INDUSTRIADA na południu województwa

Data publikacji:
30 Maj 2018
Odsłuchaj tekst

Na południu województwa spokojnie można zaplanować cały dzień i odwiedzić aż cztery miasta, w których wydarzenia odbywać się będą od rana do wieczora. Stara Fabryka w Bielsku-Białej, Browar Zamkowy Cieszyn, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego i Muzeum Browaru Żywiec na pewno zadbają, żebyśmy poczuli, że „Industria jest kobietą”.

W Bielsku-Białej na INDUSTRIA-DOWYCH gości czekać będzie przede wszystkim wystawa „Co siedzi w głowach projektantek?”, dziś powiedzielibyśmy designerek. Przez cały dzień Stara Fabryka otworzy się na zwiedzających. Hitami dla dzieci i pasjonatów techniki będą wieczorne wydarzenia: warsztat etykiety w formie rekonstrukcji historycznej i pokaz mody z dawnych lat, uzupełniony komentarzem. Profesjonalne wykłady na temat pracy kobiet w przemyśle dostarczą ciekawych i rzetelnych informacji. Pierwszą bohaterką w bielskiej Fabryce będzie Tatra Schwabe – słynna maszyna do szycia. Kolejną Selma Kurz, która spełniła swój amerykański sen i z krawcowej stała się gwiazdą światowej opery.

Browar Zamkowy Cieszyn natomiast 
8 i 9 czerwca powita gości chmielowym trunkiem, o którym zwiedzającym opowiadać będą przewodnicy. Nie zabraknie okazji do degustacji oraz oglądania zakamarków zwykle niedostępnych. W Muzeum Drukarstwa zobaczymy działające maszyny drukarskie. Warto będzie dobrze słuchać opowieści, bo dla najbardziej uważnych przewidziane są nagrody. Cały dzień otwarta będzie wystawa historycznych dokumentów i fotografii introligatorni. O materiałach opowiadać będą ich właściciele. Innych opowieści wysłuchamy podczas spotkań z byłymi pracownicami drukarni, które na pewno przybliżą sekrety związane z ich miejscem pracy.

W Żywieckim Browarze kobiety staną się bohaterkami wycieczek, poznamy na przykład arcyksiężnę Alicję Habsburg – żonę ostatniego właściciela Browaru. Czy piwo może być dobrym materiałem na naturalne kosmetyki? Zajrzyjcie do Żywca, żeby przekonać się o jego właściwościach. Dodatkiem do piwa nie muszą być tylko słone orzeszki – pokaz foodpairingu pokaże jak dobrać do złotego napoju potrawy.

Budynek dyrekcji Huty Żelaza „Klemens” w Ustroniu od ponad 30 lat jest siedzibą Muzeum Ustrońskiego. 9 czerwca spotkamy się tu z historiami ustrońskich kobiet, które zmieniły życie miasta. Zostaną one zaprezentowane na wystawie, podczas zwiedzania fabularyzowanego i w wyświetlanych filmach. Poznamy arystokratyczne właścicielki zakładów, pracowite żony hutników, harujące przy maszynach kuźniczki, charyzmatyczne aktywistki oraz pierwsze ustrońskie kuracjuszki, które odważyły się brać słynne kąpiele żużlowe w publicznych łaźniach, działających przy hucie. Dodatkowo gra terenowa w obiekcie pozwoli wczuć się w rolę żony hutnika, a każdy uczestnik pozna uroki dawnych prac domowych. Do domu zabierzemy wykute podczas pokazu podkówki. Tego dnia uruchomione zostaną także maszyny kuźnicze, które wykorzystane będą podczas finałowego happeningu w formie rekonstrukcji historycznej. Na koniec będzie można posilić się grochówką w sali zaaranżowanej na domową stołówkę z czasów PRL.

Na południe województwa dotrzemy bez problemów Kolejami Śląskimi – wystarczy bezpłatny kupon. Pomiędzy czterema miastami kursować będą z kolei bezpłatne autobusy, na które zapisy przyjmuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Więcej informacji znajdziemy w zakładce „Transport" na stronie industriada.pl. W zakładce Moja INDUSTRIADA zaplanujemy swoją trasę krok po kroku.

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1
Pogoda
Katowice