspirował się życiem kobiet uwikłanych w przemiany społeczne związane z industrializacją Górnego Śląska. Robótki na paluszkach czy kobiece zderzenia literackie to tylko niektóre propozycje warsztatów w tym obiekcie. 9 czerwca łaźnia łańcuszkowa zamieni się w Dom Mody „LUIZA” z bogatą ofertą stoisk sprzedażowych, jak również pokazami mody i fryzjerstwa. Wieczorem aż trzy koncerty, na których zagrają kolejno: Les Femmes – zespół złożony z kobiet z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej; Suka biłgorajska – staropolski instrument smyczkowy stał się motywem przewodnim grupy Same Suki, które grają folkową muzykę, wykorzystując tradycyjne instrumenty w niekonwencjonalny sposób.
Do kopalnianej części Sztolni Królowa Luiza warto wybrać się z najmłodszymi, bo tam czekają na nich superbohaterowie oprowadzający po kopalni oraz Park Rozrywki. Przed południem z Parku Techniki Wojskowej w stronę Parku 12C wyruszy przemarsz Górniczej Orkiestry Dętej KWK „Sośnica” z mażoretkami.

Maszyny rozruszają się już 8 czerwca w Szybie Maciej, gdzie wieczorem zagra zespół „Gigi and her boy’s band”. Jazzowych rytmów posłuchamy w zaaranżowanej strefie chilloutu. INDUSTRIADA otwarta zostanie spektaklem plenerowym w wykonaniu Ingi Papkali, która również zakończy ten dzień recitalem słowno-muzycznym. W ciągu dnia Szyb Maciej zwiedzać będziemy z wyjątkowymi przewodniczkami: Joanną Zalewską – jedyną w Polsce nadsztygar oddziałową w kopalni węgla kamiennego oraz Malwiną Smulską – geolog górniczą, bohaterką programu Górnicy PL. To właśnie w Zabrzu odbędzie się Bajtelindustriada, która przyciągnie wszystkie dzieciaki. Dorośli natomiast będą mogli się bawić podczas gry fabularyzowanej, przenosząc węgiel czy kulając kluski śląskie. Popołudniu na wystawie fotografii Piotra Muschalika zobaczymy, że INDUSTRIA naprawdę jest kobietą. Nie pomińmy koncertu Załogowej Górniczej Orkiestry Dętej „Makoszowy”, która istnieje już ponad 110 lat.

Bezpłatny transport 9 czerwca gwarantują Koleje Śląskie, a także KZK GOP, MZK Tychy i inni przewoźnicy. By podróżować bez utrudnień i spokojnie dotrzeć do wybranych obiektów, wystarczy zaopatrzyć się w kupon. A potem już tylko świętować przemysłowe historie i docenić kobiety, którym w tym roku oddany jest głos. 

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  9
Pogoda
Katowice