W 2018 roku święto Szlaku Zabytków Techniki oddaje głos kobietom i głośno powtarza: INDUSTRIA jest KOBIETĄ. W przemyśle nigdy nie brakowało kobiet, jednak przez dłuższy czas zostawały one w cieniu. 9 czerwca INDUSTRIADA przypomni majętne artystokratki, bezimienne robotnice i zaangażowane emancypantki, pokaże znaczenie kobiet w kulturze przemysłowej.
W Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu świętować można już dzień wcześniej, 8 czerwca podczas Rozruchu Maszyn. Wtedy też zobaczyć będzie można dwie wystawy „Bytomskie kobiety – poza strefą cienia” i „Matka Ewa – bytomianka – wiara i życie”. Podczas INDUSTRIADY warto wziąć udział w grze terenowej „Fortuna za jeden uśmiech, czyli jak stać się Joanną Gryzik” i poznać losy Matki Przemysłu, czyli Joanna Schaffgotsch von Schomberg-Godula z domu Grycik, fundatorki EC Szombierki.
Na południu województwa nie brakuje opowieści o kobietach. W Starej Fabryce w Bielsku-Białej trzeba wysłuchać wykładów o tym, czy INDUSTRIA jest żoną przemysłowca, o ikonografii pracy kobiet, a także spotkać się z historią Selmy Kurz, która rozpoczynała karierę jako krawcowa a stała się światowej sławy gwiazdą opery. Natomiast w cieszyńskim Muzeum Drukarstwa przez cały dzień będzie można zadać pytanie byłym pracownicom drukarni i przekonać się, ile pracy włożyły kobiety w powstawanie książek, gazet, plakatów i afiszy. Jeśli jest się na południu, warto zajrzeć także do Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego i obejrzeć film „Matki, żony i patronki”, opowiadający o kobietach ustrońskiej industrializacji. Widzowie poznają arystokratyczne właścicielki zakładów, pracowite żony hutników, harujące przy maszynach kuźniczki, charyzmatyczne aktywistki oraz pierwsze ustrońskie kuracjuszki, które odważyły się brać słynne kąpiele żużlowe w publicznych łaźniach, działających przy hucie.
Na drugim krańcu województwa, w Częstochowie, również nie brakuje kobiet, które przyczyniły się do rozwoju górnictwa. W Muzeum Górnictwa Rud Żelaza przyszykują warsztaty kreatywne „Kobieta a la ruda” i „Kobieta kowal”. Kobieta pracująca rudnej pracy się nie boi to natomiast konkurs z zadaniami, który pokaże, że nie tylko mężczyźni potrafią kuć żelazo póki gorące. W Muzeum Historii Kolei główną bohaterką będzie lokomotywa i niezwykła okazja do jej poprowadzenia za pomocą symulatora. Niemniej istotna będzie także Mieczysława Biegańska, o której usłyszeć będzie można podczas specjalnej prezentacji.
W stolicy województwa Muzeum Śląskie zaprasza na Babski Byzuch, czyli oprowadzanie po terenie dawnej Kopalni Katowice szlakiem kobiet. Przy okazji warto udać się na wystawę „Kobiety kopalni. Arkadiusz Gola. Fotografia”. W Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcowni o godzinie 14.00 odbędzie się niezwykły koncert śląskich harfistek. Sztuki nowoczesnej nie zabraknie na przykład na Osiedlu Giszowiec, gdzie Marta Frej zaprezentuje i opowie o swoich pracach podczas wernisażu „Mamo! Memy mamy!”. Zaraz obok, na Nikiszowcu, będzie można podążyć ścieżkami Rozalii Kajzerówny (śląska olimpijka) podczas wycieczek przyrodniczych. Pokaz kulinarny uświadomi czy chłop ma rację bytu w śląskiej kuchni.
Ruda Śląska i jej Kolonia Robotnicza Ficinus zaprasza na spektakl „Śląska kobieta doskonała - Ślonzaczka na zicher” i film o zapomnianym rodzie Schaffgotschów, w którym przecież kobiet nie brakowało. Pokolenia kobiet połączy sesja zdjęciowa, to doskonały sposób na dokumentowanie teraźniejszości i źródło informacji dla przyszłych pokoleń. O dawnych strojach śląskich kobiet opowiedzą ekspertki podczas wykładu, po którym nie zabraknie przymierzania kiecek, jakli i zapasek.
Zagłębie Dąbrowskie nie zapomina o kobietach przemysłu dąbrowskiego. W Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej program wypełniony jest wystawą fotograficzną o kobietach, grą terenową z kobietą w roli głównej, a także spotkaniem z Anną Cieplak – pisarką i aktywistką pochodzącą właśnie z Dąbrowy Górniczej. Tuż obok, bo w czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia, zostanie zaprezentowana wystawa malarstwa intuicyjnego „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów”.
W zabrzańskim Szybie Maciej będzie można zwiedzić z dwiema niezwykłymi kobietami: Joanną Zalewską – jedyną w Polsce nadsztygar oddziałową w kopalni węgla kamiennego oraz Malwiną Smulską – geolog górniczą, bohaterką programu Górnicy PL.
Na wydarzenia INDUSTRIADY dotrzeć można bezpłatnie transportem publicznym, który organizują Koleje Śląskie KZK GOP i MZK Tychy. Własną trasę można zaplanować na stronie industriada.pl, gdzie znajdują się także wszystkie niezbędne informacje.