Szlakiem książąt pszczyńskich
Szlak ma swój początek w Tyskim Browarium (SZT), w którym niemalże od 400 lat warzy się piwo.
Szlak Zabytków Techniki
 • Kobiór
  • 2
   Pałacyk myśliwski w Promnicach
 • Pszczyna
  • 3
   Zamek w Pszczynie
  • 4
   Muzeum Prasy Śląskiej
 • Tychy
  • 1
   Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
Dziedzictwo kulturowe 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX

Szlak ma swój początek w Tyskim Browarium (SZT), w którym niemalże od 400 lat warzy się piwo. Z obiektem związanych jest wiele postaci, które odcisnęły na nim swoje piętno. Wśród nich jest m.in. Jan Henryk XI Hochberg von Pless, książę pszczyński, któremu browar zawdzięcza swą świetność oraz Księżna Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless), arystokrata angielska, synowa Jana Henryka XI, słynąca ze swej urody, znana na salonach całej Europy. To pierwsze w Polsce muzeum piwa doskonale łączy tradycyjną ekspozycję w zabytkowym budynku z 1902 z nowoczesnym kinem 3D i kioskami multimedialnymi.

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem są Promnice. W lesie nieopodal jeziora Paprocańskiego mieści się Zameczek Myśliwski zbudowany w latach 1760-1766 przez Jana Adama, ostatniego z dynastii Promnitzów. Dzisiaj obiekt ten jest czterogwiazdkowym hotelem Noma Residence.

W dalszym zwiedzaniu nie można zapomnieć o Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Zobaczyć tam można zachowane niemalże w oryginalne wyposażenie polskiej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku. Następnie, będąc na rynku w Pszczynie, należy koniecznie usiąść na ławeczce obok księżnej Daisy i zapoznać się z jej niezwykle ciekawą biografią.

Ostatnim wartym odwiedzenia miejscem na szlaku jest Muzeum Prasy Śląskiej, mieszczące się w kamienicy z końca XVIII wieku. Pośród eksponatów są m.in. zbiory dawnej prasy i maszyny drukarskie z XIX oraz początku XX wieku, z możliwością własnoręcznego odbicia pamiątkowego druku. Przy muzeum „Izba Telemanna” z kolekcją zabytkowych instrumentów muzycznych.

Data dodania: 24.10.2013
Obiekty na szlaku
Tychy
Muzeum Tyskich Browarów Książęcych
Kobiór
W Promnicach, pomiędzy Tychami a Kobiórem, zachował się zbudowany przez Hochbergów pałacyk myśliwski. Wzniesiony w 1868 roku, zachwyca elegancją angielskiego neogotyku, uzupełnionego elementami charakterystycznymi dla architektury szwajcarskiej. Obecnie mieści się w nim luksusowy hotel Noma Residence Promnice.
Pszczyna
Pszczyński zamek, którego początki sięgają być może nawet XI w., to obecnie barokowa rezydencja. Jej kształt stanowi rezultat wielu przebudów, dokonywanych w kolejnych wiekach. Obiekt ten stanowi jeden z cenniejszych tego rodzaju zabytków w Polsce, do czego przyczynia się m.in. zachowanie oryginalnego wyposażenia wnętrz. Od lat powojennych w zamku znajduje się muzeum, z kilkoma interesującymi kolekcjami - m.in. militariów oraz miniatur.
Pszczyna
Muzeum Prasy Śląskiej
Pogoda
Katowice